Sesli banka kartları geliyor

1 Eylül 2016
279 Görüntüleme

İki Çinli kart teknolojileri geliştiren firma China Union Pay için üzerindeki butonlara basıldığında çeşitli sesler üreten özel banka kartları geliştirecek.

Bankacılık sektörü daha güvenli teknoloji arayışına devam ederken diğer yandan müşterilerin ilgisini çekebilecek yenilikçi ürünlere de ihtiyaç duyuyor. Çin merkezli Qilong ve Shenzen Qianhai Exce-card Technology (SQEC) Çinli bankaların çatısı altında buluştuğu China Union Pay için yenilikçi, güvenli ve ilginç bir teknoloji geliştirmek üzere anlaşmaya vardı.

Audio Bank Cards (Sesli Banka Kartları) olarak isimlendirilen bu teknolojide üzerinde bükülebilir devre kartı, kağıt pil, hoparlör, butonlar ve gerekli elektronik donanım bulunan ama geleneksel bir banka kartından daha kalın olmayan yeni bir banka kartı üretilecek. Kartın üzerindeki butonlar sayesinde çeşitli sesler üretilebilirken bu kart aynı zamanda içinde barındırdığı önceden tanımlı şifreli ses dizelerini kullanarak internete bağlanabilecek. Böylece ilk sesli banka kartının yanı sıra dünyanın internete bağlanabilen ilk banka kartı da üretilmiş olacak.

Üretilecek banka kartının beş ila on yıllık kullanım ömrü içinde 30 bin ila 50 bin kez kullanım sunması planlanıyor. Bu kart aynı zamanda manyetik alanlara, yüksek ses ve ısıya dayanıklı olacak olacak.

Müşteriler online ödemeler, para transferleri ve diğer bankacılık işlemleri için sadece kendilerine özel ses sıralamalarını kartın üstündeki butonlara basarak üretebilecekler, kart ses kullanarak internet iletişimi de yapabildiği için güvenlik konusunda şu anda var olmayan üçüncü bir katmanı işlemlerin onayına dahil etmiş olacak. Ayrıca kart ses kullanarak veri transferi yapabileceği için tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yaparken kişisel bilgilerini girmelerine gerek bırakmadan bu bilgileri internet sitelerine gönderebilecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
Bankacılık
142 görüntüleme
Bankacılık
142 görüntüleme

Özel Söyleşi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Dijital CEO isimli Youtube kanalında, "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" için özel bir…

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek
FinTech
107 görüntüleme
FinTech
107 görüntüleme

Oracle Fintech Meetup 2018, Mayıs ayında gerçekleşecek

Ahmet Usta - 21 Nisan 2018

Oracle, FinTech ekosistemi içindeki gelişmeleri, geleceğe bakan çözümleri ve girişimcilik ekosistemini konunun uzmanları ile bir araya getirecek. Son yıllarda tüm…

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek
FinTech
94 görüntüleme
FinTech
94 görüntüleme

Stripe, dolandırıcılığı yapay zeka ile önleyecek

Melih Çelik - 20 Nisan 2018

Dolandırıcılık girişimlerine karşı bir önlem de ödeme sistemleri çözümleri sunan Stripte’tan geldi. Şirketin son yeniliği yapay zeka ile dolandırıcılık girişimlerinin…