Beacon teknolojisi bankacıların odağında

14 Temmuz 2016
570 Görüntüleme

Bluetooth temelli Beacon teknolojisi hem yurt dışında he de Türkiye bankaların ilgisini çekerek değişik ve yenilikçi projelere imza atılmasını sağlıyor.

Bankacılık sektöründe 2018 yılında Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında yapılacak yıllık harcamaların bu seneye göre yüzde 31 artarak, 153 milyar doları bulması bekleniyor. Yüksek teknoloji dışında bu alana yatırım yapan sektörler arasında ise bankacılık önemli bir yere sahip.

Beacon teknolojisine dayanan uygulamaların dünyadaki bankacılık sektörüne önemli bir etkisi olduğunu belirten Türkiye ve ABD merkezli teknoloji firması Blesh’in CEO’su Devrim Sönmez, Bluetooth teknolojisiyle çalışan Beacon’ların bankacılık sektöründe nasıl bir değişime katkı sağlayacağına dair ilginç örnekler veriyor.

“Banka şubesine girdiğinizde, akıllı cihazınızdaki mobil bankacılık uygulaması ile alıcılar sizin orada olduğunuzu anlayacak ve sıra numarasını size bildirim olarak iletecek. Yani kioskları tuşlayıp kağıt çıktı üzerinde numara almak gerekmeyecek artık” diyor Sönmez ve bir diğer örnek veriyor; “ATM noktaları sizin yaklaştığınızı anlayıp sizinle iletişim kurabilecek, ATM’de dakikalarca işlem yapmakla uğraşmadan hızlı biçimde saniyeler içinde paranızı çekebileceksiniz.”

Bankacılar için Beacon teknolojisini üç farklı pratik kullanım şekli bulunuyor, bunlar;

USB Beacon

Pil gerektirmeyen USB formatındaki beacon cihazları, ATM’lere, POS makinelerine veya kasalara entegre edilebiliyor. Böylece ATM ve POS noktaları yaklaşan müşterileri tanıyabiliyor.

Bankalar müşterilerinin konuma özel davranışlarını inceleyerek veri analizi yapabiliyor ve müşterilerine anında bulundukları noktalarda teklifler sunabiliyor.

Kart Beacon

Kart şeklindeki beacon’lar cüzdanda taşınabiliyor veya yaka kartı gibi kullanılabiliyor. Personel takibi için kullanılmaya başlayan bu beacon’lar, bankacılık ürünlerine entegre edilerek şube ziyareti yapan müşterilerle iletişim kurabiliyor.

Beacon Anahtarlıkları

Anahtarlık şeklindeki beacon’lar bankaların özel müşterileriyle daha yakından iletişim kurmasını sağlıyor.

Beacon kullanımına yönelik pek çok küresel örnek bulunuyor.

Citibank – New York

Geçtiğimiz ay New York’taki ATM kabinlerine beacon yerleştiren Citibank müşterileri, böylece kabinlere cüzdanlarından kartlarını çıkarmadan, telefon veya Apple Watch cihazlarını kullanarak kabine giriş yapabiliyorlar.

Barclays – İngiltere

İngiltere’de başlayan uygulama ile şubeye engelli müşteriler geldiğinde beacon’lar aracılığıyla şube çalışanlarına bilgi geliyor ve müşterilere özel bir karşılama sağlanıyor.

St. George Bank – Avustralya

Sydney’de bulunan şubelere yerleştirilen beacon’lar müşterileri karşılıyor ve onlara özel kampanya fırsatlarını iletiyor

Access – Nijerya

PayWithCapture adlı bir mobil ödeme uygulaması ile beacon’ları entegre eden banka beacon teknolojisi ve NFC ile ödeme yapma imkanı sunuyor.

Denizbank –  Türkiye

Ülkemizde ise Denizbank Blesh çözümlerini kullanarak Beacon uygulamalarını hayata geçirdi.

Bu kapsamdan Denizbank tarafından geliştirilen bir mobil cüzdan uygulaması ve temassız ödeme çözümü olan fastPay kullanan üye iş yerleri, önce siz yaklaştığınızda size kampanya önerileri sunuyor ve siz içeri girip ödeme yaparken sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan ödemeyi uygulama üzerinden alabiliyor. Denizbank bu uygulaması ile pek çok uluslararası ödül almış durumda.

Denizbank’ın Blesh ile gerçekleştirdiği beacon projesine ait videoyu aşağıda seyredebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BTS & Partners GC Academy’den Blockchain etkinliği
BlockChain
102 görüntüleme
BlockChain
102 görüntüleme

BTS & Partners GC Academy’den Blockchain etkinliği

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Hukuk, teknoloji ve iş dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren BTS & Partners GC Academy’nin bu seneki ikinci etkinliği 8…

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu
BlockChain
99 görüntüleme
BlockChain
99 görüntüleme

Baidu bir servis olarak Blockchain platformunu duyurdu

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Çinli teknoloji devi Baidu bir servis olarak Blockchain hizmeti vermeye başlıyor. Şirket en iyi "kullanıcı dostu" arayüzü sunduğunu iddia ediyor.…

Ortadoğu’da FinTech anlaşması
FinTech
106 görüntüleme
FinTech
106 görüntüleme

Ortadoğu’da FinTech anlaşması

Ahmet Usta - 22 Ocak 2018

Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş…

Bir Yorum Yazın