Bitcoin madenciliği artık iki kat daha zor

11 Temmuz 2016
187 Görüntüleme

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin bloklarını bulmak artık daha zor hale geldi. Bitcoin sisteminin yapısından kaynaklanan bu duruma yakından bakalım.

Bilindiği gibi Bitcoin fiziksel bir varlık değil. Bir Bitcoin elde etmek için çok karmaşık ve zor bir matematiksel denklemin çözümlerinden birisini bulmak gerekiyor. Bu işleme Bitcoin Madenciliği (mining) adı veriliyor.

Bulunan her bir çözüm, bulan kişi yani Bitcoin madencisi (Miner) cüzdan bilgisi (Digital Wallet) ile birlikte bir blok (Block) kaydı oluşturularak sisteme gönderiliyor. Sistem her bir yeni bloğu, çözüm sonucunun doğru olduğunu onaylandıktan sonra, sistemdeki en son halka olarak sisteme ekliyor. Bu alt alta eklenen blok yapısı blok zincirini (Blockchain) oluşturuyor.

Sistem, tüm kullanıcıların ortak olarak sistemdeki tüm bilgilerin kaydına sahip olduğu, Peer to Peer (P2P) bir yapıdan oluşuyor. Sistemdeki tüm bilgisi tüm kullanıcıların bilgisayarlarında saklanıyor.

Bitcoin sistemi tasarlanırken mimar sürekli ve daha fazla kişinin Bitcoin madenciliği yapacağını öngörerek sistemde oluşabilecek enflasyonun önüne geçmek üzere bir önlem almıştı. Bu önleme göre her dört yılda bir Bitcoin madencilik işlemlerinin hızı yarı yarıya düşecekti. Daha açık bir ifade ile yazacak olursak 24 saat önce zincire eklenen her bir blok 25 Bitcoin’e denk gelirken artık bu değer 12,5’a düşmüş durumda. Yani artık blok zincirine (blockchain) eklenen her bir blok 25 yerine sadece 12,5 yeni Bitcoin’e karşılık geliyor..

Artık mücadele daha da zor bir hal alıyor

Dünya üzerinde Bitcoin madenciliğini meslek haline getirip bu iş için özel bilgisayarlar ile büyük çiftlikler kurmuş girişimciler var. Ortada ciddi bir mücadele var. Her saat zincire eklenebilecek yeni Bitcoin kaydı miktarı kısıtlı olduğu için elinizde ne kadar çok çözüm olduğu bu pastadan ne kadar pay alacağınızı belirliyor. Çin’li Bitcoin madencileri şu anda dünyada en çok pastadan pay alanlar arasında ancak mücadele artık gittikçe daha da zorlaşacak.

Şu anda bir Bitcoin yaklaşık 650 dolar civarında değere sahip. Ciddi bir Bitcoin madencisi tek bir Bitcoin elde edebilmek için yaklaşık 200 dolarlık elektrik tüketmek zorunda. Bu elektriği matematiksel denklemin çözümü için çalışan sunucu sistemleri ve onları soğutmak için çalışan iklimlendirme sistemleri harcıyor.

Bu işin sonu nereye varacak?

Her dört yılda bir saat başına elde edilebilecek Bitcoin miktarı yarı yarıya azalacak. Bu durum 2020 yılından sonra artık Bitcoin madenciliğinin karlı bir iş olmaktan çıkacağı anlamına geliyor. Ancak 2020 yılına kadar tüm dünya pazarında herkese yetecek kadar çok Bitcoin elde edilmiş olacak ve Bitcoin değeri enflasyona uğramadan belli bir standart içinde seyrine devam edecek.

Daha fazla teknik detay isteyenler Kontrollü Bitcoin Tedariki konulu Bitcoin Wiki sayfasına göz atabilirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Ağustos 2017 kart kullanım verilerini açıkladı
Haber
31 görüntüleme
Haber
31 görüntüleme

BKM, Ağustos 2017 kart kullanım verilerini açıkladı

Yazar 03 - 26 Eylül 2017

Bankalararası Kart Merkezi Ağustos ayı verilerini açıkladı. BKM verilerine göre Ağustos ayında kartlarla 61,6 milyar liralık ödeme yapılırken, banka kartları…

Blockchain teknolojilerinin aldığı özel yatırımlar 4,5 milyar dolara ulaştı
BlockChain
76 görüntüleme
BlockChain
76 görüntüleme

Blockchain teknolojilerinin aldığı özel yatırımlar 4,5 milyar dolara ulaştı

Erhan Kahraman - 26 Eylül 2017

Bu yıl milyarlarca dolar girişim sermayesi Blockchain şirketlerine aktı ve token satışları sadece 2017'de yaklaşık 2 milyar dolara ulaşarak geçtiğimiz…

Nets, 5,3 milyar dolarlık devir teklifini doğruladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

Nets, 5,3 milyar dolarlık devir teklifini doğruladı

Erhan Kahraman - 26 Eylül 2017

Danimarkalı ödeme sistemleri sağlayıcısı Nets, ABD özel sermaye şirketi Hellman & Friedman tarafından 5,3 milyar dolarlık devir teklifi aldığını teyit…

Bir Yorum Yazın