Kart sahtekarlığına kesin çözüm arayışı

9 Eylül 2016
45 Görüntüleme

Nakitsiz bir hayat maalesef kart sahtekarlığı gibi istenmeyen olayların oranında artışı da beraberinde getiriyor. Singapur merkezli bir FinTech girişimiyse bu sorunu yüzde yüz çözdüğünü iddia ediyor.

card-fraud-worldwideGünlük yaşamda yemek siparişlerinden konser biletlerine kadar pek çok alanda artık nakitsiz bir yaşam sürüyor ve kredi, banka kartlarımızı kullanıyoruz. Araştırma şirketi Nilson’un verilerine göre dolandırıcılık nedeniyle banka, kredi ve ön ödemeli kartlarda 2014 yılında 16,31 milyar dolarlık kayıp yaşandı. Bu rakamın 2020 yılında 35,5 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Elbette 2014 yılında kart işlemlerinin küresel büyüklüğünün 28,8 Trilyon dolar olduğu göz önüne alınırsa bu kayıplar küçük bir yüzde oluşturuyor.

MasterCard’a göre kart sahtekarlıklarının 8 ana nedeni var bunların içinde en önemli olan ve en sık görüleni ise telefon üzerinden yapılan e-ticaret işlemleri. Özellikle Asya Pasifik bölgesinde kartın bilfiil ibraz edilmediği durumlar için güvenliği geliştirmek için özel çalışma yapılıyor.

Genellikle kartlarda yaşanan sahtekarlıkların sonucundaki kayıplar büyük oranda satıcılara yansıyor. Tüm kart işlemleri içinde yüzde 0,73 oranında işleme denk gelen sahtekarlıklar satış noktalarında yaşanan kaybın yüzde 2,63’üne denk geliyor. Farklı rakamlar ile ele alacak olursak her bir dolarlık sahtekarlığın satıcılara maliyeti 2,4 dolar oluyor.

Bankalararası Kart Merkezi Güvenlik Bölümü Müdürü Aycan Aydoğan; “E-ticaret tarafındaki sahtekarlığın bu kadar yüksek olmasının asıl sebebi şirketlerin buna iştahı” diyor ve ekliyor; “Müşteri deneyimini etkilememek , ciro kaybı yaşamamak için belli bir sahtekarlığa razı oluyorlar.” Aydoğan’a göre müşteriye hissettirmeden ve ciro kaybına yol açmadan üretilecek çözümler her zaman ön plana çıkacak ve bu noktada gerekli olan gelişmiş karmaşık yöntemlerin geliştirilmesi için FinTech çözümlerine ihtiyaç var.

cashshield

CashShield kurucusu Lie Wee Chian

Singapur merkezli bir FinTech girişimi olan CashShield Lie Wee Chian tarafında 2007 yılında kendi e-ticaret sitesi üzerinde yaşadığı sahtekarlıklar sonrasında kurulmuş. 200’den fazla algoritma ile büyük veriden yararlanan çözüm bir saniyeden kısa bir sürede kart işleminin sahtekarlık riskini değerlendiriyor ve sonuç üretiyor. Bu girişimi bu kadar iddialı kılan ise yüzde 100 güvenlik garantisi vermesi. Yani bu sistemi kullanan noktalarda sahtekarlık nedeni ile yaşanan kayıpların tamamını karşılamayı garantiliyor.

Öte yanda Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı olarak hayatımızı kolaylaştıran BKM Express gibi çözümlerdeki güvenlik mekanizmaları ortada fiziksel bir kart olmadığı için daha üst seviyede bir koruma sağlıyor. Bu noktada Türkiye’deki bankacılık ve finans sektörünün güvenlik açısından dünyanın lider konumlarından birisine sahip olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard, Brighterion alımıyla yapay zekada vites yükseltiyor
FinTech
59 görüntüleme
FinTech
59 görüntüleme

Mastercard, Brighterion alımıyla yapay zekada vites yükseltiyor

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

Yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda uzmanlaşmış yazılım şirketi Brighterion, Mastercard tarafından satın alındı. Mastercard son olarak Mart ayında da…

Borsa Italiana Blockchain’e geçiyor
BlockChain
84 görüntüleme
BlockChain
84 görüntüleme

Borsa Italiana Blockchain’e geçiyor

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

London Stock Exchange Group (LSEG), IBM ortaklığında Borsa Italiana için bir Blockchain platformu kuruyor. Blockchain konusunda çalışmalarını hızlandıran London Stock…

Samsung Pay ödemelere PayPal seçeneği getirdi
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Samsung Pay ödemelere PayPal seçeneği getirdi

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

Apple'ın ardından PayPal ile işbirliği kuran bir diğer teknoloji devi de Samsung oldu. Samsung Pay'de artık ödeme seçenekleri arasında PayPal…