FinTech yatırımlarını nasıl yorumlak lazım?

19 Ağustos 2016
155 Görüntüleme

İçinde bulunduğumuz 2016’nın ikinci yarısında küresel FinTech yatırımlarının seyrine bakış açısına göre farklı yorumlar yapmak mümkün.

Bu yılın ikinci çeyreğini geride bırakalı yaklaşık 50 gün oldu. Bu dönem içinde çeşitli sektörlere yönelik pek çok 2016 ikinci çeyrek ve/veya ilk yarı raporları da arka arkaya açıklandı. FinTech de yükselen bir ekosistem olarak bu raporlardan nasibini aldı.

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız bir haberimizde küresel FinTech yatırımlarının durağanlaştığını dair değerlendirme yapan CB Insights ve KPMG’nin ortak raporunu okuyucularımıza aktarmıştık.

Kısaca hatırlayacak olursak bu yılın ikinci yarısında FinTech ekosistemindeki şirketlere 195 farklı işlemde 2,5 milyar dolarlık risk sermayesi yatırımı gerçekleşti. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemi için gerçekleşen 5,2 milyar dolarlık risk sermayesi yatırımına göre yüzde 50’den fazla düşüş anlamına geliyor. Bu durum açıdan bakıldığına FinTech ekosistemindeki yatırımların durağanlaştığı hatta düşüşe geçtiği yorumu yapılabilir ancak bu bakış açılarından bir tanesi. Birazdan bunun sebebine geri döneceğiz öte yandan ekosistemin aynı dönemler içinde aldığı toplam yatırım rakamlarına da bakmak lazım.

Bu yılın ikinci çeyreğinde ekosistem toplam 9,4 milyar dolarlık yatırım aldı. Bu geçen yıl gerçekleşen 7,2 milyar dolarlık yatırıma göre büyüme anlamına geliyor. Risk sermayesi yatırımındaki düşüşe geri dönecek olursak buradan oldukça basit bir sonuç çıkartabiliriz; Geçen yılın genelinde gerçekleşen toplam olarak 14,5 milyar dolarlık risk sermayesi yatırımı kesinlikle biraz bekleme, izleme ve kâr beklentilerinin gerçeğe dönüşmesini görme sürecine girmiş görünüyor.

Ancak genel olarak diğer yatırımlarla birlikte ekosistemin tamamı aldığı yatırımlar açısından büyümesine devam ediyor. Bu yılın son iki çeyrek verileri geldiğinde risk sermayesi yatırımları açısından geçen sene ile benzer bir yatırım oranı görebiliriz. Toplam yatırımlar açısından ise ekosistem her sene yaklaşık yüzde yüz büyümesine devam ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

First Data, BluePay alımını doğruladı
FinTech
75 görüntüleme
FinTech
75 görüntüleme

First Data, BluePay alımını doğruladı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2017

First Data, kartlı ve kartsız ödeme çözümleri sağlayıcısı BluePay Holdings'i 760 milyon dolar karşılığında satın aldığını açıkladı. Ödeme teknolojileri sağlayıcısı…

Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi
Bankacılık
75 görüntüleme
Bankacılık
75 görüntüleme

Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2017

Pazardaki dalgalanmalar ve Brexit sonrası belirsizlik İngiltere'yi etkilemişe benzemiyor: Londra dünyanın FinTech merkezi unvanını koruyor. Brexit oylaması sonucu Birleşik Krallık…

Ulusların Düşüşü kitabının yazarlarından James A. Robinson Türkiye’ye geliyor
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Ulusların Düşüşü kitabının yazarlarından James A. Robinson Türkiye’ye geliyor

Yazar 03 - 21 Ekim 2017

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından 14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde Chicago Üniversitesi öğretim üyesi Prof. James A. Robinson’u…