FinTech ile bankalar savaşında kazanan kim olacak?

2 Ağustos 2016
155 Görüntüleme

TD Bank Group teknoloji, pazarlama, kurumsal ve halkla ilişkileri direktörü Colleen Johnston’ın analizine göz atıyoruz.

Uzun süredir haber ve blog yazılarımızda değindiğimiz birkaç konun altını çizme zamanı geldi. Öncelikle FinTech ekosistemi hızla büyüyor ve geleneksel bankacılık ve finans sektörlerine karşı bir rekabet unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan pek çok rapor FinTech’in geleneksel yapılara karşı bir tehdit değil bir fırsat olduğunun vurgusunu yapıyor. Ancak konuya hangi pencereden bakarsanız bakın dijital bir dönüşüm süreci ve bunun yönetilme ihtiyacı ile karşı karşıyayız.

Tam bu noktada deneyimli bir bankacı ve TD Bank Group teknoloji, pazarlama, kurumsal ve halkla ilişkileri direktörü Colleen Johnston, The Globe and Mail için kaleme aldığı makalesinde, bu dönüşümü ve durumu analiz ediyor.

Johnston yazısında finansal servislerin değişmediği tespitini yapıyor ve tüketicilerin emlak yatırımı yapmaya, eğitim için fon bulmaya, emeklilikleri için birikim yapmaya ve işlerine yatırım yapmaya devam edeceklerine dikkat çekiyor. Johnston’a göre tüketiciler genel olarak rahatsız edilmek istemiyorlar , onların istediği şey hayallerini gerçeğe dönüştürecek iletişimi kurabilmek.

Madalyonun diğer tarafında Johnston bankalar için değişimin yeni bir şey olmadığını söylüyor ve ATM, telefon ve mobil bankacılıktaki değişimin başarıyla sağlandığını dikkat çekiyor. Dijitalin müşteriye ulaşmak için yeni bir kanal olduğunu ve bankaların bunu en mükemmel şekilde kullanmak için çaba harcadığının altını çiziyor.

Johnston’ın son olarak vurguladığı nokta ise FinTech devriminin bankaların üzerindeki baskıyı arttırdığı ancak bunun bankalar için pozitif yönde bir baskı oluşturup zaten içinde oldukları dönüşümü ve süreci hızlandırdığına inandığını belirtiyor. “FinTech’leri dinlemeli, öğrenmeli ve onların momentumunu kendi ajandamızdaki değişimi yönetmek için kullanmalıyız” diyor Johnston.

Peki, esas soruya dönecek olursak; kazanan kim? Cevap aslına basit. Johnston’a göre günün sonunda kazanan müşteriler oluyor.

Colleen Johnston’ın orijinal makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Impact Fintech ’17 zirvesi, finansın geleceğini tartışacak
Bankacılık
87 görüntüleme
Bankacılık
87 görüntüleme

Impact Fintech ’17 zirvesi, finansın geleceğini tartışacak

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2017

Impact FinTech '17 adıyla Polonya'da düzenlenecek olan FinTech zirvesinde dünyanın dört bir yanından konuşmacılar, katılımcılarla finans teknolojilerinin bugününü ve yarınını…

Röportaj: Onur Yurtsever, Akıllı BES kurucusu
Bankacılık
146 görüntüleme
Bankacılık
146 görüntüleme

Röportaj: Onur Yurtsever, Akıllı BES kurucusu

Ahmet Usta - 20 Ekim 2017

Varlık ve portföy yönetiminde algoritma ve yapay zeka kullanımı büyük önem taşıyor. Bu alanda Bireysel Emeklilik Sistemlerinde kullanılan yatırım fonlarının…

Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor
Bankacılık
123 görüntüleme
Bankacılık
123 görüntüleme

Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2017

API’ler ve Açık Bankacılık sistemleri, gelecekte finansal kurumların en önemli parçası olacak gibi görülse de, bankaların bu alandaki yeniliklere yeteri…