Bitcoin güvenliğini borsalar tehdit ediyor

29 Ağustos 2016
68 Görüntüleme

Reuters’ın bir makale olarak ele aldığı Bitcoin güvenliğini borsaların tehdit ettiği ortaya konuluyor.

Bu ay başında gerçekleşen bir saldırıda Bitcoin borsası Bitfinex üzerinden 70 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı. 2014 yılında gerçekleşen bir diğer saldırıda ise yine bir Bitcoin borsası olan Tokyo merkezli MtGox’dan 350 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı.

Gerçekleşen tüm hırsızlıkların tamamı da dijital platformda siber saldırganlar tarafından gerçekleştirildi. Bu konuyu masaya yatıran Reuters makalesine göre 2009 yılından bu yana Bitcoin borsalarının üçte biri hacklendi. Bu rakamı ABD’de faaliyet gösteren 6 bin banka ile karşılaştıran makaleye göre bu oran 2009 yılından bu yana bankalar için sadece yüzde bir oranında kaldı.

Dijital para birimi borsası ShapeShift’in kurucusu ve CEO’su Erik Voorhees Reuters’a yaptığı açıklamada Bitcoin borsalarının 100 bin ila 1 milyon dolar artasında bir maliyetle kurulabildiğini belirtmiş. Bu rakamlar ağır denetime tabi bankacılık sektörü için kıyaslanamayacak kadar düşük rakamlar ve günün sonunda tüm bu borsalar birer dijital veri barındıran sunuculardan ibaret.

Makalede altı çizilen bir diğer konu ise bu borsaların işlem yaptığı hesaplar için hiç bir zaman yüzde yüz güvence vermemesi. Bu sebeple Bitfinex yaşanan kaybın tüm müşterileri arasında paylaştırılmasına karar vermişti. MtGox’un müşterileri ise iki yılı aşkın bir süredir henüz kayıplarını telafi edemediler.

Daha önce görüştüğümüz bir yerli Bitcoin uzmanı ise bazı kişilerin yüksek kazanç vaadiyle borsa türevi yapılar oluşturup insanları dolandırabildiklerini belirtmişti.

Görünen o ki Bitcoin altyapısı çok iyi düşünülmüş olsa da henüz bu yapıyı düzenleyen ve denetleyen kurumlar gelişmediği ve merkezi olarak gelişmesi de pek mümkün olmadığı için Bitcoin borsalarında görülen bu sorunlara çözüm olabilecek yeni fikirlere ihtiyaç var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avustralya, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştı
FinTech
66 görüntüleme
FinTech
66 görüntüleme

Avustralya, nakitsiz topluma bir adım daha yaklaştı

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

Temassız ödeme servislerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, Avustralya için 2016, kart kullanımının nakiti geride bıraktığı yıl oldu. Reserve Bank of Australia (RBA)…

Küresel FinTech yatırımlarının ilk yarı karnesi belli oldu
FinTech
83 görüntüleme
FinTech
83 görüntüleme

Küresel FinTech yatırımlarının ilk yarı karnesi belli oldu

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

FinTech için yapılan risk sermayesi yatırımları, 2017'nin ilk yarısında 6,5 milyar dolara ulaştı. Innovate Finance tarafından Pitchbook verileri değerlendirilerek çıkarılan…

Android Pay BBVA ile İspanya’da hizmete geçiyor
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Android Pay BBVA ile İspanya’da hizmete geçiyor

Erhan Kahraman - 27 Temmuz 2017

Google'ın temassız ödeme imkanı sunan mobil cüzdanı Android Pay, İspanya'da BBVA ortaklığında hizmete sunuluyor. BBVA ve Google arasında kurulan ve…