Finansal servislerin 100 küresel problemi

Özel bir çalışma ile finans sektörünün küresel ölçekte derlenerek özetlenen 100 problem listesi, Fintech girişimleri için bir hazine sunuyor.

Girişimcilik ekosisteminin tanınmış isimlerinden Steve Blank, girişimcilerin en önemli başvuru kaynaklarından kabul edilen Girişimcinin El Kitabında bir girişim için sorun ve çözüm ilişkisinin öneminden bahseder. Bu ilişkinin en iyi doğrulanabileceği kaynak olarak sorunu yaşayan müşterileri gösterir. Bu müşteriler ile gerçekleştirilen iletişim sürecini de “Müşteriyle Geliştirme” metodolojisi olarak tanımlar.

Blank’in kitabında işaret ettiği problem ve çözüm ikilisinin belli bir alanda derlenip toplandığını ve üstelik bunu konunun uzmanları (müşterisi) tarafından hazırlanmış olduğunu düşünün. Bir girişimci olarak ne yaptığını bilenler için eşsiz bir kaynak hükmünde olacaktır. İşte böyle bir çalışma kısa bir süre önce yayınlandı.

Singapur Bankalar Birliği ve Singapur Finans Otoritesi tarafından Finans Sektörünün 100 Problemi başlığı altında bir rapor yayınlandı.

Raporda Kimlik Doğrulama, Finansal Ticaret, Sigorta, Ödemeler, Portföy Yönetimi gibi finans sektörünün temel on farklı alanının ayrı ayrı gruplandırıldığı ve her birinin yaşadığı küresel problemler açık ve net bir şekilde listeleniyor.

Bir örnek vermek gerekirse kredi işlemlerinde finansal kurumların çeşitli evrakları almasının zorunlu olduğu ve bunları avukat veya noter tasdiki ile teslim edilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu sürecin küçük işletmeler için maliyetli olabileceğin altı çizilip gerekli belgelerin kimlik doğrulama eşliğinde saklanabileceği güvenli bir platformun süreçleri hızlandırıp maliyetleri düşürebileceğine vurgu yapılıyor.

İlgili raporun PDF dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.