Yarılanma sonrasında Bitcoin değeri yükselecek mi?

13 Temmuz 2016
51 Görüntüleme

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin madencileri için yeni bir döneme girildi ve saat başı üretilen Bitcoin miktarı yarıya düştü. Uzmanlara göre bu durum Bitcoin değerini yükseltebilir.

Pazartesi günü yayınladığımız bir haberimizde Bitcoin madenciliğinin artık daha zor olduğunu ve sebeplerini okuyucularımız ile paylaşmıştık. Bu durum aslında uzun süredir bilinen ve beklenen bir süreçti. Özellikle son birkaç aydır pek çok forum ve FinTech haber, analiz sitesinde bu durumun Bitcoin fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği üzerine tartışmalar yapılmıştı.

Bitcoin madenciliğinin yarılanması ile birlikte Bitcoin fiyatlarında ciddi bir yükseliş görülmedi. Yarılanma öncesi bir Bitcoin 645 dolar seviyesinden işlem görürken yarılanma sonrasında bu rakam istikrarlı olarak aynı seviyelerde kaldı.

Bitcoin fiyatlarında büyük bir değişim olmayınca Bitcoin madencileri bir miktar üzülseler de genel ekosistemin içindeki kullanıcılar bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladılar ama bu durum geçici olabilir.

Bitcoin ekosistemini yakından takip eden gazeteci Joseph Adinolfi bu durumu uzun metre koşularda atletlerin hazıra geçerek başlangıç sinyalini beklemelerine benzetiyor; “Kaslar kasıldı, nefes çekildi ve başlangıç zili çaldığı anda tüm atletler var güçleri ile koşacaklar.”

Adinolfi’ye göre pazar şu anda yaşanan değişikliği farketmiş değil; “Aradan belli bir süre geçince pazara giren Bitcoin miktarındaki daralma, artan taleple birlikte fiyatları yukarı doğru çekmeye başlayacak.”

Uzmanların görüşü fırtına öncesi sessizliğin yaşandığı ve Bitcoin’in bu yıl gördüğü en yüksek değer olan 764 doları rahatlıkla geçerek bunun çok üstüne çıkacağı yönünde.

Elbette sektör içinde bu tarz söylentiler kasıtlı olarak da çıkartılıyor olabilir zira yarılanma işlemi öncesinde fiyat yükselme beklentisi ile pek çok yatırımcı yüklü miktarda Bitcoin aldı ve piyasanın bu kadar durgun seyretmesinden hiç memnun değiller.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avustralya, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştı
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Avustralya, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştı

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

Temassız ödeme servislerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, Avustralya için 2016, kart kullanımının nakiti geride bıraktığı yıl oldu. Reserve Bank of Australia (RBA)…

Küresel FinTech yatırımlarının ilk yarı karnesi belli oldu
FinTech
83 görüntüleme
FinTech
83 görüntüleme

Küresel FinTech yatırımlarının ilk yarı karnesi belli oldu

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

FinTech için yapılan risk sermayesi yatırımları, 2017'nin ilk yarısında 6,5 milyar dolara ulaştı. Innovate Finance tarafından Pitchbook verileri değerlendirilerek çıkarılan…

Android Pay BBVA ile İspanya’da hizmete geçiyor
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Android Pay BBVA ile İspanya’da hizmete geçiyor

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

Google'ın temassız ödeme imkanı sunan mobil cüzdanı Android Pay, İspanya'da BBVA ortaklığında hizmete sunuluyor. BBVA ve Google arasında kurulan ve…

Bir Yorum Yazın