Bitcoin Amerikan Dolarını tehdit mi ediyor?

30 Temmuz 2016
1210 Görüntüleme

Yüz yıldan kısa bir sürede Amerikan doları satın alma gücünü yüzde 97 kaybederken Bitcoin küresel para birimi olmaya doğru hızla ilerliyor.

1933 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ceplerinde altın ve gümüş paralar taşıyordu. Eğer basılı bir dolar ile işlem yapmanız gerekiyorsa bunu ancak bankalarda gerçekleştirebiliyordunuz. 1933 yılında ABD hükümeti bir karar aldı ve altın veya gümüş sikkeler yerine tüm ülke genelinde kağıt dolar kullanımına geçti. Bu geçiş esnasında bir Amerikan dolarının karşılığı 1/35 ounce yani yaklaşık 810 miligram altına bedel olarak belirlendi.

1960 yılına kadar ABD bastığı her doların karşılığını merkez bankasında altın olarak bulunduruyordu. Ancak 1960 yılından itibaren bu imkânsız hale geldi zira ABD tüm dünyaya gereğinden fazla karşılıksız dolar satmaya başlamıştı. 1971 yılında doların altın karşılığı kavramından tümüyle vazgeçildi. O andan itibaren dolar satın alma gücünü her geçen zaman diliminde daha fazla kaybetti.

USD-1787-log

Yukarıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi bu gün bir dolar ile sadece 25 miligram altın satın alabiliyorsunuz. Yani dolar 1933 yılından bu yana yaklaşık yüzde 97 değer kaybetti. Bu noktada ABD’nin para politikalarının detaylarına hiç girmeyeceğiz.

Diğer taraftan 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin sanal para birimi 2013 yılına kadar gelişim süreci içinde yavaş yavaş değeri yükseldi. 2013 yılında Blockchain teknolojisi ve Bitcoin’in yapısı medyaya yansıyıp Çin ve Rus girişimciler Bitcoin madenciliği için devasa veri merkezleri kurunca bir anda bir Bitcoin 1.000 dolar seviyesine yakın değer karşılığına ulaştı.

Aradan geçen zamanla birlikte şu anda bir Bitcoin yaklaşık 650 dolar civarında seyrediyor.

coindesk-bpi-chart

Peki, Bitcoin nasıl üretiliyor?

Bitcoin üretmek için öncelikle çok karmaşık matematiksel bir denklemin sınırlı sayıdaki çözümlerinden birisini bulmak gerekiyor. Şu anda dünyada Çinliler ve Ruslar başta olmak üzere binlerce kişi bu çözümleri üretmek için basit masa üstü bilgisayarlardan karmaşık veri merkezlerine kadar bilgisayar sistemleri kullanıyorlar. Bu çözümler ile elde edilen sonuçlar Bitcoin blockchain içindeki blok halkalarını oluşturuyor.

Öte yandan Bitcoin sistemi tasarlanırken enflasyonun önüne geçilebilmesi için sisteme her saat  yaklaşık 6 blok girebilecek şekilde kurgulandı. Her bir blok belli bir miktar Bitcoin’e karşılık geliyor. Sistem ilk kurulduğunda bu değer blok başına 50 Bitcoin olacak şekilde belirlendi. Ancak her dört yılda bir bu değer, yani blok başına üretilebilecek bitcoin sayısı, yarılanacak şekilde bir kural işletiliyor. Geçtiğimiz haftalarda bu kural ikinci kez çalıştı ve bir blok başına üretilebilecek Bitcoin miktarı 25’ten 12,5 Bitcoine geriledi.

Bu yaklaşım ile üretilebilecek Bitcoin miktarı sınırlandırılmış durumda. Sisteme 21 milyon Bitcoin girdiği anda artık yeni Bitcoin üretilmeyecek. Bu konunun detaylarını ilgili wiki sayfasında görebilirsiniz.

Şimdi soru şu; Sınırlı sayıda üretilebileceği belli, değeri kendi yapısı içinde dengeye oturacak, herhangi bir ülkenin tekelinde ve merkezi bir sisteme bağlı olmayan, küresel ölçekte kabul görmüş bir para birimi yüz yıldan kısa süre içinde satın alma değerini yüzde 97 kaybetmiş küresel para birimi kabul edilen Amerikan dolarının yerine geçebilir mi?

Belki de bu sorunun cevabını finans veya teknoloji uzmanları yerine uluslararası ilişkiler, siyaset ve politikacılara sormak daha doğru olabilir.

Bu yazı ile birlikte okumanızı önerdiğimiz diğer FinTech Istanbul haberlerimiz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech Hive Dubai hızlandırıcı programı başlıyor
FinTech
24 görüntüleme
FinTech
24 görüntüleme

FinTech Hive Dubai hızlandırıcı programı başlıyor

Erhan Kahraman - 22 Haziran 2018

Accenture desteğiyle düzenlenen FinTech Hive Dubai hızlandırıcı programı için başvurular 24 Haziran Pazar günü tamamlanıyor. İlk olarak geçtiğimiz yıl düzenlenen…

BLASEA Kredi Derecelendirme Kuruluşu raporunu yayımladı
Bankacılık
83 görüntüleme
Bankacılık
83 görüntüleme

BLASEA Kredi Derecelendirme Kuruluşu raporunu yayımladı

Erhan Kahraman - 22 Haziran 2018

Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği (BLASEA) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kurtuluş, KDK raporunun hem Türkiye’nin bugünkü acil ihtiyaçları…

RBC bu yıl FinTech için 2,4 milyar dolar ayıracak
Bankacılık
63 görüntüleme
Bankacılık
63 görüntüleme

RBC bu yıl FinTech için 2,4 milyar dolar ayıracak

Erhan Kahraman - 22 Haziran 2018

Royal Bank of Canada (Kanada Kraliyet Bankası) Başkanı ve CEO’su Dave McKay, düzenlenen yatırımcı toplantısında 2018 yılı için ilginç bir…