Yarılanma sonrasında Bitcoin değeri yükselecek mi?

13 Temmuz 2016
139 Görüntüleme

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin madencileri için yeni bir döneme girildi ve saat başı üretilen Bitcoin miktarı yarıya düştü. Uzmanlara göre bu durum Bitcoin değerini yükseltebilir.

Pazartesi günü yayınladığımız bir haberimizde Bitcoin madenciliğinin artık daha zor olduğunu ve sebeplerini okuyucularımız ile paylaşmıştık. Bu durum aslında uzun süredir bilinen ve beklenen bir süreçti. Özellikle son birkaç aydır pek çok forum ve FinTech haber, analiz sitesinde bu durumun Bitcoin fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği üzerine tartışmalar yapılmıştı.

Bitcoin madenciliğinin yarılanması ile birlikte Bitcoin fiyatlarında ciddi bir yükseliş görülmedi. Yarılanma öncesi bir Bitcoin 645 dolar seviyesinden işlem görürken yarılanma sonrasında bu rakam istikrarlı olarak aynı seviyelerde kaldı.

Bitcoin fiyatlarında büyük bir değişim olmayınca Bitcoin madencileri bir miktar üzülseler de genel ekosistemin içindeki kullanıcılar bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladılar ama bu durum geçici olabilir.

Bitcoin ekosistemini yakından takip eden gazeteci Joseph Adinolfi bu durumu uzun metre koşularda atletlerin hazıra geçerek başlangıç sinyalini beklemelerine benzetiyor; “Kaslar kasıldı, nefes çekildi ve başlangıç zili çaldığı anda tüm atletler var güçleri ile koşacaklar.”

Adinolfi’ye göre pazar şu anda yaşanan değişikliği farketmiş değil; “Aradan belli bir süre geçince pazara giren Bitcoin miktarındaki daralma, artan taleple birlikte fiyatları yukarı doğru çekmeye başlayacak.”

Uzmanların görüşü fırtına öncesi sessizliğin yaşandığı ve Bitcoin’in bu yıl gördüğü en yüksek değer olan 764 doları rahatlıkla geçerek bunun çok üstüne çıkacağı yönünde.

Elbette sektör içinde bu tarz söylentiler kasıtlı olarak da çıkartılıyor olabilir zira yarılanma işlemi öncesinde fiyat yükselme beklentisi ile pek çok yatırımcı yüklü miktarda Bitcoin aldı ve piyasanın bu kadar durgun seyretmesinden hiç memnun değiller.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

First Data, BluePay alımını doğruladı
FinTech
75 görüntüleme
FinTech
75 görüntüleme

First Data, BluePay alımını doğruladı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2017

First Data, kartlı ve kartsız ödeme çözümleri sağlayıcısı BluePay Holdings'i 760 milyon dolar karşılığında satın aldığını açıkladı. Ödeme teknolojileri sağlayıcısı…

Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi
Bankacılık
75 görüntüleme
Bankacılık
75 görüntüleme

Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2017

Pazardaki dalgalanmalar ve Brexit sonrası belirsizlik İngiltere'yi etkilemişe benzemiyor: Londra dünyanın FinTech merkezi unvanını koruyor. Brexit oylaması sonucu Birleşik Krallık…

Ulusların Düşüşü kitabının yazarlarından James A. Robinson Türkiye’ye geliyor
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Ulusların Düşüşü kitabının yazarlarından James A. Robinson Türkiye’ye geliyor

Yazar 03 - 21 Ekim 2017

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından 14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde Chicago Üniversitesi öğretim üyesi Prof. James A. Robinson’u…

Bir Yorum Yazın