FinTech yatırımlarını nasıl yorumlak lazım?

19 Ağustos 2016
319 Görüntüleme

İçinde bulunduğumuz 2016’nın ikinci yarısında küresel FinTech yatırımlarının seyrine bakış açısına göre farklı yorumlar yapmak mümkün.

Bu yılın ikinci çeyreğini geride bırakalı yaklaşık 50 gün oldu. Bu dönem içinde çeşitli sektörlere yönelik pek çok 2016 ikinci çeyrek ve/veya ilk yarı raporları da arka arkaya açıklandı. FinTech de yükselen bir ekosistem olarak bu raporlardan nasibini aldı.

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız bir haberimizde küresel FinTech yatırımlarının durağanlaştığını dair değerlendirme yapan CB Insights ve KPMG’nin ortak raporunu okuyucularımıza aktarmıştık.

Kısaca hatırlayacak olursak bu yılın ikinci yarısında FinTech ekosistemindeki şirketlere 195 farklı işlemde 2,5 milyar dolarlık risk sermayesi yatırımı gerçekleşti. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemi için gerçekleşen 5,2 milyar dolarlık risk sermayesi yatırımına göre yüzde 50’den fazla düşüş anlamına geliyor. Bu durum açıdan bakıldığına FinTech ekosistemindeki yatırımların durağanlaştığı hatta düşüşe geçtiği yorumu yapılabilir ancak bu bakış açılarından bir tanesi. Birazdan bunun sebebine geri döneceğiz öte yandan ekosistemin aynı dönemler içinde aldığı toplam yatırım rakamlarına da bakmak lazım.

Bu yılın ikinci çeyreğinde ekosistem toplam 9,4 milyar dolarlık yatırım aldı. Bu geçen yıl gerçekleşen 7,2 milyar dolarlık yatırıma göre büyüme anlamına geliyor. Risk sermayesi yatırımındaki düşüşe geri dönecek olursak buradan oldukça basit bir sonuç çıkartabiliriz; Geçen yılın genelinde gerçekleşen toplam olarak 14,5 milyar dolarlık risk sermayesi yatırımı kesinlikle biraz bekleme, izleme ve kâr beklentilerinin gerçeğe dönüşmesini görme sürecine girmiş görünüyor.

Ancak genel olarak diğer yatırımlarla birlikte ekosistemin tamamı aldığı yatırımlar açısından büyümesine devam ediyor. Bu yılın son iki çeyrek verileri geldiğinde risk sermayesi yatırımları açısından geçen sene ile benzer bir yatırım oranı görebiliriz. Toplam yatırımlar açısından ise ekosistem her sene yaklaşık yüzde yüz büyümesine devam ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
142 görüntüleme
Bankacılık
142 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
107 görüntüleme
FinTech
107 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
94 görüntüleme
FinTech
94 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…