Bankaların mobil uygulamaları bize ne söylüyor?

25 Temmuz 2016
242 Görüntüleme

FinTech devrimi konvansiyonel bankalar için bir tehdit mi? Yoksa fırsat mı? Yoksa bankalar bu devrime zaten çoktan başladılar mı?

Yükselen FinTech kavramı etrafındaki yenilikçi girişim ve firmaların konvansiyonel finans sektörünü tehdit ettiği öte yandan bunun bir fırsat olduğu uzun süredir sektörün kanaat önderleri tarafından tartışılıyor. Ancak gözden kaça bir gerçek var konvansiyonel bankaların uygulamalarını şimdiden milyonlarca kişi kullanıyor.

The Motley Fool yazarlarından John Maxfield’ın ABD’deki bankalardan derlediği veriler bizlere bazı ilginç rakamlar sunuyor. Bu rakamlara göre ABD’de JPMorgan Chase’in mobil uygulaması aylık olarak 25 milyon aktif kişi tarafından kullanılıyor. JPMorgan Chase’i 0 milyon aktif kullanıcı ile Bank of America ve 8 milyon kullanıcı ile Wells Fargo takip ediyor.

Bank of America’nın mobil uygulaması şubelerinden tam 12 kat daha popüler zira bir hafta içinde Bank of America şubelerine giden 6 milyon kişiye karşın mobil uygulamasında tam 72 milyon kez oturum açılıyor.

Wells Fargo CEO’su John Stumpf 20 milyon son kullanıcıdan 18 milyon kişinin mobil uygulamalarını kullanmasını bu kanalın dominant hale gelmesi olarak yorumluyor.

FinTech devrimi karşısında bankaların biraz rahat nefes alması için biraz iyi niyetli baktığımız bu rakamlar aslında PayPal’in aylık 180 milyon aktif kullanıcısı ile kıyaslanınca oldukça düşük.

Maalesef ülkemiz için bankacılık mobil uygulamalarına ait çeşitli kullanım rakamlarının toplandığı bir araştırma henüz yok. Ancak ülke nüfusuna veya müşteri sayısına göre oranlayıp bu rakamları ABD ile kıyaslayacak olursak Türkiye’deki bankaların fark atacağını söylemek için müneccim olmaya gerek yok. Bu verilerden çıkartılacak ders Türkiye’nin FinTech ekosistemi için gerekli pek çok temel unsura oktan sahip olduğu ve finans ekosisteminin tek bir dakika bile kaybetmeden bu ekosistem içinde aktif olmaya başlaması gerektiği.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Interview with Mark Brownridge, Director General, EISA
Röportaj
68 görüntüleme
Röportaj
68 görüntüleme

Interview with Mark Brownridge, Director General, EISA

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

We made an interview with Mark Brownridge, Director General, Enterprise Investment Scheme Association - EISA and we asked our questions bout their mission…

Röportaj: Mark Brownridge – EISA Genel Direktörü
Röportaj
81 görüntüleme
Röportaj
81 görüntüleme

Röportaj: Mark Brownridge – EISA Genel Direktörü

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

Kurumsal Yatırım Planlaması Derneği (Enterprise Investment Scheme Association - EISA) Direktörü Mark Brownridge ile bir röportaj gerçekleştirerek kendisine organizasyonlarının girişim ve…

Önemli kripto paraların yüzde 14’ü hackerların eline geçti
Bitcoin
156 görüntüleme
Bitcoin
156 görüntüleme

Önemli kripto paraların yüzde 14’ü hackerların eline geçti

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

Bloomberg'in yayınladığı habere göre kripto para borsalarında işlem gören başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere yüksek pazar payına sahip kripto…

Bir Yorum Yazın