Moody’s Avrupa Birliğinde büyüme beklentisini düşürdü

12 Temmuz 2016
353 Görüntüleme

Amerika Birleşik Devletleri merkezli derecelendirme şirketi Moody’s Brexit sonrasında hem Birleşik Krallığın hem de Avrupa Birliği’nin büyüme beklentilerini düşürdü.

Birleşik Krallık 23 Haziran’da gerçekleştirdiği bir referandum ile Avrupa Birliğinden ayrılma kararı aldı. Brexit (Britain Exit) olarak isimlendirilen bu ayrılma süreci iki yıllık bir planlama içinde gerçekleşecek. Brexit sonrasında küresel FinTech başkenti olarak kabul edilen Londra’nın akıbeti, Birleşik Krallığın ekonomik ve finansal akıbeti gibi pek çok konu tartışılır hale geldi.

Moody’s yaptığı bir açıklama ile Birleşik Krallık için 2016 yılı için 1,8 ve 2017 için 2,1 olan büyüme beklentisini revize ederek 2016 için 1,5 ve 2017 için 1,2’ye düşürdü. Moody’s aynı zamanda Euro bölgesi için de büyüme beklentilerini negatif yönde revize etti.

Moody’s Avrupa Birliği için daha önce açıkladığı 2016 yılı için 1,7 ve 2017 yılı için 1,6 olan büyüme beklentisini sırasıyla 1,5 ve 1,3’e çekti.

Moody’s yaptığı açıklamada Brexit’in beklenmedik bir sonuç olmasından dolayı güven endekslerini önemli derecede negatif yönde etkilediğini açıkladı ve Birleşik Krallığın AB’nin ortak ekonomik yapısından ayrılmasının iş yatırımlarının ve tüketim harcamalarının azalması ile sonuçlanacağını ifade etti.

Moody’s Yönetim Ortaklığı Direktörü Elena Duggar; “Küresel büyüme üzerindeki olumsuz etkiler Birleşik Krallıkta yaşanabilecek potansiyel bir resesyondan değil ancak Birleşik Krallıkta gerçekleşebilecek potansiyel gelişmelerin AB içindeki diğer bölgelerdeki politik riskleri yükseltmesinden kaynaklanabilir” dedi.

Bu yılın geri kalanı ile birlikte gelecek yıllarda Birleşik Krallıkta işsizliğin artması, uzun vadeli kredi hacimlerinin daralmasına bağlı olarak büyük ölçekli yatırım ve harcamaların azalması bekleniyor. Ancak Moody’s bu negatif gelişmelere rağmen Birleşik Krallıkta yaşanacak negatif finansal gelişmelerin AB üzerindeki etkisinin daha düşük olacağı yönünde kanaate sahip.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Singapur ve Vietnam’dan FinTech’te yeni işbirliği
Haber
67 görüntüleme
Haber
67 görüntüleme

Singapur ve Vietnam’dan FinTech’te yeni işbirliği

Melih Çelik - 26 Nisan 2018

Uzak Doğu’daki FinTech hareketliliği sürüyor. Son olarak Singapur ve Vietnam arasında bu alandaki yenilik ve denetim süreçlerinde bir işbirliği anlaşması…

Tencent’ten FinTech’lere özel buluta 61 milyon dolar yatırım
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

Tencent’ten FinTech’lere özel buluta 61 milyon dolar yatırım

Melih Çelik - 26 Nisan 2018

Çin’in finans ve teknolojiyi birleştiren büyük şirketlerinden Tencent, FinTech hizmetleri için 61 milyon dolarlık yeni bir yatırım yapıyor. Alibaba Grubu…

Swisscom en başarılı 10 FinTech girişimini seçti
FinTech
90 görüntüleme
FinTech
90 görüntüleme

Swisscom en başarılı 10 FinTech girişimini seçti

Ahmet Usta - 26 Nisan 2018

Swisscom, FinTech alanında çalışan girişimleri desteklemek amacı ile yılın her çeyreğinde “FinTech Start-up Radar” adı ile 10 girişim seçiyor. Seçilen…

Bir Yorum Yazın