FinTech yatırımlarını nasıl yorumlak lazım?

19 Ağustos 2016
232 Görüntüleme

İçinde bulunduğumuz 2016’nın ikinci yarısında küresel FinTech yatırımlarının seyrine bakış açısına göre farklı yorumlar yapmak mümkün.

Bu yılın ikinci çeyreğini geride bırakalı yaklaşık 50 gün oldu. Bu dönem içinde çeşitli sektörlere yönelik pek çok 2016 ikinci çeyrek ve/veya ilk yarı raporları da arka arkaya açıklandı. FinTech de yükselen bir ekosistem olarak bu raporlardan nasibini aldı.

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız bir haberimizde küresel FinTech yatırımlarının durağanlaştığını dair değerlendirme yapan CB Insights ve KPMG’nin ortak raporunu okuyucularımıza aktarmıştık.

Kısaca hatırlayacak olursak bu yılın ikinci yarısında FinTech ekosistemindeki şirketlere 195 farklı işlemde 2,5 milyar dolarlık risk sermayesi yatırımı gerçekleşti. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemi için gerçekleşen 5,2 milyar dolarlık risk sermayesi yatırımına göre yüzde 50’den fazla düşüş anlamına geliyor. Bu durum açıdan bakıldığına FinTech ekosistemindeki yatırımların durağanlaştığı hatta düşüşe geçtiği yorumu yapılabilir ancak bu bakış açılarından bir tanesi. Birazdan bunun sebebine geri döneceğiz öte yandan ekosistemin aynı dönemler içinde aldığı toplam yatırım rakamlarına da bakmak lazım.

Bu yılın ikinci çeyreğinde ekosistem toplam 9,4 milyar dolarlık yatırım aldı. Bu geçen yıl gerçekleşen 7,2 milyar dolarlık yatırıma göre büyüme anlamına geliyor. Risk sermayesi yatırımındaki düşüşe geri dönecek olursak buradan oldukça basit bir sonuç çıkartabiliriz; Geçen yılın genelinde gerçekleşen toplam olarak 14,5 milyar dolarlık risk sermayesi yatırımı kesinlikle biraz bekleme, izleme ve kâr beklentilerinin gerçeğe dönüşmesini görme sürecine girmiş görünüyor.

Ancak genel olarak diğer yatırımlarla birlikte ekosistemin tamamı aldığı yatırımlar açısından büyümesine devam ediyor. Bu yılın son iki çeyrek verileri geldiğinde risk sermayesi yatırımları açısından geçen sene ile benzer bir yatırım oranı görebiliriz. Toplam yatırımlar açısından ise ekosistem her sene yaklaşık yüzde yüz büyümesine devam ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Interview with Mark Brownridge, Director General, EISA
Röportaj
90 görüntüleme
Röportaj
90 görüntüleme

Interview with Mark Brownridge, Director General, EISA

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

We made an interview with Mark Brownridge, Director General, Enterprise Investment Scheme Association - EISA and we asked our questions bout their mission…

Röportaj: Mark Brownridge – EISA Genel Direktörü
Röportaj
104 görüntüleme
Röportaj
104 görüntüleme

Röportaj: Mark Brownridge – EISA Genel Direktörü

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

Kurumsal Yatırım Planlaması Derneği (Enterprise Investment Scheme Association - EISA) Direktörü Mark Brownridge ile bir röportaj gerçekleştirerek kendisine organizasyonlarının girişim ve…

Önemli kripto paraların yüzde 14’ü hackerların eline geçti
Bitcoin
190 görüntüleme
Bitcoin
190 görüntüleme

Önemli kripto paraların yüzde 14’ü hackerların eline geçti

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

Bloomberg'in yayınladığı habere göre kripto para borsalarında işlem gören başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere yüksek pazar payına sahip kripto…