Bitcoin madenciliği artık iki kat daha zor

11 Temmuz 2016
351 Görüntüleme

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin bloklarını bulmak artık daha zor hale geldi. Bitcoin sisteminin yapısından kaynaklanan bu duruma yakından bakalım.

Bilindiği gibi Bitcoin fiziksel bir varlık değil. Bir Bitcoin elde etmek için çok karmaşık ve zor bir matematiksel denklemin çözümlerinden birisini bulmak gerekiyor. Bu işleme Bitcoin Madenciliği (mining) adı veriliyor.

Bulunan her bir çözüm, bulan kişi yani Bitcoin madencisi (Miner) cüzdan bilgisi (Digital Wallet) ile birlikte bir blok (Block) kaydı oluşturularak sisteme gönderiliyor. Sistem her bir yeni bloğu, çözüm sonucunun doğru olduğunu onaylandıktan sonra, sistemdeki en son halka olarak sisteme ekliyor. Bu alt alta eklenen blok yapısı blok zincirini (Blockchain) oluşturuyor.

Sistem, tüm kullanıcıların ortak olarak sistemdeki tüm bilgilerin kaydına sahip olduğu, Peer to Peer (P2P) bir yapıdan oluşuyor. Sistemdeki tüm bilgisi tüm kullanıcıların bilgisayarlarında saklanıyor.

Bitcoin sistemi tasarlanırken mimar sürekli ve daha fazla kişinin Bitcoin madenciliği yapacağını öngörerek sistemde oluşabilecek enflasyonun önüne geçmek üzere bir önlem almıştı. Bu önleme göre her dört yılda bir Bitcoin madencilik işlemlerinin hızı yarı yarıya düşecekti. Daha açık bir ifade ile yazacak olursak 24 saat önce zincire eklenen her bir blok 25 Bitcoin’e denk gelirken artık bu değer 12,5’a düşmüş durumda. Yani artık blok zincirine (blockchain) eklenen her bir blok 25 yerine sadece 12,5 yeni Bitcoin’e karşılık geliyor..

Artık mücadele daha da zor bir hal alıyor

Dünya üzerinde Bitcoin madenciliğini meslek haline getirip bu iş için özel bilgisayarlar ile büyük çiftlikler kurmuş girişimciler var. Ortada ciddi bir mücadele var. Her saat zincire eklenebilecek yeni Bitcoin kaydı miktarı kısıtlı olduğu için elinizde ne kadar çok çözüm olduğu bu pastadan ne kadar pay alacağınızı belirliyor. Çin’li Bitcoin madencileri şu anda dünyada en çok pastadan pay alanlar arasında ancak mücadele artık gittikçe daha da zorlaşacak.

Şu anda bir Bitcoin yaklaşık 650 dolar civarında değere sahip. Ciddi bir Bitcoin madencisi tek bir Bitcoin elde edebilmek için yaklaşık 200 dolarlık elektrik tüketmek zorunda. Bu elektriği matematiksel denklemin çözümü için çalışan sunucu sistemleri ve onları soğutmak için çalışan iklimlendirme sistemleri harcıyor.

Bu işin sonu nereye varacak?

Her dört yılda bir saat başına elde edilebilecek Bitcoin miktarı yarı yarıya azalacak. Bu durum 2020 yılından sonra artık Bitcoin madenciliğinin karlı bir iş olmaktan çıkacağı anlamına geliyor. Ancak 2020 yılına kadar tüm dünya pazarında herkese yetecek kadar çok Bitcoin elde edilmiş olacak ve Bitcoin değeri enflasyona uğramadan belli bir standart içinde seyrine devam edecek.

Daha fazla teknik detay isteyenler Kontrollü Bitcoin Tedariki konulu Bitcoin Wiki sayfasına göz atabilirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 18 Aralık 2017
Newsletter
67 görüntüleme
Newsletter
67 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 18 Aralık 2017

Ahmet Usta - 18 Aralık 2017

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar 2017 yılının son haftalarında, artık bu yılın son e-posta bültenlerini paylaşıyoruz. Geçen hafta olup bitenlere…

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz
Bitcoin
521 görüntüleme
Bitcoin
521 görüntüleme

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz

Ahmet Usta - 17 Aralık 2017

Bitcoin fiyatı rekor kırdı! Bitcoin balon! Bitcoin geleceğin teknolojisi! Önemli olan Bitcoin değil Blockchain! Tartışmaların sonu gelecek gibi görünmüyor. E-ticaret dünyasının…

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
207 görüntüleme
FinTech
207 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Bir Yorum Yazın