Bireysel Emeklilik Fonu olarak Bitcoin

16 Eylül 2016
76 Görüntüleme

Son yıllarda Türkiye’de de giderek önem kazan bireysel emeklilik fonları açısından Bitcoin doğru bir yatırım mı? Öyle olduğunu düşünenler var.

Bitcoin 2009 yılında serbest piyasalarda işlem görmeye başladığında bit Bitcoin 0,01 dolar yani 1 cent civarında bir bedele sahipti. Bitcoin satın almak yerine standart bir dizüstü bilgisayarla bile madencilik yaparak günde yaklaşık 150 Bitcoin kazanmak mümkündü.

2011 yılının ortalarında değeri yaklaşık 1 dolara yükselen Bitcoin ilk sıçramasını 2013 yılı içinde yaparak önce 100 dolar değerleri gördü akabinde hızla değeri 1000 dolara kadar tırmandı. Şu anda ise 600 dolar civarında işlem görüyor.

Eğer 2009-2011 yılları arasında bireysel emeklilik fonu yerine Bitcoin’e yatırım yapsaydık şu anda milyonlarca dolar değerinde varlık ile erken emeklilik dönemini yaşıyor olabilirdik. Ebette bunu önceden görebilecek insan sayısı oldukça kısıtlıydı. Ancak bu fırsat hala geçerli Bitcoin değerinin gelecek beş yıl içinde 30 bin dolara kadar tırmanabileceğine dair analizler var. Oldukça cazip bir yatırım alanı olarak görülüyor.

Bu fırsatı gören ABD merkezli bir firma Bitcoin üzerinden bireysel emeklilik fonu satmaya başladı. Tümüyle yasal olarak sunulan fon standart fonlara benziyor ve her ay düzenli yaptığınız yatırımı Bitcoin’e çevirerek saklıyor. Elbette Bitcoin piyasasındaki ani yükseliş ve düşüşler bu fonu oldukça tehlikeli hale getirebiliyor zira erken emeklilik hayaliniz tüm yatırımınızın kısa dönemde çökmesiyle de sonuçlanabilir. Diğer bir açıdan ise bu fonların sahtekar ve dolandırıcılar tarafından yönetilmediğinden emin olmak hiç de kolay değil ancak söz konusu ABD yasaları olunca bu riski almak isteyen kişi sayısının çok olmayacağı düşünülebilir. ABD’de bu fona yatırım yapanlar bu giderlerini vergiden düşebiliyor ancak sistemin şu anda Türkiye için bir anlamı bulunmuyor.

Sistemi incelemek isteyenler www.bitcoinira.com sitesine göz atabilirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

InsurTech yatırımları ikinci çeyrekte 1 milyar dolara yaklaştı
Haber
31 görüntüleme
Haber
31 görüntüleme

InsurTech yatırımları ikinci çeyrekte 1 milyar dolara yaklaştı

Erhan Kahraman - 25 Temmuz 2017

Willis Tower Watson'ın yayınladığı ikinci çeyrek InsurTech Briefing raporunda, sigortacılık teknolojilerine yapılan yatırımlarda ilk çeyreğe oranla yüzde 248 oranında artış…

Milenyum kuşağı fiziksel şubelerden vazgeçti mi?
Bankacılık
94 görüntüleme
Bankacılık
94 görüntüleme

Milenyum kuşağı fiziksel şubelerden vazgeçti mi?

Erhan Kahraman - 24 Temmuz 2017

SurveyMonkey anketi, gençlerin geleneksel banka şubelerine hiç de yabancılık çekmediğini gösteriyor. Online anket firması SurveyMonkey'in bin yetişkin ile yaptığı anketin 290…

FinTech girişiminden kişisel IBAN hizmeti
Bankacılık
124 görüntüleme
Bankacılık
124 görüntüleme

FinTech girişiminden kişisel IBAN hizmeti

Erhan Kahraman - 24 Temmuz 2017

FinTech girişimi Revolut, yakın dönemde aldığı 66 milyon dolarlık yatırımla kullanıcılara Euro işlemleri için kendi IBAN'ini oluşturma hizmeti sunmaya başladı.…