Kart sahtekarlığına kesin çözüm arayışı

9 Eylül 2016
198 Görüntüleme

Nakitsiz bir hayat maalesef kart sahtekarlığı gibi istenmeyen olayların oranında artışı da beraberinde getiriyor. Singapur merkezli bir FinTech girişimiyse bu sorunu yüzde yüz çözdüğünü iddia ediyor.

card-fraud-worldwideGünlük yaşamda yemek siparişlerinden konser biletlerine kadar pek çok alanda artık nakitsiz bir yaşam sürüyor ve kredi, banka kartlarımızı kullanıyoruz. Araştırma şirketi Nilson’un verilerine göre dolandırıcılık nedeniyle banka, kredi ve ön ödemeli kartlarda 2014 yılında 16,31 milyar dolarlık kayıp yaşandı. Bu rakamın 2020 yılında 35,5 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Elbette 2014 yılında kart işlemlerinin küresel büyüklüğünün 28,8 Trilyon dolar olduğu göz önüne alınırsa bu kayıplar küçük bir yüzde oluşturuyor.

MasterCard’a göre kart sahtekarlıklarının 8 ana nedeni var bunların içinde en önemli olan ve en sık görüleni ise telefon üzerinden yapılan e-ticaret işlemleri. Özellikle Asya Pasifik bölgesinde kartın bilfiil ibraz edilmediği durumlar için güvenliği geliştirmek için özel çalışma yapılıyor.

Genellikle kartlarda yaşanan sahtekarlıkların sonucundaki kayıplar büyük oranda satıcılara yansıyor. Tüm kart işlemleri içinde yüzde 0,73 oranında işleme denk gelen sahtekarlıklar satış noktalarında yaşanan kaybın yüzde 2,63’üne denk geliyor. Farklı rakamlar ile ele alacak olursak her bir dolarlık sahtekarlığın satıcılara maliyeti 2,4 dolar oluyor.

Bankalararası Kart Merkezi Güvenlik Bölümü Müdürü Aycan Aydoğan; “E-ticaret tarafındaki sahtekarlığın bu kadar yüksek olmasının asıl sebebi şirketlerin buna iştahı” diyor ve ekliyor; “Müşteri deneyimini etkilememek , ciro kaybı yaşamamak için belli bir sahtekarlığa razı oluyorlar.” Aydoğan’a göre müşteriye hissettirmeden ve ciro kaybına yol açmadan üretilecek çözümler her zaman ön plana çıkacak ve bu noktada gerekli olan gelişmiş karmaşık yöntemlerin geliştirilmesi için FinTech çözümlerine ihtiyaç var.

cashshield

CashShield kurucusu Lie Wee Chian

Singapur merkezli bir FinTech girişimi olan CashShield Lie Wee Chian tarafında 2007 yılında kendi e-ticaret sitesi üzerinde yaşadığı sahtekarlıklar sonrasında kurulmuş. 200’den fazla algoritma ile büyük veriden yararlanan çözüm bir saniyeden kısa bir sürede kart işleminin sahtekarlık riskini değerlendiriyor ve sonuç üretiyor. Bu girişimi bu kadar iddialı kılan ise yüzde 100 güvenlik garantisi vermesi. Yani bu sistemi kullanan noktalarda sahtekarlık nedeni ile yaşanan kayıpların tamamını karşılamayı garantiliyor.

Öte yanda Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı olarak hayatımızı kolaylaştıran BKM Express gibi çözümlerdeki güvenlik mekanizmaları ortada fiziksel bir kart olmadığı için daha üst seviyede bir koruma sağlıyor. Bu noktada Türkiye’deki bankacılık ve finans sektörünün güvenlik açısından dünyanın lider konumlarından birisine sahip olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı
Bankacılık
42 görüntüleme
Bankacılık
42 görüntüleme

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2017

JPMorgan Chase ve Barclays, IBM tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar IBM Q’nun erken erişim projesine katılan ilk iki banka oldu. Açık…

Arabistan’da kripto para ittifakı
BlockChain
62 görüntüleme
BlockChain
62 görüntüleme

Arabistan’da kripto para ittifakı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2017

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan merkez bankaları, iki ülke arasındaki sınır ötesi ödeme işlemlerinde kullanılmak üzere yeni bir kripto…

Affirm, E serisi yatırım turunda 200 milyon dolar elde etti
FinTech
134 görüntüleme
FinTech
134 görüntüleme

Affirm, E serisi yatırım turunda 200 milyon dolar elde etti

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2017

FinTech sektöründe adından sıklıkla söz ettiren firmalarından olan Affirm, E serisi yatırım turunda 200 milyon dolar fon elde etmeyi başardı.…