Mısır Fintech ekosistemine yeni risk sermayesi

Flat6Labs ve Barclaıys Bankası Mısır Fintech ekosistemini desteklemek için 1864 Accelerator adını verdikleri bir risk sermayesi ortaklığı kurdular.

Entrepreneur’ün haberine göre mısır nüfusunun büyük kısmı finansal servislere ulaşma sıkıntısı çekiyor. Bu durum Mısır’ı Fintech ekosistemi için cazip bir hale getiriyor. Bu durumu göz önüne alan Mısır Barclays Bank ve Flat6Labs işbirliğine yaparak 1864 Accelerator adını verdikleri bir risk sermayesi yatırım ortaklığı kurdular.

Yapılan açıklamaya göre yeni risk sermayesi şirketi ölçeklenmeye ve gelir elde etmeye odaklanmış girişimlere odaklanacak ve bunu yaparken girişimlerin “karakter ve takım” yeteneklerini dikkate alacak.

Pek çok risk sermayesinde gördüğümüz gibi yatırım yaptığı girişimlere sadece maddi kaynak değil akıldaşlık (mentorlük) ve ilişki ağı da sağlayacak olan 1864 Accelerator aynı zamanda Mısır merkezli girişimlerin bölge coğrafyası ve ötesinde de büyümesi için yardımcı olacak.

Görünen o ki askeri darbe sonrasında Mısır’da ekonomik toparlanma ve girişim ekosisteminin hareketlenme dönemi yeniden başlıyor.