Bireysel Emeklilik Fonu olarak Bitcoin

16 Eylül 2016
494 Görüntüleme

Son yıllarda Türkiye’de de giderek önem kazan bireysel emeklilik fonları açısından Bitcoin doğru bir yatırım mı? Öyle olduğunu düşünenler var.

Bitcoin 2009 yılında serbest piyasalarda işlem görmeye başladığında bit Bitcoin 0,01 dolar yani 1 cent civarında bir bedele sahipti. Bitcoin satın almak yerine standart bir dizüstü bilgisayarla bile madencilik yaparak günde yaklaşık 150 Bitcoin kazanmak mümkündü.

2011 yılının ortalarında değeri yaklaşık 1 dolara yükselen Bitcoin ilk sıçramasını 2013 yılı içinde yaparak önce 100 dolar değerleri gördü akabinde hızla değeri 1000 dolara kadar tırmandı. Şu anda ise 600 dolar civarında işlem görüyor.

Eğer 2009-2011 yılları arasında bireysel emeklilik fonu yerine Bitcoin’e yatırım yapsaydık şu anda milyonlarca dolar değerinde varlık ile erken emeklilik dönemini yaşıyor olabilirdik. Ebette bunu önceden görebilecek insan sayısı oldukça kısıtlıydı. Ancak bu fırsat hala geçerli Bitcoin değerinin gelecek beş yıl içinde 30 bin dolara kadar tırmanabileceğine dair analizler var. Oldukça cazip bir yatırım alanı olarak görülüyor.

Bu fırsatı gören ABD merkezli bir firma Bitcoin üzerinden bireysel emeklilik fonu satmaya başladı. Tümüyle yasal olarak sunulan fon standart fonlara benziyor ve her ay düzenli yaptığınız yatırımı Bitcoin’e çevirerek saklıyor. Elbette Bitcoin piyasasındaki ani yükseliş ve düşüşler bu fonu oldukça tehlikeli hale getirebiliyor zira erken emeklilik hayaliniz tüm yatırımınızın kısa dönemde çökmesiyle de sonuçlanabilir. Diğer bir açıdan ise bu fonların sahtekar ve dolandırıcılar tarafından yönetilmediğinden emin olmak hiç de kolay değil ancak söz konusu ABD yasaları olunca bu riski almak isteyen kişi sayısının çok olmayacağı düşünülebilir. ABD’de bu fona yatırım yapanlar bu giderlerini vergiden düşebiliyor ancak sistemin şu anda Türkiye için bir anlamı bulunmuyor.

Sistemi incelemek isteyenler www.bitcoinira.com sitesine göz atabilirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meetup: R3 Blockchain Konsorsiyumu
Blockchain
81 görüntüleme
Blockchain
81 görüntüleme

Meetup: R3 Blockchain Konsorsiyumu

Ahmet Usta - 25 Nisan 2018

FinTech İstanbul tarafından gerçekleştirilen düzenli meetup etkinliklerinde bu sefer, R3 Blockchain Konsorsiyumunu misafir edeceğiz. Blockchain tüm dünyada fırtınalar estiren bir…

İş Bankası yurt dışı ödeme alternatiflerini genişletiyor
Haber
118 görüntüleme
Haber
118 görüntüleme

İş Bankası yurt dışı ödeme alternatiflerini genişletiyor

yazar05 - 25 Nisan 2018

Türkiye İş Bankası, sanal POS uygulaması aracılığıyla sunduğu yurt dışı ödeme alternatiflerine dünyaca ünlü WeChat Pay, SEPA Direct Debit, Boleto,…

RegTech girişimi ClauseMatch 5 milyon Euro yatırım aldı
FinTech
59 görüntüleme
FinTech
59 görüntüleme

RegTech girişimi ClauseMatch 5 milyon Euro yatırım aldı

Erhan Kahraman - 25 Nisan 2018

Kapsamlı bir denetleme tarihçesi ve ispat edilebilir yasal uyumluluk oluşturmak için binlerce evraktan oluşan iş akışını otomatik hale getiren ClauseMatch…