Çin’deki Blockchain atağı dünya finans sistemini etkileyebilir

12 Temmuz 2016
269 Görüntüleme

Alibaba’nın Blockchain ile ödeme alması Çin’in küresel bankacılık sektöründeki sıçrama sürecinin sadece ön adımlarından birisi.

Alibaba 60 milyar dolar piyasa değeri ile dünyanın en değerli ikinci özel teknoloji şirketi. Derinden, usulca büyüyen Alibaba bu gün aldığı her karar ve attığı her adım ile batılı teknoloji şirketlerinin ve yatırımcıların yakın markajı altında.

Alibaba, ödeme sistemleri çözüm ortağı olarak çalıştığı Ant Financial ile birlikte Blockchain teknolojisi ile ödeme alacaklarını açıkladılar. Bu büyük, gerçekten çok büyük bir karar ve etkileri küresel ölçekte sonuçlar doğurabilir.

Alibaba Blockchain ödeme sistemini, kullanıcıların güven kazanması ve sisteme alışması için, öncelikle Alipay sistemi üzerinde bağışlar için kullanacak. Sistem aynı zamanda girişimcilerin yüzde 5-10 aralığında hisse karşılığında risk sermayesi alacağı bir yatırım fonu sisteminin işletilmesi için modellenecek. Sistemin gelecek üç yıl içinde 300’den fazla ulusal ve bölgesel alanda Blockchain teknolojisinin kullanılır hale gelmesini hedefliyor.

Batı dünyasının aklını karıştırmak için Çinlilere yakışır derecede karmaşık ve kompleks bir yapı ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Çin Blockchain teknolojisine yatırım yapıyor

Amerika’nın internet devleri Apple, Google, Amazon ve Facebook’un aksine Çinli teknoloji devleri çok daha fazla kayda değer ve ses getirecek şekilde Blockchain teknolojisine yatırım yapıyorlar.

Çin’in yerel Google’ı kabul edilen Baidu en büyük bitcoin şirketlerinden biri olan Circle’a yatırım yaptı. Wechat’in sahibi Tencent 30 diğer finans ve teknoloji firması ile birlikte blockchain konsorsiyumuna katıldı. Bu örnekleri arttırmak mümkün.

Batı dünyası ile kıyaslandığında Çin’in bankacılık sistemi ve altyapısının yeterince gelişmediğini görmekteyiz. Ancak teknoloji firmaları üzerinden özellikle internet alanında Çin’in blockchain için attığı adımlar Çin bankacılık ve finans sisteminde büyük bir sıçramayı beraberinde getirebilir. Benzeri bir sıçramayı sabit telefon altyapısı gelişmemiş olan Çin cep telefonları ile küresel etkiler yaratacak denli güçlü şekilde daha önce başardı.

Citigrup’un raporuna göre Çin şu anda Alipay ve diğer finansal uygulamalar ile aylık 450 milyon kullanıcıya ulaştığı önemli bir milat noktasını zaten geçmiş durumda. WeChat uygulamasını kullanan 760 milyon kişi bir birine  Yuan ile satın aldığı özel kartlardan yollamış durumda. 1,5 milyar nüfuslu bir ülke akıllı cep telefonları ve yerel uygulamalar ile birlikte şimdiden dijital ödemelere alışkanlık kazanmaya başlamış durumda.

Eğer Çin hükümeti ile birlikte Alibaba gelecek bir zaman diliminde fiziksel ve dijital ürün ticareti için kendi sanal para birimlerini koşul şart olarak ortaya sürecek olurlarsa dünya ekonomisi beklenmedik sonuçlar ile karşı karşıya kalabilir ve bunun olması an meselesi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Singapur ve Vietnam’dan FinTech’te yeni işbirliği
Haber
67 görüntüleme
Haber
67 görüntüleme

Singapur ve Vietnam’dan FinTech’te yeni işbirliği

Melih Çelik - 26 Nisan 2018

Uzak Doğu’daki FinTech hareketliliği sürüyor. Son olarak Singapur ve Vietnam arasında bu alandaki yenilik ve denetim süreçlerinde bir işbirliği anlaşması…

Tencent’ten FinTech’lere özel buluta 61 milyon dolar yatırım
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

Tencent’ten FinTech’lere özel buluta 61 milyon dolar yatırım

Melih Çelik - 26 Nisan 2018

Çin’in finans ve teknolojiyi birleştiren büyük şirketlerinden Tencent, FinTech hizmetleri için 61 milyon dolarlık yeni bir yatırım yapıyor. Alibaba Grubu…

Swisscom en başarılı 10 FinTech girişimini seçti
FinTech
90 görüntüleme
FinTech
90 görüntüleme

Swisscom en başarılı 10 FinTech girişimini seçti

Ahmet Usta - 26 Nisan 2018

Swisscom, FinTech alanında çalışan girişimleri desteklemek amacı ile yılın her çeyreğinde “FinTech Start-up Radar” adı ile 10 girişim seçiyor. Seçilen…

Bir Yorum Yazın