Blok zincirinde yaz boz değiştir ne kadar mantıklı?

20 Eylül 2016
141 Görüntüleme

Accenture tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji blok zinciri üzerinde geriye dönük değişiklikleri mümkün kılacak. Blockchain camiası bu gelişmeye tepkili.

Blockchain (blok zinciri) teknolojisi basitçe bir veri dizisinin pek çok farklı noktada birer kopyasının oluşturulması ve diziye yeni bir bilgi ekleneceğinde uç noktalarda bunun doğruluğunun kontrolü ve onayından sonra zincire eklenmesi üzerine kurulu bir teknoloji. Sistemde geriye dönük değişikliğin neredeyse imkansız olması blok zincirini mükemmel bir güvenilir kayıt sistemine dönüştürüyor.

Financial Times’ın haberine göre dünyanın en büyük danışmanlık ve teknoloji çözümleri firmalarından olan Accenture yaptığı bir açıklama ile blok zinciri üzerinde geriye dönük değişiklik yapmayı mümkün kılacak bir sistem geliştirdiğini açıkladı. Bu sistemde merkezi yöneticiler diledikleri zaman blok zinciri üzerinde depolanmış bir veriyi silebiliyor veya değiştirebiliyor. Accenture bu geliştirme ile birlikte finansal servislerin bu teknolojiye olan ilgisinin artacağını düşünüyor.

Öte yandan blok zinciri Bitcoin gibi kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde üretilmesi, saklanması ve transferi için güvenilir bir altyapı sunuyor. Bu altyapıda Accenture tarafından ifade edilen değişikliğin yapılması blok zinciri yapısını asli görevinin dışına iten bir durum da teşkil ediyor şeklinde yorumlanabilir.

Bu açıklama sonrasında blok zinciri konusunda hassas reflekslere sahip pek çok farklı bitcoin platformunun temsilcileri ve kullanıcıları bu adımın blok zincirinin tanımına aykırı olduğunu ifade ederek tepkilerini ortaya koydu.

Ancak Accenture Finansal Servisler Lideri Richard Lumb Financial Times’a verdiği röportajında bu gelişimin blok zinciri teknolojisinin kurumlar açısından önemli bir gereksinimi olduğunu ve eğer bu teknoloji daha önce geliştirilmiş olsaydı bu sene Ethereum ağında yaşanan 50 milyon dolarlık hırsızlık ve sonrasında gelişen mecburi çatallaşma sürecine dair kaosun yaşanmayacağına dikkat çekiyor.

Blok zinciri teknolojisi daha genç bir teknoloji ve elbette gelişim süreci içinde Accenture gibi firmaların gerçekleştireceği bu tarz katkılar ve camianın tartışmaları sistemin daha mükemmel bir yapıya doğru gelişmesini mümkün kılan yegane temel taşları olacaktır. Bu açıdan bu gelişmenin FinTech adına olumlu bir gelişme süreci olduğunu altını çizmemiz gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Ağustos 2017 kart kullanım verilerini açıkladı
Haber
32 görüntüleme
Haber
32 görüntüleme

BKM, Ağustos 2017 kart kullanım verilerini açıkladı

Yazar 03 - 26 Eylül 2017

Bankalararası Kart Merkezi Ağustos ayı verilerini açıkladı. BKM verilerine göre Ağustos ayında kartlarla 61,6 milyar liralık ödeme yapılırken, banka kartları…

Blockchain teknolojilerinin aldığı özel yatırımlar 4,5 milyar dolara ulaştı
BlockChain
76 görüntüleme
BlockChain
76 görüntüleme

Blockchain teknolojilerinin aldığı özel yatırımlar 4,5 milyar dolara ulaştı

Erhan Kahraman - 26 Eylül 2017

Bu yıl milyarlarca dolar girişim sermayesi Blockchain şirketlerine aktı ve token satışları sadece 2017'de yaklaşık 2 milyar dolara ulaşarak geçtiğimiz…

Nets, 5,3 milyar dolarlık devir teklifini doğruladı
FinTech
67 görüntüleme
FinTech
67 görüntüleme

Nets, 5,3 milyar dolarlık devir teklifini doğruladı

Erhan Kahraman - 26 Eylül 2017

Danimarkalı ödeme sistemleri sağlayıcısı Nets, ABD özel sermaye şirketi Hellman & Friedman tarafından 5,3 milyar dolarlık devir teklifi aldığını teyit…