Bir yatırım aracı olarak altın mı? Bitcoin mi?

13 Temmuz 2016
304 Görüntüleme

Uzun yıllardır sonu bitmeyen altın mı? Döviz mi? Faiz mi? Vb. sorularına bir yenisi eklendi: Bitcoin mi? Cevabın evet olduğunu düşünen bir ülke var.

Henüz bu soruyu sormak için erken olduğunu düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Tüm dünyanın yükselen dijital para birimi Bitcoin artık sadece cesur teknoloji düşkünlerinin değil sokaktaki vatandaşın da yatırım alanlarından birisi haline gelmeye başladı.

Brezilya’da son altı ay içinde gerçekleşen Bitcoin ticari işlemlerinin hacmi altın ile yapılan işlemleri geçti.

Brezilya Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Borsası’nın verilerine göre Bitcoin işlemlerinin hacmi altın ile yapılan işlemleri yüzde 7 oranında geçmiş durumda. Hesaplama yapılırken bu yılın ilk günü olan 1 Ocak’tan itibaren Haziran ayının son gününe kadar olan işlemlerin tamamı dikkate alınmış. Bu dönem içinde altın alım/satım işlemlerindeki toplam hacim 44 milyon dolar iken Bitcoin işlemleri için bu rakam 47 milyon dolar olmuş.

Elbette bunun arkasında önemli nedenler var. Bunlardan ilki Çin pazarında Bitcoin’e olan talebin hızla yükselmesi, Brexit’in etkisi ile Bitcoin birim fiyatının yıl başından bu yana 450 dolardan önce 700 doları geçen seviyelere çıkması ve sonrada 650 dolar seviyesinde sabit kalması yatıyor. Bu yükseliş Brezilya’daki işlemlerin hacmini hızlı şekilde yükseltmiş.

coindesk-bpi-chart

1 Ocak 2016’dan 13 Haziran 2016’ya kadar Bitcoin değeri (USD)

Öte yandan Brezilya’daki bankalar da bir süredir Bitcoin ve Blockchain teknolojilerini yakın takibe alarak çeşitli deneme işlemleri gerçekleştirmeye başlamış durumdalar. Bunlardan Banco Bradesco blockchain teknolojisine dayanan yeni bir dijital cüzdan servisi sunma hazırlığı içinde. InovaBRA’nın eWally adını verdiği dijital cüzdan ise Sao Paulo’da test edilmeye başlanacak.

Küresel olarak altın ve Bitcoin işlem hacimlerine baktığımızda ise Bitcoin henüz altının kıyısında köşesinde bile değil. Altın küresel olarak günlük 20 milyar dolarlık işlem hacmine sahip. Bitcoin ise ortaya çıktığı son 7 yıl boyunca toplam 1,5 milyar dolarlık işlem hacmi elde etmiş durumda.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor
Bankacılık
73 görüntüleme
Bankacılık
73 görüntüleme

Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2017

API’ler ve Açık Bankacılık sistemleri, gelecekte finansal kurumların en önemli parçası olacak gibi görülse de, bankaların bu alandaki yeniliklere yeteri…

Mastercard ıslak imza devrini bitiriyor
Bankacılık
84 görüntüleme
Bankacılık
84 görüntüleme

Mastercard ıslak imza devrini bitiriyor

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2017

Küresel ödeme şirketi Mastercard, yaptığı resmi açıklamada kredi kartı ile yapılan PIN’siz satışların ardından imza atılmasına artık gerek olmadığını belirtti.…

Birleşik Krallık’ta şirket nasıl kurulur?
Makale
204 görüntüleme
Makale
204 görüntüleme

Birleşik Krallık’ta şirket nasıl kurulur?

Erhan Kahraman - 19 Ekim 2017

FinTech İstanbul Londra Temsilcisi Aylin Alkan tüm detayları ile İngiltere’de bir şirket nasıl kurulur sorusunun cevabını okuyucularımız için hazırladı. Özellikle FinTech…

Bir Yorum Yazın