Yarılanma sonrasında Bitcoin değeri yükselecek mi?

13 Temmuz 2016
400 Görüntüleme

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin madencileri için yeni bir döneme girildi ve saat başı üretilen Bitcoin miktarı yarıya düştü. Uzmanlara göre bu durum Bitcoin değerini yükseltebilir.

Pazartesi günü yayınladığımız bir haberimizde Bitcoin madenciliğinin artık daha zor olduğunu ve sebeplerini okuyucularımız ile paylaşmıştık. Bu durum aslında uzun süredir bilinen ve beklenen bir süreçti. Özellikle son birkaç aydır pek çok forum ve FinTech haber, analiz sitesinde bu durumun Bitcoin fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği üzerine tartışmalar yapılmıştı.

Bitcoin madenciliğinin yarılanması ile birlikte Bitcoin fiyatlarında ciddi bir yükseliş görülmedi. Yarılanma öncesi bir Bitcoin 645 dolar seviyesinden işlem görürken yarılanma sonrasında bu rakam istikrarlı olarak aynı seviyelerde kaldı.

Bitcoin fiyatlarında büyük bir değişim olmayınca Bitcoin madencileri bir miktar üzülseler de genel ekosistemin içindeki kullanıcılar bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladılar ama bu durum geçici olabilir.

Bitcoin ekosistemini yakından takip eden gazeteci Joseph Adinolfi bu durumu uzun metre koşularda atletlerin hazıra geçerek başlangıç sinyalini beklemelerine benzetiyor; “Kaslar kasıldı, nefes çekildi ve başlangıç zili çaldığı anda tüm atletler var güçleri ile koşacaklar.”

Adinolfi’ye göre pazar şu anda yaşanan değişikliği farketmiş değil; “Aradan belli bir süre geçince pazara giren Bitcoin miktarındaki daralma, artan taleple birlikte fiyatları yukarı doğru çekmeye başlayacak.”

Uzmanların görüşü fırtına öncesi sessizliğin yaşandığı ve Bitcoin’in bu yıl gördüğü en yüksek değer olan 764 doları rahatlıkla geçerek bunun çok üstüne çıkacağı yönünde.

Elbette sektör içinde bu tarz söylentiler kasıtlı olarak da çıkartılıyor olabilir zira yarılanma işlemi öncesinde fiyat yükselme beklentisi ile pek çok yatırımcı yüklü miktarda Bitcoin aldı ve piyasanın bu kadar durgun seyretmesinden hiç memnun değiller.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Singapur ve Vietnam’dan FinTech’te yeni işbirliği
Haber
67 görüntüleme
Haber
67 görüntüleme

Singapur ve Vietnam’dan FinTech’te yeni işbirliği

Melih Çelik - 26 Nisan 2018

Uzak Doğu’daki FinTech hareketliliği sürüyor. Son olarak Singapur ve Vietnam arasında bu alandaki yenilik ve denetim süreçlerinde bir işbirliği anlaşması…

Tencent’ten FinTech’lere özel buluta 61 milyon dolar yatırım
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

Tencent’ten FinTech’lere özel buluta 61 milyon dolar yatırım

Melih Çelik - 26 Nisan 2018

Çin’in finans ve teknolojiyi birleştiren büyük şirketlerinden Tencent, FinTech hizmetleri için 61 milyon dolarlık yeni bir yatırım yapıyor. Alibaba Grubu…

Swisscom en başarılı 10 FinTech girişimini seçti
FinTech
90 görüntüleme
FinTech
90 görüntüleme

Swisscom en başarılı 10 FinTech girişimini seçti

Ahmet Usta - 26 Nisan 2018

Swisscom, FinTech alanında çalışan girişimleri desteklemek amacı ile yılın her çeyreğinde “FinTech Start-up Radar” adı ile 10 girişim seçiyor. Seçilen…

Bir Yorum Yazın