FinTech Istanbul – E-Posta Bülteni – 24.08.2016

24 Ağustos 2016
139 Görüntüleme

16 – 23 Ağustos 2016 FinTech Ekosistemindeki Önemli Başlıklar

financial-innovation-fintech-disruption-hedgethinkÖncelikle geçen hafta yayınladığımız FinTech’in Genetik Kodları isimli yeni özel makalemizi beğenerek okuyacağınızı ümid ediyoruz.

Geçtiğimiz haftanın haber gündeminde ise FinTech ekosisteminin 2016 ikinci çeyrek ve ilk yarı rakamlarına dair raporlar açıklandı. Rakamlar bir akış açısına göre ekosistemde yatırımların durağanlaştığı sonucunu ortaya koydı.Öte yandan farklı bir bakış açısı ile farklı bir yorum yapmak da mümkündü.

SingapurHaftanın öne çıkan ülkesi üst üste gelen açıklamalar ile Singapur oldu.

FinTech’i teşvik amaçlı özel yasal düzenlemeler için hazırlık yapan Singapur hükümeti PayPal’in Singapur’da kuracağı Innovation Lab duyurusu ile adını bir hafta içinde iki kez duyurmuş oldu.

School_Mali_2013
Hafta boyunca farklı açıklamalar ile gelen FinTech alanındaki insan kaynağı ihtiyacı kariyer planlaması açısından dikkatleri blockchain teknolojisine yönlendirdi.

Önce Birleşmiş Milletler bitcoin uzmanı aradığını duyurdu. Hemen ardından İngiltere Merkez Bankasından potansiyel bir “Britcoin” için lider duyurusu geldi.

Japonya’nın ise nitelikli FinTech insan kaynağı konusunda yaşadığı darboğaz dikkatlerden kaçmadı.

paynetGeçen hafta ülkemiz açısından da oldukça hareketli geçti.

Önce Paynet’in BDDK’dan ödeme lisanslı aldığı haberi geldi. Akabinde ise Turkcell Paycell markası ile ödeme hizmetleri lisansını aldı.

Yeni lisans gelişmeleri yaşanırken Türkiye’in en büyük Bitcoin borsası BTCTurk çeşitli nedenler ile önce TL yatırım işlemlerini durdurdu hemen sonrasında ise kalan TL bakiyelerin hesaplardan çekilmesini talep etti.

PayPal’in 2017’de Tükiyeye geri dönecek olması ve Samsung Pay’in Ocak ayında faaliyete girecek olması Türkiye’deki FinTech ekosistemi açısından olumlu gelişmeler olarak karşımıza çıktı.

Haftanın diğer öne çıkan haberleri arasında Apple’ın bankacılık karteline meydan okuması, FinTech’in en çok etkileyeceği sektörlere yönelik rapor ve birden fazla kripto para birimini tek çatı altına toplayan dijital cüzdan Exodus dikkat çekti.

Kısa süre önce açılışını yaptığımız FinTech ekosistemine özel FinTech Istanbul Facebook Grubumuza katılmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

FinTech, RegTech ve InsurTech ekosistemi ile alakalı gündemi FinTech Istanbul Bloğundan takip edebilirsiniz.

Ayrıca FinTech İstanbul’u Web Sitemiz üzerinden veya @FinTechIstanbul Twitter Hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citibank ve FIS gerçek zamanlı ödeme ortaklığı kurdu
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

Citibank ve FIS gerçek zamanlı ödeme ortaklığı kurdu

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

FIS ve Citi Treasury and Trade Solutions, kurumsal müşterileri için gerçek zamanlı ödeme ve nakit yönetimi çözümü sunmak üzere güçlerini…

Visa’dan “Nakitsiz Şehirler” raporu
FinTech
91 görüntüleme
FinTech
91 görüntüleme

Visa’dan “Nakitsiz Şehirler” raporu

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Ödeme devi Visa, dünya çapında yaptığı araştırma sonucunda dijital ödemelerin avantajlarını masaya yatırdı. Nakitsiz toplum anlayışının olumlu yönlerinin irdelendiği raporda,…

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?
BlockChain
107 görüntüleme
BlockChain
107 görüntüleme

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Blockchain, içerik üreticilerle seyirci arasındaki aracıları ve idareyi de ortadan kaldırabilir mi? Online video içeriği hali hazırda oldukça geniş bir…