Bitcoin güvenliğini borsalar tehdit ediyor

29 Ağustos 2016
252 Görüntüleme

Reuters’ın bir makale olarak ele aldığı Bitcoin güvenliğini borsaların tehdit ettiği ortaya konuluyor.

Bu ay başında gerçekleşen bir saldırıda Bitcoin borsası Bitfinex üzerinden 70 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı. 2014 yılında gerçekleşen bir diğer saldırıda ise yine bir Bitcoin borsası olan Tokyo merkezli MtGox’dan 350 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı.

Gerçekleşen tüm hırsızlıkların tamamı da dijital platformda siber saldırganlar tarafından gerçekleştirildi. Bu konuyu masaya yatıran Reuters makalesine göre 2009 yılından bu yana Bitcoin borsalarının üçte biri hacklendi. Bu rakamı ABD’de faaliyet gösteren 6 bin banka ile karşılaştıran makaleye göre bu oran 2009 yılından bu yana bankalar için sadece yüzde bir oranında kaldı.

Dijital para birimi borsası ShapeShift’in kurucusu ve CEO’su Erik Voorhees Reuters’a yaptığı açıklamada Bitcoin borsalarının 100 bin ila 1 milyon dolar artasında bir maliyetle kurulabildiğini belirtmiş. Bu rakamlar ağır denetime tabi bankacılık sektörü için kıyaslanamayacak kadar düşük rakamlar ve günün sonunda tüm bu borsalar birer dijital veri barındıran sunuculardan ibaret.

Makalede altı çizilen bir diğer konu ise bu borsaların işlem yaptığı hesaplar için hiç bir zaman yüzde yüz güvence vermemesi. Bu sebeple Bitfinex yaşanan kaybın tüm müşterileri arasında paylaştırılmasına karar vermişti. MtGox’un müşterileri ise iki yılı aşkın bir süredir henüz kayıplarını telafi edemediler.

Daha önce görüştüğümüz bir yerli Bitcoin uzmanı ise bazı kişilerin yüksek kazanç vaadiyle borsa türevi yapılar oluşturup insanları dolandırabildiklerini belirtmişti.

Görünen o ki Bitcoin altyapısı çok iyi düşünülmüş olsa da henüz bu yapıyı düzenleyen ve denetleyen kurumlar gelişmediği ve merkezi olarak gelişmesi de pek mümkün olmadığı için Bitcoin borsalarında görülen bu sorunlara çözüm olabilecek yeni fikirlere ihtiyaç var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Interview with Mark Brownridge, Director General, EISA
Röportaj
89 görüntüleme
Röportaj
89 görüntüleme

Interview with Mark Brownridge, Director General, EISA

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

We made an interview with Mark Brownridge, Director General, Enterprise Investment Scheme Association - EISA and we asked our questions bout their mission…

Röportaj: Mark Brownridge – EISA Genel Direktörü
Röportaj
103 görüntüleme
Röportaj
103 görüntüleme

Röportaj: Mark Brownridge – EISA Genel Direktörü

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

Kurumsal Yatırım Planlaması Derneği (Enterprise Investment Scheme Association - EISA) Direktörü Mark Brownridge ile bir röportaj gerçekleştirerek kendisine organizasyonlarının girişim ve…

Önemli kripto paraların yüzde 14’ü hackerların eline geçti
Bitcoin
190 görüntüleme
Bitcoin
190 görüntüleme

Önemli kripto paraların yüzde 14’ü hackerların eline geçti

Ahmet Usta - 19 Ocak 2018

Bloomberg'in yayınladığı habere göre kripto para borsalarında işlem gören başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere yüksek pazar payına sahip kripto…