Moody’s Avrupa Birliğinde büyüme beklentisini düşürdü

12 Temmuz 2016
259 Görüntüleme

Amerika Birleşik Devletleri merkezli derecelendirme şirketi Moody’s Brexit sonrasında hem Birleşik Krallığın hem de Avrupa Birliği’nin büyüme beklentilerini düşürdü.

Birleşik Krallık 23 Haziran’da gerçekleştirdiği bir referandum ile Avrupa Birliğinden ayrılma kararı aldı. Brexit (Britain Exit) olarak isimlendirilen bu ayrılma süreci iki yıllık bir planlama içinde gerçekleşecek. Brexit sonrasında küresel FinTech başkenti olarak kabul edilen Londra’nın akıbeti, Birleşik Krallığın ekonomik ve finansal akıbeti gibi pek çok konu tartışılır hale geldi.

Moody’s yaptığı bir açıklama ile Birleşik Krallık için 2016 yılı için 1,8 ve 2017 için 2,1 olan büyüme beklentisini revize ederek 2016 için 1,5 ve 2017 için 1,2’ye düşürdü. Moody’s aynı zamanda Euro bölgesi için de büyüme beklentilerini negatif yönde revize etti.

Moody’s Avrupa Birliği için daha önce açıkladığı 2016 yılı için 1,7 ve 2017 yılı için 1,6 olan büyüme beklentisini sırasıyla 1,5 ve 1,3’e çekti.

Moody’s yaptığı açıklamada Brexit’in beklenmedik bir sonuç olmasından dolayı güven endekslerini önemli derecede negatif yönde etkilediğini açıkladı ve Birleşik Krallığın AB’nin ortak ekonomik yapısından ayrılmasının iş yatırımlarının ve tüketim harcamalarının azalması ile sonuçlanacağını ifade etti.

Moody’s Yönetim Ortaklığı Direktörü Elena Duggar; “Küresel büyüme üzerindeki olumsuz etkiler Birleşik Krallıkta yaşanabilecek potansiyel bir resesyondan değil ancak Birleşik Krallıkta gerçekleşebilecek potansiyel gelişmelerin AB içindeki diğer bölgelerdeki politik riskleri yükseltmesinden kaynaklanabilir” dedi.

Bu yılın geri kalanı ile birlikte gelecek yıllarda Birleşik Krallıkta işsizliğin artması, uzun vadeli kredi hacimlerinin daralmasına bağlı olarak büyük ölçekli yatırım ve harcamaların azalması bekleniyor. Ancak Moody’s bu negatif gelişmelere rağmen Birleşik Krallıkta yaşanacak negatif finansal gelişmelerin AB üzerindeki etkisinin daha düşük olacağı yönünde kanaate sahip.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Interview with Mark Brownridge, Director General, EISA
Röportaj
68 görüntüleme
Röportaj
68 görüntüleme

Interview with Mark Brownridge, Director General, EISA

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

We made an interview with Mark Brownridge, Director General, Enterprise Investment Scheme Association - EISA and we asked our questions bout their mission…

Röportaj: Mark Brownridge – EISA Genel Direktörü
Röportaj
81 görüntüleme
Röportaj
81 görüntüleme

Röportaj: Mark Brownridge – EISA Genel Direktörü

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

Kurumsal Yatırım Planlaması Derneği (Enterprise Investment Scheme Association - EISA) Direktörü Mark Brownridge ile bir röportaj gerçekleştirerek kendisine organizasyonlarının girişim ve…

Önemli kripto paraların yüzde 14’ü hackerların eline geçti
Bitcoin
156 görüntüleme
Bitcoin
156 görüntüleme

Önemli kripto paraların yüzde 14’ü hackerların eline geçti

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

Bloomberg'in yayınladığı habere göre kripto para borsalarında işlem gören başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere yüksek pazar payına sahip kripto…

Bir Yorum Yazın