Amerikalılar ekonomiye güvenini kaybediyor

6 Temmuz 2016
45 Görüntüleme

Yapılan bir anket çalışmasına göre Amerikalıların yüzde 71’i ekonomik verilerin yanıltıcı olduğunu düşünüyor ve çözümü Bitcoin’e geçiş olarak görüyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir anket sonuçlarına göre Amerikan halkının yüzde 71’i ekonomik verilerin belirli kesimlerin çıkarları için yanıltıcı şekilde kendilerine aktarıldığını düşünüyor. Yapılan anketin yalın ve basit olması için katılımcılara ekonomi ile alakalı düşüncelerini yansıtması için üç tane seçenek sunuldu

  • Ekonomik sistem belli kesimlerin çıkarları için uydurulmuştur
  • Ekonomik istem tüm Amerikalılar için açık ve erişilebilirdir
  • Fikrim yok

Katılımcıların büyük çoğunluğunun ilk seçeneği seçtiği sonuçlarda bu seçeneği seçenlerin belli bir demografik yapı veya politik görüş etrafında toplanmadığı da ortaya çıktı.

Durgun Ekonomi

ABD nüfus sayımı verilerinin enflasyona göre düzenlenmiş ortalama aile başına düşen gelire oranlarına bakıldığında 1990 yıllardan bu yana bu gelir seviyesinin rakamsal olarak aynı düzeyde kaldığı görülüyor. Buna rağmen aradan geçen 25 yılda ürünlerin fiyatlarında ciddi bir yükseliş gerçeklemiş durumda. 1990 yılında 20 dolara satın alınabilen ürünler için bir Amerikalı ailenin bu gün 32 dolar ödemesi gerekiyor ki bu Amerikalılar için satın ama gücünde ciddi bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Hükümet programları ekonomiyi zehirliyor çözüm Bitcoin’e geçiş

Yatırım danışmanı ve ekonomi uzmanı Peter Schiff’e göre durgun ekonomik seyir Amerikan halkının ABD para sistemine olan güvenini giderek azaltıyor. Bu sebeple geçmiştekine benzer bir güven tazeleme pek söz konusu olmayabilir. Öte yandan Bitcoin gibi sanal para birimlerinin son 1,5 yılda değerinin üç kat yükseldiğine dikkat çeken Schiff ekonomik durgunluğa karşı yeni bir yatırım alanı oluştuğunu düşünüyor.

Schiff’in önerisi insanların yatırımlarının değerini korumak ve kendilerini hükümet politikalarından bağımsız şekilde konumlandırmak için Bitcoin gibi yapılara taşıması.

Elbette bu yaklaşım teorik olarak doğruluk payı içermekle birlikte henüz çok yeni bir kavram olan dijital para birimlerine Amerikan halkının güven kazanması biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avustralya, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştı
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Avustralya, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştı

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

Temassız ödeme servislerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, Avustralya için 2016, kart kullanımının nakiti geride bıraktığı yıl oldu. Reserve Bank of Australia (RBA)…

Küresel FinTech yatırımlarının ilk yarı karnesi belli oldu
FinTech
84 görüntüleme
FinTech
84 görüntüleme

Küresel FinTech yatırımlarının ilk yarı karnesi belli oldu

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

FinTech için yapılan risk sermayesi yatırımları, 2017'nin ilk yarısında 6,5 milyar dolara ulaştı. Innovate Finance tarafından Pitchbook verileri değerlendirilerek çıkarılan…

Android Pay BBVA ile İspanya’da hizmete geçiyor
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Android Pay BBVA ile İspanya’da hizmete geçiyor

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

Google'ın temassız ödeme imkanı sunan mobil cüzdanı Android Pay, İspanya'da BBVA ortaklığında hizmete sunuluyor. BBVA ve Google arasında kurulan ve…

Bir Yorum Yazın