Amerikalılar ekonomiye güvenini kaybediyor

6 Temmuz 2016
131 Görüntüleme

Yapılan bir anket çalışmasına göre Amerikalıların yüzde 71’i ekonomik verilerin yanıltıcı olduğunu düşünüyor ve çözümü Bitcoin’e geçiş olarak görüyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir anket sonuçlarına göre Amerikan halkının yüzde 71’i ekonomik verilerin belirli kesimlerin çıkarları için yanıltıcı şekilde kendilerine aktarıldığını düşünüyor. Yapılan anketin yalın ve basit olması için katılımcılara ekonomi ile alakalı düşüncelerini yansıtması için üç tane seçenek sunuldu

  • Ekonomik sistem belli kesimlerin çıkarları için uydurulmuştur
  • Ekonomik istem tüm Amerikalılar için açık ve erişilebilirdir
  • Fikrim yok

Katılımcıların büyük çoğunluğunun ilk seçeneği seçtiği sonuçlarda bu seçeneği seçenlerin belli bir demografik yapı veya politik görüş etrafında toplanmadığı da ortaya çıktı.

Durgun Ekonomi

ABD nüfus sayımı verilerinin enflasyona göre düzenlenmiş ortalama aile başına düşen gelire oranlarına bakıldığında 1990 yıllardan bu yana bu gelir seviyesinin rakamsal olarak aynı düzeyde kaldığı görülüyor. Buna rağmen aradan geçen 25 yılda ürünlerin fiyatlarında ciddi bir yükseliş gerçeklemiş durumda. 1990 yılında 20 dolara satın alınabilen ürünler için bir Amerikalı ailenin bu gün 32 dolar ödemesi gerekiyor ki bu Amerikalılar için satın ama gücünde ciddi bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Hükümet programları ekonomiyi zehirliyor çözüm Bitcoin’e geçiş

Yatırım danışmanı ve ekonomi uzmanı Peter Schiff’e göre durgun ekonomik seyir Amerikan halkının ABD para sistemine olan güvenini giderek azaltıyor. Bu sebeple geçmiştekine benzer bir güven tazeleme pek söz konusu olmayabilir. Öte yandan Bitcoin gibi sanal para birimlerinin son 1,5 yılda değerinin üç kat yükseldiğine dikkat çeken Schiff ekonomik durgunluğa karşı yeni bir yatırım alanı oluştuğunu düşünüyor.

Schiff’in önerisi insanların yatırımlarının değerini korumak ve kendilerini hükümet politikalarından bağımsız şekilde konumlandırmak için Bitcoin gibi yapılara taşıması.

Elbette bu yaklaşım teorik olarak doğruluk payı içermekle birlikte henüz çok yeni bir kavram olan dijital para birimlerine Amerikan halkının güven kazanması biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citibank ve FIS gerçek zamanlı ödeme ortaklığı kurdu
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

Citibank ve FIS gerçek zamanlı ödeme ortaklığı kurdu

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

FIS ve Citi Treasury and Trade Solutions, kurumsal müşterileri için gerçek zamanlı ödeme ve nakit yönetimi çözümü sunmak üzere güçlerini…

Visa’dan “Nakitsiz Şehirler” raporu
FinTech
90 görüntüleme
FinTech
90 görüntüleme

Visa’dan “Nakitsiz Şehirler” raporu

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Ödeme devi Visa, dünya çapında yaptığı araştırma sonucunda dijital ödemelerin avantajlarını masaya yatırdı. Nakitsiz toplum anlayışının olumlu yönlerinin irdelendiği raporda,…

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?
BlockChain
107 görüntüleme
BlockChain
107 görüntüleme

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Blockchain, içerik üreticilerle seyirci arasındaki aracıları ve idareyi de ortadan kaldırabilir mi? Online video içeriği hali hazırda oldukça geniş bir…

Bir Yorum Yazın