Bitcoin madenciliği artık iki kat daha zor

11 Temmuz 2016
78 Görüntüleme

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin bloklarını bulmak artık daha zor hale geldi. Bitcoin sisteminin yapısından kaynaklanan bu duruma yakından bakalım.

Bilindiği gibi Bitcoin fiziksel bir varlık değil. Bir Bitcoin elde etmek için çok karmaşık ve zor bir matematiksel denklemin çözümlerinden birisini bulmak gerekiyor. Bu işleme Bitcoin Madenciliği (mining) adı veriliyor.

Bulunan her bir çözüm, bulan kişi yani Bitcoin madencisi (Miner) cüzdan bilgisi (Digital Wallet) ile birlikte bir blok (Block) kaydı oluşturularak sisteme gönderiliyor. Sistem her bir yeni bloğu, çözüm sonucunun doğru olduğunu onaylandıktan sonra, sistemdeki en son halka olarak sisteme ekliyor. Bu alt alta eklenen blok yapısı blok zincirini (Blockchain) oluşturuyor.

Sistem, tüm kullanıcıların ortak olarak sistemdeki tüm bilgilerin kaydına sahip olduğu, Peer to Peer (P2P) bir yapıdan oluşuyor. Sistemdeki tüm bilgisi tüm kullanıcıların bilgisayarlarında saklanıyor.

Bitcoin sistemi tasarlanırken mimar sürekli ve daha fazla kişinin Bitcoin madenciliği yapacağını öngörerek sistemde oluşabilecek enflasyonun önüne geçmek üzere bir önlem almıştı. Bu önleme göre her dört yılda bir Bitcoin madencilik işlemlerinin hızı yarı yarıya düşecekti. Daha açık bir ifade ile yazacak olursak 24 saat önce zincire eklenen her bir blok 25 Bitcoin’e denk gelirken artık bu değer 12,5’a düşmüş durumda. Yani artık blok zincirine (blockchain) eklenen her bir blok 25 yerine sadece 12,5 yeni Bitcoin’e karşılık geliyor..

Artık mücadele daha da zor bir hal alıyor

Dünya üzerinde Bitcoin madenciliğini meslek haline getirip bu iş için özel bilgisayarlar ile büyük çiftlikler kurmuş girişimciler var. Ortada ciddi bir mücadele var. Her saat zincire eklenebilecek yeni Bitcoin kaydı miktarı kısıtlı olduğu için elinizde ne kadar çok çözüm olduğu bu pastadan ne kadar pay alacağınızı belirliyor. Çin’li Bitcoin madencileri şu anda dünyada en çok pastadan pay alanlar arasında ancak mücadele artık gittikçe daha da zorlaşacak.

Şu anda bir Bitcoin yaklaşık 650 dolar civarında değere sahip. Ciddi bir Bitcoin madencisi tek bir Bitcoin elde edebilmek için yaklaşık 200 dolarlık elektrik tüketmek zorunda. Bu elektriği matematiksel denklemin çözümü için çalışan sunucu sistemleri ve onları soğutmak için çalışan iklimlendirme sistemleri harcıyor.

Bu işin sonu nereye varacak?

Her dört yılda bir saat başına elde edilebilecek Bitcoin miktarı yarı yarıya azalacak. Bu durum 2020 yılından sonra artık Bitcoin madenciliğinin karlı bir iş olmaktan çıkacağı anlamına geliyor. Ancak 2020 yılına kadar tüm dünya pazarında herkese yetecek kadar çok Bitcoin elde edilmiş olacak ve Bitcoin değeri enflasyona uğramadan belli bir standart içinde seyrine devam edecek.

Daha fazla teknik detay isteyenler Kontrollü Bitcoin Tedariki konulu Bitcoin Wiki sayfasına göz atabilirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard, Brighterion alımıyla yapay zekada vites yükseltiyor
FinTech
87 görüntüleme
FinTech
87 görüntüleme

Mastercard, Brighterion alımıyla yapay zekada vites yükseltiyor

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

Yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda uzmanlaşmış yazılım şirketi Brighterion, Mastercard tarafından satın alındı. Mastercard son olarak Mart ayında da…

Borsa Italiana Blockchain’e geçiyor
BlockChain
122 görüntüleme
BlockChain
122 görüntüleme

Borsa Italiana Blockchain’e geçiyor

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

London Stock Exchange Group (LSEG), IBM ortaklığında Borsa Italiana için bir Blockchain platformu kuruyor. Blockchain konusunda çalışmalarını hızlandıran London Stock…

Samsung Pay ödemelere PayPal seçeneği getirdi
FinTech
81 görüntüleme
FinTech
81 görüntüleme

Samsung Pay ödemelere PayPal seçeneği getirdi

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

Apple'ın ardından PayPal ile işbirliği kuran bir diğer teknoloji devi de Samsung oldu. Samsung Pay'de artık ödeme seçenekleri arasında PayPal…

Bir Yorum Yazın