Finansal servislerin 100 küresel problemi

7 Temmuz 2016
148 Görüntüleme

Özel bir çalışma ile finans sektörünün küresel ölçekte derlenerek özetlenen 100 problem listesi, Fintech girişimleri için bir hazine sunuyor.

Girişimcilik ekosisteminin tanınmış isimlerinden Steve Blank, girişimcilerin en önemli başvuru kaynaklarından kabul edilen Girişimcinin El Kitabında bir girişim için sorun ve çözüm ilişkisinin öneminden bahseder. Bu ilişkinin en iyi doğrulanabileceği kaynak olarak sorunu yaşayan müşterileri gösterir. Bu müşteriler ile gerçekleştirilen iletişim sürecini de “Müşteriyle Geliştirme” metodolojisi olarak tanımlar.

Blank’in kitabında işaret ettiği problem ve çözüm ikilisinin belli bir alanda derlenip toplandığını ve üstelik bunu konunun uzmanları (müşterisi) tarafından hazırlanmış olduğunu düşünün. Bir girişimci olarak ne yaptığını bilenler için eşsiz bir kaynak hükmünde olacaktır. İşte böyle bir çalışma kısa bir süre önce yayınlandı.

Singapur Bankalar Birliği ve Singapur Finans Otoritesi tarafından Finans Sektörünün 100 Problemi başlığı altında bir rapor yayınlandı.

Raporda Kimlik Doğrulama, Finansal Ticaret, Sigorta, Ödemeler, Portföy Yönetimi gibi finans sektörünün temel on farklı alanının ayrı ayrı gruplandırıldığı ve her birinin yaşadığı küresel problemler açık ve net bir şekilde listeleniyor.

Bir örnek vermek gerekirse kredi işlemlerinde finansal kurumların çeşitli evrakları almasının zorunlu olduğu ve bunları avukat veya noter tasdiki ile teslim edilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu sürecin küçük işletmeler için maliyetli olabileceğin altı çizilip gerekli belgelerin kimlik doğrulama eşliğinde saklanabileceği güvenli bir platformun süreçleri hızlandırıp maliyetleri düşürebileceğine vurgu yapılıyor.

İlgili raporun PDF dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?
BlockChain
45 görüntüleme
BlockChain
45 görüntüleme

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Blockchain, içerik üreticilerle seyirci arasındaki aracıları ve idareyi de ortadan kaldırabilir mi? Online video içeriği hali hazırda oldukça geniş bir…

Accenture Singapur Merkez Bankası için Blockchain prototipleri geliştiriyor
Bankacılık
66 görüntüleme
Bankacılık
66 görüntüleme

Accenture Singapur Merkez Bankası için Blockchain prototipleri geliştiriyor

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Accenture, Singapur'un fiili merkez bankası tarafından bankalar arası ödemeler için dağınık hesap defteri prototip sistemleri geliştirmek amacıyla iş verildiğini açıkladı.…

Video Röportaj: Cihan Demir – Finartz Kurucusu
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Video Röportaj: Cihan Demir – Finartz Kurucusu

Ahmet Usta - 18 Ekim 2017

Finartz, FinTech çözümleri geliştiren genç bir girişim. Finartz'ı Kurucusu Cihan Demir ile faaliyet alanlarını ve Bankalararası Kart Merkezi ile gerçekleştirdikleri…

Bir Yorum Yazın