Bir yatırım aracı olarak altın mı? Bitcoin mi?

13 Temmuz 2016
90 Görüntüleme

Uzun yıllardır sonu bitmeyen altın mı? Döviz mi? Faiz mi? Vb. sorularına bir yenisi eklendi: Bitcoin mi? Cevabın evet olduğunu düşünen bir ülke var.

Henüz bu soruyu sormak için erken olduğunu düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Tüm dünyanın yükselen dijital para birimi Bitcoin artık sadece cesur teknoloji düşkünlerinin değil sokaktaki vatandaşın da yatırım alanlarından birisi haline gelmeye başladı.

Brezilya’da son altı ay içinde gerçekleşen Bitcoin ticari işlemlerinin hacmi altın ile yapılan işlemleri geçti.

Brezilya Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Borsası’nın verilerine göre Bitcoin işlemlerinin hacmi altın ile yapılan işlemleri yüzde 7 oranında geçmiş durumda. Hesaplama yapılırken bu yılın ilk günü olan 1 Ocak’tan itibaren Haziran ayının son gününe kadar olan işlemlerin tamamı dikkate alınmış. Bu dönem içinde altın alım/satım işlemlerindeki toplam hacim 44 milyon dolar iken Bitcoin işlemleri için bu rakam 47 milyon dolar olmuş.

Elbette bunun arkasında önemli nedenler var. Bunlardan ilki Çin pazarında Bitcoin’e olan talebin hızla yükselmesi, Brexit’in etkisi ile Bitcoin birim fiyatının yıl başından bu yana 450 dolardan önce 700 doları geçen seviyelere çıkması ve sonrada 650 dolar seviyesinde sabit kalması yatıyor. Bu yükseliş Brezilya’daki işlemlerin hacmini hızlı şekilde yükseltmiş.

coindesk-bpi-chart

1 Ocak 2016’dan 13 Haziran 2016’ya kadar Bitcoin değeri (USD)

Öte yandan Brezilya’daki bankalar da bir süredir Bitcoin ve Blockchain teknolojilerini yakın takibe alarak çeşitli deneme işlemleri gerçekleştirmeye başlamış durumdalar. Bunlardan Banco Bradesco blockchain teknolojisine dayanan yeni bir dijital cüzdan servisi sunma hazırlığı içinde. InovaBRA’nın eWally adını verdiği dijital cüzdan ise Sao Paulo’da test edilmeye başlanacak.

Küresel olarak altın ve Bitcoin işlem hacimlerine baktığımızda ise Bitcoin henüz altının kıyısında köşesinde bile değil. Altın küresel olarak günlük 20 milyar dolarlık işlem hacmine sahip. Bitcoin ise ortaya çıktığı son 7 yıl boyunca toplam 1,5 milyar dolarlık işlem hacmi elde etmiş durumda.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Odeabank, dijital bankacılık alanında beş ödül aldı
Bankacılık
88 görüntüleme
Bankacılık
88 görüntüleme

Odeabank, dijital bankacılık alanında beş ödül aldı

Yazar 03 - 25 Temmuz 2017

Global Finance’in 18. kez düzenlediği “Dünyanın En İyi Dijital Bankaları” sırlamasında Odeabank, 5 farklı kategoride Batı Avrupa’nın en iyi bankası…

Rapor: Nakitsiz işlemler son 10 yılın rekorunu kırdı
FinTech
85 görüntüleme
FinTech
85 görüntüleme

Rapor: Nakitsiz işlemler son 10 yılın rekorunu kırdı

Melih Çelik - 25 Temmuz 2017

Tüm dünyada artış gösteren nakitsiz işlemler beklentilerin de üzerinde yükselerek son 10 yılın rekorunu kırdı. Nakit kullanımını bırakan ülkeler için…

Hindistan’ın dördüncü ödeme hizmetleri bankası açıldı
Bankacılık
89 görüntüleme
Bankacılık
89 görüntüleme

Hindistan’ın dördüncü ödeme hizmetleri bankası açıldı

Erhan Kahraman - 25 Temmuz 2017

Fino Payments Bank adıyla Hindistan'da açılan yeni ödeme hizmetleri bankası; Airtel Payments Bank, India Post Payments Bank ve Paytm Payments…

Bir Yorum Yazın