Blockchain FinTech gündemini belirliyor

15 Ağustos 2016
176 Görüntüleme

Son dönemin en popüler kavramlarından biri olan blockchain, aktif bir şekilde gündeme 2008 yılının sonunda Bitcoin ile girmiş oldu. Genel olarak internetten sonraki en büyük ağ tabanlı devrimsel gelişme olarak tanımlanan ve zaman içerisinde değerinin daha iyi anlaşılacağı belirtilen blockchain’in çok sayıda alanda katma değerli ürün ve hizmetin ortaya çıkmasına yardımcı olacağı öngörülüyor.

Müzik, sağlık, güvenlik, sigorta, tedarik zinciri yönetimi, enerji, sadakat programları, dijital kimlik gibi farklı başlıklarda kullanılması beklenen blockchain’in bankacılık ve para transferi gibi alanlarda da kullanım senaryoları araştırılıyor. Dünyanın birçok ülkesinde, birçok büyük firma blockchain teknolojisini anlamak ve kendileri için doğru çözümü geliştirebilmek için kaynak ayırmaya başladı.

Barclays, BBVA, Goldman Sachs, J. P. Morgan, Royal Bank of Scotland, Credit Suisse gibi finans sektörünün önemli oyuncularının işbirliği ile kurulan R3 konsorsiyumu, blockchain üzerine çalışmalar yapan önemli bir oluşum olarak öne çıkarken zaman içinde yeni kurumlar da bu konsorsiyuma katıldı. Bugün R3 çatısı altında 40’tan fazla banka ve finansal kurum blockchain’i hangi alanlarda kullanabileceklerine dair çalışmalar yürütüyor.

Aracı kurumlara ihtiyacı ortadan kaldırması ve maliyetlerin paylaşılması sayesinde verimsiz ve maliyetli süreçlere çözümler üreteceği düşünülen blockchain’in önünde standartların sağlanması, protokollerin belirlenmesi, düzenlemelerin yapılması gibi temel konularda atılması gereken önemli adımlar bulunuyor.

Blockchain ile birlikte yeni kavramlar da hayatımıza giriyor

Öte yandan yeni bir teknoloji olan blockchain’le birlikte hayatımıza yeni kavram ve bilgiler de girmeye devam ediyor. Bunlardan birisi de ‘fork’ yani Türkçe karşılığı ile ‘çatallaşma’ işlemi oldu. Haziran ayında kripto para birimi Ethereum sisteminde bir hack olayı yaşandı ve yaklaşık 60 milyon dolarlık dijital para herkesin gözü önünde sistemden çalındı. Ethereum’da saldırı sonrasında, miner’ların (Ethereum madencileri) büyük kısmı arasındaki fikir birliği oluşması doğrultusunda sistemin kurallarının yeniden tanımlanmasını sağlayan hard fork işlemi uygulandı. Böylece Ethereum güncellenmiş bir blockchain yapısı ile yoluna devam etme kararını uygulamaya koymuş oldu. Buna karşın blockchain’de işlemlerin değiştirilemez olması gerektiğini savunan bir grup ise fork işlemine karşı çıktı. Sonuç olarak Ethereum hem eski ‘Ethereum Classic – ETC’, hem de güncellenmiş ‘Ethereum – ETH’ olmak üzere iki ayrı sistem şeklinde çalışmaya devam ediyor.

Blockchain uzmanları Podcast’te buluşuyor

Podcast yayınları yapan Avustralyalı girişimci Brett King, yayın dizisinin 5 bölümünü blockchain’e ayırdı. ‘Value Web’ ve ‘Dijital Bankacılık’ isimli kitapları Bankalararası Kart Merkezi’nin desteğiyle Türkçe’ye de çevrilen Chris Skinner da ‘Breaking Down Blockchain’ isimli 5 bölümlük podcast serisinde konuk olarak yer alacak. 4 Ağustos tarihinde yayınlanan serinin ilk bölümünde Theo Priestley (mentor), Simon Taylor (11:FS kurucu ortağı, eski Barclays) ve John Lilic (ConsenSys) de konuklar arasındaydı. İlk bölümde blockchain hakkında temel bilgilere yer verilirken henüz olgunlaşmamış ve hala proje aşamasında bir teknoloji olduğuna dikkat çekildi. Dağıtık yapısı, birlikte çalışabilirliği sağlaması gibi özellikleri ile sektör bazında sorunları çözecek çok sayıda blockchain olabileceği belirtilirken kağıda bağlılığı ortadan kaldıracak akıllı sözleşmeler ve ülkelerarası para transferleri, blockchain’in başarı vadettiği, potansiyelinin yüksek olduğu alanlar arasında gösterildi. Programda Ethereum’daki hard fork işlemi de değerlendirildi.

Bitcoin’in arkasındaki isim gizemini koruyor

Blockchain teknolojisini geliştirerek bitcoin’in mucidi olduğu kabul edilen gizemli kimlik Satoshi Nakamoto’nun 4 kişilik bir grup olduğuna dair iddialara da programda yer verildi. Geçtiğimiz aylarda Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright’ın bu 4 kişiden biri olabileceği belirtildi. Ancak bu 4 kişilik gruptan birisinin hayatını kaybettiği, eğer bu kişiyle birlikte key’ler de yok olduysa Satoshi Nakamoto olduklarını ispat etmek için diğer 3 kişinin bir araya gelmesinin yeterli olmayacağına dair görüşler de paylaşıldı.

Podcast yayınını Apple cihazlarınızdaki ‘Podcasts’ uygulamasında ‘Breaking Banks’ yayınını aratarak ya da Voiceamerica.com’dan dinleyebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Impact Fintech ’17 zirvesi, finansın geleceğini tartışacak
Bankacılık
85 görüntüleme
Bankacılık
85 görüntüleme

Impact Fintech ’17 zirvesi, finansın geleceğini tartışacak

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2017

Impact FinTech '17 adıyla Polonya'da düzenlenecek olan FinTech zirvesinde dünyanın dört bir yanından konuşmacılar, katılımcılarla finans teknolojilerinin bugününü ve yarınını…

Röportaj: Onur Yurtsever, Akıllı BES kurucusu
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Röportaj: Onur Yurtsever, Akıllı BES kurucusu

Ahmet Usta - 20 Ekim 2017

Varlık ve portföy yönetiminde algoritma ve yapay zeka kullanımı büyük önem taşıyor. Bu alanda Bireysel Emeklilik Sistemlerinde kullanılan yatırım fonlarının…

Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor
Bankacılık
120 görüntüleme
Bankacılık
120 görüntüleme

Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2017

API’ler ve Açık Bankacılık sistemleri, gelecekte finansal kurumların en önemli parçası olacak gibi görülse de, bankaların bu alandaki yeniliklere yeteri…