Kart sahtekarlığına kesin çözüm arayışı

9 Eylül 2016
261 Görüntüleme

Nakitsiz bir hayat maalesef kart sahtekarlığı gibi istenmeyen olayların oranında artışı da beraberinde getiriyor. Singapur merkezli bir FinTech girişimiyse bu sorunu yüzde yüz çözdüğünü iddia ediyor.

card-fraud-worldwideGünlük yaşamda yemek siparişlerinden konser biletlerine kadar pek çok alanda artık nakitsiz bir yaşam sürüyor ve kredi, banka kartlarımızı kullanıyoruz. Araştırma şirketi Nilson’un verilerine göre dolandırıcılık nedeniyle banka, kredi ve ön ödemeli kartlarda 2014 yılında 16,31 milyar dolarlık kayıp yaşandı. Bu rakamın 2020 yılında 35,5 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Elbette 2014 yılında kart işlemlerinin küresel büyüklüğünün 28,8 Trilyon dolar olduğu göz önüne alınırsa bu kayıplar küçük bir yüzde oluşturuyor.

MasterCard’a göre kart sahtekarlıklarının 8 ana nedeni var bunların içinde en önemli olan ve en sık görüleni ise telefon üzerinden yapılan e-ticaret işlemleri. Özellikle Asya Pasifik bölgesinde kartın bilfiil ibraz edilmediği durumlar için güvenliği geliştirmek için özel çalışma yapılıyor.

Genellikle kartlarda yaşanan sahtekarlıkların sonucundaki kayıplar büyük oranda satıcılara yansıyor. Tüm kart işlemleri içinde yüzde 0,73 oranında işleme denk gelen sahtekarlıklar satış noktalarında yaşanan kaybın yüzde 2,63’üne denk geliyor. Farklı rakamlar ile ele alacak olursak her bir dolarlık sahtekarlığın satıcılara maliyeti 2,4 dolar oluyor.

Bankalararası Kart Merkezi Güvenlik Bölümü Müdürü Aycan Aydoğan; “E-ticaret tarafındaki sahtekarlığın bu kadar yüksek olmasının asıl sebebi şirketlerin buna iştahı” diyor ve ekliyor; “Müşteri deneyimini etkilememek , ciro kaybı yaşamamak için belli bir sahtekarlığa razı oluyorlar.” Aydoğan’a göre müşteriye hissettirmeden ve ciro kaybına yol açmadan üretilecek çözümler her zaman ön plana çıkacak ve bu noktada gerekli olan gelişmiş karmaşık yöntemlerin geliştirilmesi için FinTech çözümlerine ihtiyaç var.

cashshield

CashShield kurucusu Lie Wee Chian

Singapur merkezli bir FinTech girişimi olan CashShield Lie Wee Chian tarafında 2007 yılında kendi e-ticaret sitesi üzerinde yaşadığı sahtekarlıklar sonrasında kurulmuş. 200’den fazla algoritma ile büyük veriden yararlanan çözüm bir saniyeden kısa bir sürede kart işleminin sahtekarlık riskini değerlendiriyor ve sonuç üretiyor. Bu girişimi bu kadar iddialı kılan ise yüzde 100 güvenlik garantisi vermesi. Yani bu sistemi kullanan noktalarda sahtekarlık nedeni ile yaşanan kayıpların tamamını karşılamayı garantiliyor.

Öte yanda Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı olarak hayatımızı kolaylaştıran BKM Express gibi çözümlerdeki güvenlik mekanizmaları ortada fiziksel bir kart olmadığı için daha üst seviyede bir koruma sağlıyor. Bu noktada Türkiye’deki bankacılık ve finans sektörünün güvenlik açısından dünyanın lider konumlarından birisine sahip olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?
Bitcoin
137 görüntüleme
Bitcoin
137 görüntüleme

Cryptojacking’e nasıl önlem almalı?

Ege Can Canko - 17 Mart 2018

Sophos Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harish Chib, Cryptojacking hakkında değerlendirme ve tavsiyelerini paylaştı. Kripto madencilik, kripto paralarla…

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde
FinTech
125 görüntüleme
FinTech
125 görüntüleme

Ant Financial ve Amazon e-Kobi’lerin peşinde

Melih Çelik - 17 Mart 2018

Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da…

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında
FinTech
141 görüntüleme
FinTech
141 görüntüleme

İyzico, önde gelen 100 FinTech şirketi arasında

Ege Can Canko - 16 Mart 2018

Dünyanın önde gelen konferansı Money 20/20’de duyurulan raporda Türkiye’den iyzico yer aldı. Finansal servisler, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının en…