Paranın geleceğine şekil verecek 5 FinTech şirketi

18 Temmuz 2016
87 Görüntüleme

Blockchain teknolojisinin finans ve bankacılık sektörü için önemi her geçen gün daha fazla anlaşılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin madenciliğinde her dört yılda bir yaşanan yarılanma gerçekleşmiş ve her saat üretilen Bitcoin miktarı 25’den 12,5’a geriledi. Yeni dijital finansal ekosistemin, yani FinTech ekosisteminin, içinde bulunan farklı firmalar sundukları hizmetler ve çözümler ile Blockchain’den Bitcoin’e kadar bu yenilikçi kavramları her geçen gün daha iyi anlamamızı sağlıyorlar.

American Express, Nasdaq ve Visa gibi devler bu teknolojileri üzerinde sürekli yatırım ve araştırma yapıyor. Öte yandan beş şirket ise küresel operasyonları ile dikkatleri üstüne çekiyor.

1- Adyen

Amsterdam merkezli Adyen altı kıtada faaliyet gösteren ve aralarında Facebook, Uber, Airbnb, Netflix ve Spotify gibi müşterileri olan bir e-ticaret platformu.

Bitcoin ödemelerini de kabul eden şirket 2016 yılının başında 2015 yılındaki gelirlerinin ikiye katlandığını açıkladı. Bu rakam 50 milyar dolarlık ticari işlem hacmiyle birlikte 350 milyon dolara tekabül ediyor.

2- Bitnation

Susan Tempelhof tarafından idare edilen Bitnation dünyanın ilk Dijital Ülkesi. Platform üstünde Blockchain teknolojileri kullanılarak yönetim servisleri sunuluyor. Özellikle odaklanılan alanlar devlet yönetimlerinin uluslararası konularda yetersiz kaldığı gri bölgeler.

Evlilik, dünya vatandaşlığı, doğum sertifikası, göçmen nüfus cüzdanları, Estonya ile anlaşarak verilen noter hizmetleri gibi işlemler Blockchain altyapısı üzerinde çalışıyor.

3- Braintree

San Francisco merkezli Braintree tüketicilerin kullandığı uygulamalar için tek tıklama ile çevrimiçi ödeme altyapısı sağlıyor.

PayPal tarafından 2013 yılında 800 milyon dolara satın alınan firma PayPal’e arkaplanda Uber’den Airbnb’ye kadar ödeme hizmetleri sağlıyor. PayPal’in geleceğinde büyük bire rol oynayacak.

4- Chain

2014 yılında kurulan Chain lider finansal kurumlar ile işbirliği yaparak Blockchain ağları kuruyor. Visa, Citi, Nasdaq, Micrososft ve Google ile çalışan firma işletmelerin finansal araçlarını dijitalleştirmesine izin veriyor.

İşletme daha güvenli ve anlaşılır bir şekilde gerçek zamanlı varlık transferi çözümleri ile finansal servisleri geliştirdiğini ifade ediyor. İşbirlikleri ile küresel finansal operasyonlar sağlayan Chain FinTech ekosistemindeki en önemli oyuncuların başında geliyor.

5- Ripple

Prosper ve E-Loan’ın ortak kurucularından Chris Larsen’in kurduğu Ripple bankalar için gerçek zamanlı olarak uluslararası fon transferine izin veriyor.

Ripple CEO’su Chris Larsen artık finansal kurumların Blockchain deneyleri yapmanın ötesinde bunları küresel ölçekte uygulamaya başladıkları için önemli bir milat noktasının geçildiğine inanıyor.

CoinTelegraph’ın haberinden kısaltılarak sizlerle paylaştığımız bu içeriğin detaylı haline buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avustralya, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştı
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Avustralya, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştı

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

Temassız ödeme servislerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, Avustralya için 2016, kart kullanımının nakiti geride bıraktığı yıl oldu. Reserve Bank of Australia (RBA)…

Küresel FinTech yatırımlarının ilk yarı karnesi belli oldu
FinTech
83 görüntüleme
FinTech
83 görüntüleme

Küresel FinTech yatırımlarının ilk yarı karnesi belli oldu

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

FinTech için yapılan risk sermayesi yatırımları, 2017'nin ilk yarısında 6,5 milyar dolara ulaştı. Innovate Finance tarafından Pitchbook verileri değerlendirilerek çıkarılan…

Android Pay BBVA ile İspanya’da hizmete geçiyor
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Android Pay BBVA ile İspanya’da hizmete geçiyor

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

Google'ın temassız ödeme imkanı sunan mobil cüzdanı Android Pay, İspanya'da BBVA ortaklığında hizmete sunuluyor. BBVA ve Google arasında kurulan ve…

Bir Yorum Yazın