Bankaların mobil uygulamaları bize ne söylüyor?

25 Temmuz 2016
334 Görüntüleme

FinTech devrimi konvansiyonel bankalar için bir tehdit mi? Yoksa fırsat mı? Yoksa bankalar bu devrime zaten çoktan başladılar mı?

Yükselen FinTech kavramı etrafındaki yenilikçi girişim ve firmaların konvansiyonel finans sektörünü tehdit ettiği öte yandan bunun bir fırsat olduğu uzun süredir sektörün kanaat önderleri tarafından tartışılıyor. Ancak gözden kaça bir gerçek var konvansiyonel bankaların uygulamalarını şimdiden milyonlarca kişi kullanıyor.

The Motley Fool yazarlarından John Maxfield’ın ABD’deki bankalardan derlediği veriler bizlere bazı ilginç rakamlar sunuyor. Bu rakamlara göre ABD’de JPMorgan Chase’in mobil uygulaması aylık olarak 25 milyon aktif kişi tarafından kullanılıyor. JPMorgan Chase’i 0 milyon aktif kullanıcı ile Bank of America ve 8 milyon kullanıcı ile Wells Fargo takip ediyor.

Bank of America’nın mobil uygulaması şubelerinden tam 12 kat daha popüler zira bir hafta içinde Bank of America şubelerine giden 6 milyon kişiye karşın mobil uygulamasında tam 72 milyon kez oturum açılıyor.

Wells Fargo CEO’su John Stumpf 20 milyon son kullanıcıdan 18 milyon kişinin mobil uygulamalarını kullanmasını bu kanalın dominant hale gelmesi olarak yorumluyor.

FinTech devrimi karşısında bankaların biraz rahat nefes alması için biraz iyi niyetli baktığımız bu rakamlar aslında PayPal’in aylık 180 milyon aktif kullanıcısı ile kıyaslanınca oldukça düşük.

Maalesef ülkemiz için bankacılık mobil uygulamalarına ait çeşitli kullanım rakamlarının toplandığı bir araştırma henüz yok. Ancak ülke nüfusuna veya müşteri sayısına göre oranlayıp bu rakamları ABD ile kıyaslayacak olursak Türkiye’deki bankaların fark atacağını söylemek için müneccim olmaya gerek yok. Bu verilerden çıkartılacak ders Türkiye’nin FinTech ekosistemi için gerekli pek çok temel unsura oktan sahip olduğu ve finans ekosisteminin tek bir dakika bile kaybetmeden bu ekosistem içinde aktif olmaya başlaması gerektiği.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
149 görüntüleme
Bankacılık
149 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
110 görüntüleme
FinTech
110 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
94 görüntüleme
FinTech
94 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…

Bir Yorum Yazın