Bankaların mobil uygulamaları bize ne söylüyor?

25 Temmuz 2016
158 Görüntüleme

FinTech devrimi konvansiyonel bankalar için bir tehdit mi? Yoksa fırsat mı? Yoksa bankalar bu devrime zaten çoktan başladılar mı?

Yükselen FinTech kavramı etrafındaki yenilikçi girişim ve firmaların konvansiyonel finans sektörünü tehdit ettiği öte yandan bunun bir fırsat olduğu uzun süredir sektörün kanaat önderleri tarafından tartışılıyor. Ancak gözden kaça bir gerçek var konvansiyonel bankaların uygulamalarını şimdiden milyonlarca kişi kullanıyor.

The Motley Fool yazarlarından John Maxfield’ın ABD’deki bankalardan derlediği veriler bizlere bazı ilginç rakamlar sunuyor. Bu rakamlara göre ABD’de JPMorgan Chase’in mobil uygulaması aylık olarak 25 milyon aktif kişi tarafından kullanılıyor. JPMorgan Chase’i 0 milyon aktif kullanıcı ile Bank of America ve 8 milyon kullanıcı ile Wells Fargo takip ediyor.

Bank of America’nın mobil uygulaması şubelerinden tam 12 kat daha popüler zira bir hafta içinde Bank of America şubelerine giden 6 milyon kişiye karşın mobil uygulamasında tam 72 milyon kez oturum açılıyor.

Wells Fargo CEO’su John Stumpf 20 milyon son kullanıcıdan 18 milyon kişinin mobil uygulamalarını kullanmasını bu kanalın dominant hale gelmesi olarak yorumluyor.

FinTech devrimi karşısında bankaların biraz rahat nefes alması için biraz iyi niyetli baktığımız bu rakamlar aslında PayPal’in aylık 180 milyon aktif kullanıcısı ile kıyaslanınca oldukça düşük.

Maalesef ülkemiz için bankacılık mobil uygulamalarına ait çeşitli kullanım rakamlarının toplandığı bir araştırma henüz yok. Ancak ülke nüfusuna veya müşteri sayısına göre oranlayıp bu rakamları ABD ile kıyaslayacak olursak Türkiye’deki bankaların fark atacağını söylemek için müneccim olmaya gerek yok. Bu verilerden çıkartılacak ders Türkiye’nin FinTech ekosistemi için gerekli pek çok temel unsura oktan sahip olduğu ve finans ekosisteminin tek bir dakika bile kaybetmeden bu ekosistem içinde aktif olmaya başlaması gerektiği.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?
BlockChain
45 görüntüleme
BlockChain
45 görüntüleme

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Blockchain, içerik üreticilerle seyirci arasındaki aracıları ve idareyi de ortadan kaldırabilir mi? Online video içeriği hali hazırda oldukça geniş bir…

Accenture Singapur Merkez Bankası için Blockchain prototipleri geliştiriyor
Bankacılık
66 görüntüleme
Bankacılık
66 görüntüleme

Accenture Singapur Merkez Bankası için Blockchain prototipleri geliştiriyor

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Accenture, Singapur'un fiili merkez bankası tarafından bankalar arası ödemeler için dağınık hesap defteri prototip sistemleri geliştirmek amacıyla iş verildiğini açıkladı.…

Video Röportaj: Cihan Demir – Finartz Kurucusu
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Video Röportaj: Cihan Demir – Finartz Kurucusu

Ahmet Usta - 18 Ekim 2017

Finartz, FinTech çözümleri geliştiren genç bir girişim. Finartz'ı Kurucusu Cihan Demir ile faaliyet alanlarını ve Bankalararası Kart Merkezi ile gerçekleştirdikleri…

Bir Yorum Yazın