Bitcoin güvenliğini borsalar tehdit ediyor

29 Ağustos 2016
163 Görüntüleme

Reuters’ın bir makale olarak ele aldığı Bitcoin güvenliğini borsaların tehdit ettiği ortaya konuluyor.

Bu ay başında gerçekleşen bir saldırıda Bitcoin borsası Bitfinex üzerinden 70 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı. 2014 yılında gerçekleşen bir diğer saldırıda ise yine bir Bitcoin borsası olan Tokyo merkezli MtGox’dan 350 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı.

Gerçekleşen tüm hırsızlıkların tamamı da dijital platformda siber saldırganlar tarafından gerçekleştirildi. Bu konuyu masaya yatıran Reuters makalesine göre 2009 yılından bu yana Bitcoin borsalarının üçte biri hacklendi. Bu rakamı ABD’de faaliyet gösteren 6 bin banka ile karşılaştıran makaleye göre bu oran 2009 yılından bu yana bankalar için sadece yüzde bir oranında kaldı.

Dijital para birimi borsası ShapeShift’in kurucusu ve CEO’su Erik Voorhees Reuters’a yaptığı açıklamada Bitcoin borsalarının 100 bin ila 1 milyon dolar artasında bir maliyetle kurulabildiğini belirtmiş. Bu rakamlar ağır denetime tabi bankacılık sektörü için kıyaslanamayacak kadar düşük rakamlar ve günün sonunda tüm bu borsalar birer dijital veri barındıran sunuculardan ibaret.

Makalede altı çizilen bir diğer konu ise bu borsaların işlem yaptığı hesaplar için hiç bir zaman yüzde yüz güvence vermemesi. Bu sebeple Bitfinex yaşanan kaybın tüm müşterileri arasında paylaştırılmasına karar vermişti. MtGox’un müşterileri ise iki yılı aşkın bir süredir henüz kayıplarını telafi edemediler.

Daha önce görüştüğümüz bir yerli Bitcoin uzmanı ise bazı kişilerin yüksek kazanç vaadiyle borsa türevi yapılar oluşturup insanları dolandırabildiklerini belirtmişti.

Görünen o ki Bitcoin altyapısı çok iyi düşünülmüş olsa da henüz bu yapıyı düzenleyen ve denetleyen kurumlar gelişmediği ve merkezi olarak gelişmesi de pek mümkün olmadığı için Bitcoin borsalarında görülen bu sorunlara çözüm olabilecek yeni fikirlere ihtiyaç var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

First Data, BluePay alımını doğruladı
FinTech
75 görüntüleme
FinTech
75 görüntüleme

First Data, BluePay alımını doğruladı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2017

First Data, kartlı ve kartsız ödeme çözümleri sağlayıcısı BluePay Holdings'i 760 milyon dolar karşılığında satın aldığını açıkladı. Ödeme teknolojileri sağlayıcısı…

Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi
Bankacılık
76 görüntüleme
Bankacılık
76 görüntüleme

Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2017

Pazardaki dalgalanmalar ve Brexit sonrası belirsizlik İngiltere'yi etkilemişe benzemiyor: Londra dünyanın FinTech merkezi unvanını koruyor. Brexit oylaması sonucu Birleşik Krallık…

Ulusların Düşüşü kitabının yazarlarından James A. Robinson Türkiye’ye geliyor
Haber
76 görüntüleme
Haber
76 görüntüleme

Ulusların Düşüşü kitabının yazarlarından James A. Robinson Türkiye’ye geliyor

Yazar 03 - 21 Ekim 2017

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından 14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde Chicago Üniversitesi öğretim üyesi Prof. James A. Robinson’u…