FinTech için Japonya’da uzman yok

22 Ağustos 2016
283 Görüntüleme

sefer de yeterli beceri ve bilgiye sahip uzman bulmakta güçlük çekiliyor.

FinTech’in en önemli teknolojilerinden birisi olan blockchain için şirketlerin pek çok sorun ile mücadele etmesi gerekiyor. Japonya’daki şirketler ise en basit ama en temel sorunlardan birisi ile karşı karşıya; yetersiz insan kaynağı.

Bu yıl içinde Japon hükümet kripto para birimlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi için önemli adımlar attı. Bitcoin borsalarını denetleyen bir kanun yürürlüğe girdi. Bu kanun kapsamında sanal para birimlerinin hükmü geleneksel para gibi kabul edilmiş oldu. Böylece bankaların FinTech alanında yatırım yapmak için daha istekli davranması ve FinTech girişimlerinin daha kolay yatırım almasının da önü açıldı.

Öte yandan Reuters’ın verdiği bilgilere göre blockchain teknolojileri üzerinde çalışmak isteyen Japon firmaları blockchain konusunda uzman bulmakta güçlük çekiyorlar. Üstelik bu açığın kapatılması düşünüldüğü kadar kolay değil zira blockchain alanında uzmanlaşmak zaman isteyen bir süreç.

Japonya’daki bir diğer önemli problem ise dil engeli. Göçmen kabulü konusunda Japonya ABD ve Kanada gibi kolay süreçlere sahip değil. Üstelik bu sorunu aşan uzmanların Japonca dil engelini aşarak Japon firmalarında işe girmesi hiç kolay değil.

Ancak bu engeller Japon bankalarının uluslararası Ripple gibi yabancı FinTech firmaları ile işbirliğine gitmesine de engel olmuyor. Ayrıca Japonya’daki 15 banka güç birliği sağlayarak Blockchain ve ödeme sistemleri alanında çalışacak bir konsorsiyum kurmuş durumdalar. Japonya yeterli insan kaynağını elde etme ile alakalı sorunlar yaşasa da FinTech alanındaki çalışmalarda hız kesmeye pek niyetli görünmüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
142 görüntüleme
Bankacılık
142 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
107 görüntüleme
FinTech
107 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
94 görüntüleme
FinTech
94 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…