Bir yatırım aracı olarak altın mı? Bitcoin mi?

13 Temmuz 2016
582 Görüntüleme

Uzun yıllardır sonu bitmeyen altın mı? Döviz mi? Faiz mi? Vb. sorularına bir yenisi eklendi: Bitcoin mi? Cevabın evet olduğunu düşünen bir ülke var.

Henüz bu soruyu sormak için erken olduğunu düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Tüm dünyanın yükselen dijital para birimi Bitcoin artık sadece cesur teknoloji düşkünlerinin değil sokaktaki vatandaşın da yatırım alanlarından birisi haline gelmeye başladı.

Brezilya’da son altı ay içinde gerçekleşen Bitcoin ticari işlemlerinin hacmi altın ile yapılan işlemleri geçti.

Brezilya Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Borsası’nın verilerine göre Bitcoin işlemlerinin hacmi altın ile yapılan işlemleri yüzde 7 oranında geçmiş durumda. Hesaplama yapılırken bu yılın ilk günü olan 1 Ocak’tan itibaren Haziran ayının son gününe kadar olan işlemlerin tamamı dikkate alınmış. Bu dönem içinde altın alım/satım işlemlerindeki toplam hacim 44 milyon dolar iken Bitcoin işlemleri için bu rakam 47 milyon dolar olmuş.

Elbette bunun arkasında önemli nedenler var. Bunlardan ilki Çin pazarında Bitcoin’e olan talebin hızla yükselmesi, Brexit’in etkisi ile Bitcoin birim fiyatının yıl başından bu yana 450 dolardan önce 700 doları geçen seviyelere çıkması ve sonrada 650 dolar seviyesinde sabit kalması yatıyor. Bu yükseliş Brezilya’daki işlemlerin hacmini hızlı şekilde yükseltmiş.

coindesk-bpi-chart

1 Ocak 2016’dan 13 Haziran 2016’ya kadar Bitcoin değeri (USD)

Öte yandan Brezilya’daki bankalar da bir süredir Bitcoin ve Blockchain teknolojilerini yakın takibe alarak çeşitli deneme işlemleri gerçekleştirmeye başlamış durumdalar. Bunlardan Banco Bradesco blockchain teknolojisine dayanan yeni bir dijital cüzdan servisi sunma hazırlığı içinde. InovaBRA’nın eWally adını verdiği dijital cüzdan ise Sao Paulo’da test edilmeye başlanacak.

Küresel olarak altın ve Bitcoin işlem hacimlerine baktığımızda ise Bitcoin henüz altının kıyısında köşesinde bile değil. Altın küresel olarak günlük 20 milyar dolarlık işlem hacmine sahip. Bitcoin ise ortaya çıktığı son 7 yıl boyunca toplam 1,5 milyar dolarlık işlem hacmi elde etmiş durumda.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Interview with Mark Brownridge, Director General, EISA
Röportaj
70 görüntüleme
Röportaj
70 görüntüleme

Interview with Mark Brownridge, Director General, EISA

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

We made an interview with Mark Brownridge, Director General, Enterprise Investment Scheme Association - EISA and we asked our questions bout their mission…

Röportaj: Mark Brownridge – EISA Genel Direktörü
Röportaj
83 görüntüleme
Röportaj
83 görüntüleme

Röportaj: Mark Brownridge – EISA Genel Direktörü

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

Kurumsal Yatırım Planlaması Derneği (Enterprise Investment Scheme Association - EISA) Direktörü Mark Brownridge ile bir röportaj gerçekleştirerek kendisine organizasyonlarının girişim ve…

Önemli kripto paraların yüzde 14’ü hackerların eline geçti
Bitcoin
156 görüntüleme
Bitcoin
156 görüntüleme

Önemli kripto paraların yüzde 14’ü hackerların eline geçti

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

Bloomberg'in yayınladığı habere göre kripto para borsalarında işlem gören başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere yüksek pazar payına sahip kripto…

Bir Yorum Yazın