Sesli banka kartları geliyor

1 Eylül 2016
155 Görüntüleme

İki Çinli kart teknolojileri geliştiren firma China Union Pay için üzerindeki butonlara basıldığında çeşitli sesler üreten özel banka kartları geliştirecek.

Bankacılık sektörü daha güvenli teknoloji arayışına devam ederken diğer yandan müşterilerin ilgisini çekebilecek yenilikçi ürünlere de ihtiyaç duyuyor. Çin merkezli Qilong ve Shenzen Qianhai Exce-card Technology (SQEC) Çinli bankaların çatısı altında buluştuğu China Union Pay için yenilikçi, güvenli ve ilginç bir teknoloji geliştirmek üzere anlaşmaya vardı.

Audio Bank Cards (Sesli Banka Kartları) olarak isimlendirilen bu teknolojide üzerinde bükülebilir devre kartı, kağıt pil, hoparlör, butonlar ve gerekli elektronik donanım bulunan ama geleneksel bir banka kartından daha kalın olmayan yeni bir banka kartı üretilecek. Kartın üzerindeki butonlar sayesinde çeşitli sesler üretilebilirken bu kart aynı zamanda içinde barındırdığı önceden tanımlı şifreli ses dizelerini kullanarak internete bağlanabilecek. Böylece ilk sesli banka kartının yanı sıra dünyanın internete bağlanabilen ilk banka kartı da üretilmiş olacak.

Üretilecek banka kartının beş ila on yıllık kullanım ömrü içinde 30 bin ila 50 bin kez kullanım sunması planlanıyor. Bu kart aynı zamanda manyetik alanlara, yüksek ses ve ısıya dayanıklı olacak olacak.

Müşteriler online ödemeler, para transferleri ve diğer bankacılık işlemleri için sadece kendilerine özel ses sıralamalarını kartın üstündeki butonlara basarak üretebilecekler, kart ses kullanarak internet iletişimi de yapabildiği için güvenlik konusunda şu anda var olmayan üçüncü bir katmanı işlemlerin onayına dahil etmiş olacak. Ayrıca kart ses kullanarak veri transferi yapabileceği için tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yaparken kişisel bilgilerini girmelerine gerek bırakmadan bu bilgileri internet sitelerine gönderebilecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?
BlockChain
45 görüntüleme
BlockChain
45 görüntüleme

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Blockchain, içerik üreticilerle seyirci arasındaki aracıları ve idareyi de ortadan kaldırabilir mi? Online video içeriği hali hazırda oldukça geniş bir…

Accenture Singapur Merkez Bankası için Blockchain prototipleri geliştiriyor
Bankacılık
66 görüntüleme
Bankacılık
66 görüntüleme

Accenture Singapur Merkez Bankası için Blockchain prototipleri geliştiriyor

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Accenture, Singapur'un fiili merkez bankası tarafından bankalar arası ödemeler için dağınık hesap defteri prototip sistemleri geliştirmek amacıyla iş verildiğini açıkladı.…

Video Röportaj: Cihan Demir – Finartz Kurucusu
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Video Röportaj: Cihan Demir – Finartz Kurucusu

Ahmet Usta - 18 Ekim 2017

Finartz, FinTech çözümleri geliştiren genç bir girişim. Finartz'ı Kurucusu Cihan Demir ile faaliyet alanlarını ve Bankalararası Kart Merkezi ile gerçekleştirdikleri…