Beacon teknolojisi bankacıların odağında

14 Temmuz 2016
124 Görüntüleme

Bluetooth temelli Beacon teknolojisi hem yurt dışında he de Türkiye bankaların ilgisini çekerek değişik ve yenilikçi projelere imza atılmasını sağlıyor.

Bankacılık sektöründe 2018 yılında Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında yapılacak yıllık harcamaların bu seneye göre yüzde 31 artarak, 153 milyar doları bulması bekleniyor. Yüksek teknoloji dışında bu alana yatırım yapan sektörler arasında ise bankacılık önemli bir yere sahip.

Beacon teknolojisine dayanan uygulamaların dünyadaki bankacılık sektörüne önemli bir etkisi olduğunu belirten Türkiye ve ABD merkezli teknoloji firması Blesh’in CEO’su Devrim Sönmez, Bluetooth teknolojisiyle çalışan Beacon’ların bankacılık sektöründe nasıl bir değişime katkı sağlayacağına dair ilginç örnekler veriyor.

“Banka şubesine girdiğinizde, akıllı cihazınızdaki mobil bankacılık uygulaması ile alıcılar sizin orada olduğunuzu anlayacak ve sıra numarasını size bildirim olarak iletecek. Yani kioskları tuşlayıp kağıt çıktı üzerinde numara almak gerekmeyecek artık” diyor Sönmez ve bir diğer örnek veriyor; “ATM noktaları sizin yaklaştığınızı anlayıp sizinle iletişim kurabilecek, ATM’de dakikalarca işlem yapmakla uğraşmadan hızlı biçimde saniyeler içinde paranızı çekebileceksiniz.”

Bankacılar için Beacon teknolojisini üç farklı pratik kullanım şekli bulunuyor, bunlar;

USB Beacon

Pil gerektirmeyen USB formatındaki beacon cihazları, ATM’lere, POS makinelerine veya kasalara entegre edilebiliyor. Böylece ATM ve POS noktaları yaklaşan müşterileri tanıyabiliyor.

Bankalar müşterilerinin konuma özel davranışlarını inceleyerek veri analizi yapabiliyor ve müşterilerine anında bulundukları noktalarda teklifler sunabiliyor.

Kart Beacon

Kart şeklindeki beacon’lar cüzdanda taşınabiliyor veya yaka kartı gibi kullanılabiliyor. Personel takibi için kullanılmaya başlayan bu beacon’lar, bankacılık ürünlerine entegre edilerek şube ziyareti yapan müşterilerle iletişim kurabiliyor.

Beacon Anahtarlıkları

Anahtarlık şeklindeki beacon’lar bankaların özel müşterileriyle daha yakından iletişim kurmasını sağlıyor.

Beacon kullanımına yönelik pek çok küresel örnek bulunuyor.

Citibank – New York

Geçtiğimiz ay New York’taki ATM kabinlerine beacon yerleştiren Citibank müşterileri, böylece kabinlere cüzdanlarından kartlarını çıkarmadan, telefon veya Apple Watch cihazlarını kullanarak kabine giriş yapabiliyorlar.

Barclays – İngiltere

İngiltere’de başlayan uygulama ile şubeye engelli müşteriler geldiğinde beacon’lar aracılığıyla şube çalışanlarına bilgi geliyor ve müşterilere özel bir karşılama sağlanıyor.

St. George Bank – Avustralya

Sydney’de bulunan şubelere yerleştirilen beacon’lar müşterileri karşılıyor ve onlara özel kampanya fırsatlarını iletiyor

Access – Nijerya

PayWithCapture adlı bir mobil ödeme uygulaması ile beacon’ları entegre eden banka beacon teknolojisi ve NFC ile ödeme yapma imkanı sunuyor.

Denizbank –  Türkiye

Ülkemizde ise Denizbank Blesh çözümlerini kullanarak Beacon uygulamalarını hayata geçirdi.

Bu kapsamdan Denizbank tarafından geliştirilen bir mobil cüzdan uygulaması ve temassız ödeme çözümü olan fastPay kullanan üye iş yerleri, önce siz yaklaştığınızda size kampanya önerileri sunuyor ve siz içeri girip ödeme yaparken sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan ödemeyi uygulama üzerinden alabiliyor. Denizbank bu uygulaması ile pek çok uluslararası ödül almış durumda.

Denizbank’ın Blesh ile gerçekleştirdiği beacon projesine ait videoyu aşağıda seyredebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avustralya, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştı
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Avustralya, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştı

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

Temassız ödeme servislerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, Avustralya için 2016, kart kullanımının nakiti geride bıraktığı yıl oldu. Reserve Bank of Australia (RBA)…

Küresel FinTech yatırımlarının ilk yarı karnesi belli oldu
FinTech
83 görüntüleme
FinTech
83 görüntüleme

Küresel FinTech yatırımlarının ilk yarı karnesi belli oldu

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

FinTech için yapılan risk sermayesi yatırımları, 2017'nin ilk yarısında 6,5 milyar dolara ulaştı. Innovate Finance tarafından Pitchbook verileri değerlendirilerek çıkarılan…

Android Pay BBVA ile İspanya’da hizmete geçiyor
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Android Pay BBVA ile İspanya’da hizmete geçiyor

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

Google'ın temassız ödeme imkanı sunan mobil cüzdanı Android Pay, İspanya'da BBVA ortaklığında hizmete sunuluyor. BBVA ve Google arasında kurulan ve…

Bir Yorum Yazın