Moody’s Avrupa Birliğinde büyüme beklentisini düşürdü

12 Temmuz 2016
148 Görüntüleme

Amerika Birleşik Devletleri merkezli derecelendirme şirketi Moody’s Brexit sonrasında hem Birleşik Krallığın hem de Avrupa Birliği’nin büyüme beklentilerini düşürdü.

Birleşik Krallık 23 Haziran’da gerçekleştirdiği bir referandum ile Avrupa Birliğinden ayrılma kararı aldı. Brexit (Britain Exit) olarak isimlendirilen bu ayrılma süreci iki yıllık bir planlama içinde gerçekleşecek. Brexit sonrasında küresel FinTech başkenti olarak kabul edilen Londra’nın akıbeti, Birleşik Krallığın ekonomik ve finansal akıbeti gibi pek çok konu tartışılır hale geldi.

Moody’s yaptığı bir açıklama ile Birleşik Krallık için 2016 yılı için 1,8 ve 2017 için 2,1 olan büyüme beklentisini revize ederek 2016 için 1,5 ve 2017 için 1,2’ye düşürdü. Moody’s aynı zamanda Euro bölgesi için de büyüme beklentilerini negatif yönde revize etti.

Moody’s Avrupa Birliği için daha önce açıkladığı 2016 yılı için 1,7 ve 2017 yılı için 1,6 olan büyüme beklentisini sırasıyla 1,5 ve 1,3’e çekti.

Moody’s yaptığı açıklamada Brexit’in beklenmedik bir sonuç olmasından dolayı güven endekslerini önemli derecede negatif yönde etkilediğini açıkladı ve Birleşik Krallığın AB’nin ortak ekonomik yapısından ayrılmasının iş yatırımlarının ve tüketim harcamalarının azalması ile sonuçlanacağını ifade etti.

Moody’s Yönetim Ortaklığı Direktörü Elena Duggar; “Küresel büyüme üzerindeki olumsuz etkiler Birleşik Krallıkta yaşanabilecek potansiyel bir resesyondan değil ancak Birleşik Krallıkta gerçekleşebilecek potansiyel gelişmelerin AB içindeki diğer bölgelerdeki politik riskleri yükseltmesinden kaynaklanabilir” dedi.

Bu yılın geri kalanı ile birlikte gelecek yıllarda Birleşik Krallıkta işsizliğin artması, uzun vadeli kredi hacimlerinin daralmasına bağlı olarak büyük ölçekli yatırım ve harcamaların azalması bekleniyor. Ancak Moody’s bu negatif gelişmelere rağmen Birleşik Krallıkta yaşanacak negatif finansal gelişmelerin AB üzerindeki etkisinin daha düşük olacağı yönünde kanaate sahip.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?
BlockChain
45 görüntüleme
BlockChain
45 görüntüleme

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Blockchain, içerik üreticilerle seyirci arasındaki aracıları ve idareyi de ortadan kaldırabilir mi? Online video içeriği hali hazırda oldukça geniş bir…

Accenture Singapur Merkez Bankası için Blockchain prototipleri geliştiriyor
Bankacılık
66 görüntüleme
Bankacılık
66 görüntüleme

Accenture Singapur Merkez Bankası için Blockchain prototipleri geliştiriyor

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Accenture, Singapur'un fiili merkez bankası tarafından bankalar arası ödemeler için dağınık hesap defteri prototip sistemleri geliştirmek amacıyla iş verildiğini açıkladı.…

Video Röportaj: Cihan Demir – Finartz Kurucusu
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Video Röportaj: Cihan Demir – Finartz Kurucusu

Ahmet Usta - 18 Ekim 2017

Finartz, FinTech çözümleri geliştiren genç bir girişim. Finartz'ı Kurucusu Cihan Demir ile faaliyet alanlarını ve Bankalararası Kart Merkezi ile gerçekleştirdikleri…

Bir Yorum Yazın