Blok zincirinde yaz boz değiştir ne kadar mantıklı?

20 Eylül 2016
507 Görüntüleme

Accenture tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji blok zinciri üzerinde geriye dönük değişiklikleri mümkün kılacak. Blockchain camiası bu gelişmeye tepkili.

Blockchain (blok zinciri) teknolojisi basitçe bir veri dizisinin pek çok farklı noktada birer kopyasının oluşturulması ve diziye yeni bir bilgi ekleneceğinde uç noktalarda bunun doğruluğunun kontrolü ve onayından sonra zincire eklenmesi üzerine kurulu bir teknoloji. Sistemde geriye dönük değişikliğin neredeyse imkansız olması blok zincirini mükemmel bir güvenilir kayıt sistemine dönüştürüyor.

Financial Times’ın haberine göre dünyanın en büyük danışmanlık ve teknoloji çözümleri firmalarından olan Accenture yaptığı bir açıklama ile blok zinciri üzerinde geriye dönük değişiklik yapmayı mümkün kılacak bir sistem geliştirdiğini açıkladı. Bu sistemde merkezi yöneticiler diledikleri zaman blok zinciri üzerinde depolanmış bir veriyi silebiliyor veya değiştirebiliyor. Accenture bu geliştirme ile birlikte finansal servislerin bu teknolojiye olan ilgisinin artacağını düşünüyor.

Öte yandan blok zinciri Bitcoin gibi kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde üretilmesi, saklanması ve transferi için güvenilir bir altyapı sunuyor. Bu altyapıda Accenture tarafından ifade edilen değişikliğin yapılması blok zinciri yapısını asli görevinin dışına iten bir durum da teşkil ediyor şeklinde yorumlanabilir.

Bu açıklama sonrasında blok zinciri konusunda hassas reflekslere sahip pek çok farklı bitcoin platformunun temsilcileri ve kullanıcıları bu adımın blok zincirinin tanımına aykırı olduğunu ifade ederek tepkilerini ortaya koydu.

Ancak Accenture Finansal Servisler Lideri Richard Lumb Financial Times’a verdiği röportajında bu gelişimin blok zinciri teknolojisinin kurumlar açısından önemli bir gereksinimi olduğunu ve eğer bu teknoloji daha önce geliştirilmiş olsaydı bu sene Ethereum ağında yaşanan 50 milyon dolarlık hırsızlık ve sonrasında gelişen mecburi çatallaşma sürecine dair kaosun yaşanmayacağına dikkat çekiyor.

Blok zinciri teknolojisi daha genç bir teknoloji ve elbette gelişim süreci içinde Accenture gibi firmaların gerçekleştireceği bu tarz katkılar ve camianın tartışmaları sistemin daha mükemmel bir yapıya doğru gelişmesini mümkün kılan yegane temel taşları olacaktır. Bu açıdan bu gelişmenin FinTech adına olumlu bir gelişme süreci olduğunu altını çizmemiz gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor
Bankacılık
36 görüntüleme
Bankacılık
36 görüntüleme

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

Birleşik Krallık'ın merkez bankası Bank of England, "2030 Vizyonu: Finansın Geleceği" başlıklı yeni çalışmasında yarının finansal sisteminin nasıl olabileceğini masaya…

İrlanda FinTech Fusion programı için 5 milyon Euro ayırdı
FinTech
51 görüntüleme
FinTech
51 görüntüleme

İrlanda FinTech Fusion programı için 5 milyon Euro ayırdı

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

İrlanda'nın Ar-Ge merkezi Adapt Centre, ülkede bir FinTech ekosistemi kurmak için 5 milyon Euro'luk bir araştırma programı başlattığını duyurdu. FinTech…

Bireysel finans botu Cleo’ya 10 milyon dolar yatırım
FinTech
57 görüntüleme
FinTech
57 görüntüleme

Bireysel finans botu Cleo’ya 10 milyon dolar yatırım

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

Yapay zeka destekli bireysel finans robotu Cleo, Balderton Capital öncülüğünde gerçekleşen 10 milyon dolarlık A Serisi fonlama oturumu sonrası kendi…