Blok zincirinde yaz boz değiştir ne kadar mantıklı?

20 Eylül 2016
219 Görüntüleme

Accenture tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji blok zinciri üzerinde geriye dönük değişiklikleri mümkün kılacak. Blockchain camiası bu gelişmeye tepkili.

Blockchain (blok zinciri) teknolojisi basitçe bir veri dizisinin pek çok farklı noktada birer kopyasının oluşturulması ve diziye yeni bir bilgi ekleneceğinde uç noktalarda bunun doğruluğunun kontrolü ve onayından sonra zincire eklenmesi üzerine kurulu bir teknoloji. Sistemde geriye dönük değişikliğin neredeyse imkansız olması blok zincirini mükemmel bir güvenilir kayıt sistemine dönüştürüyor.

Financial Times’ın haberine göre dünyanın en büyük danışmanlık ve teknoloji çözümleri firmalarından olan Accenture yaptığı bir açıklama ile blok zinciri üzerinde geriye dönük değişiklik yapmayı mümkün kılacak bir sistem geliştirdiğini açıkladı. Bu sistemde merkezi yöneticiler diledikleri zaman blok zinciri üzerinde depolanmış bir veriyi silebiliyor veya değiştirebiliyor. Accenture bu geliştirme ile birlikte finansal servislerin bu teknolojiye olan ilgisinin artacağını düşünüyor.

Öte yandan blok zinciri Bitcoin gibi kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde üretilmesi, saklanması ve transferi için güvenilir bir altyapı sunuyor. Bu altyapıda Accenture tarafından ifade edilen değişikliğin yapılması blok zinciri yapısını asli görevinin dışına iten bir durum da teşkil ediyor şeklinde yorumlanabilir.

Bu açıklama sonrasında blok zinciri konusunda hassas reflekslere sahip pek çok farklı bitcoin platformunun temsilcileri ve kullanıcıları bu adımın blok zincirinin tanımına aykırı olduğunu ifade ederek tepkilerini ortaya koydu.

Ancak Accenture Finansal Servisler Lideri Richard Lumb Financial Times’a verdiği röportajında bu gelişimin blok zinciri teknolojisinin kurumlar açısından önemli bir gereksinimi olduğunu ve eğer bu teknoloji daha önce geliştirilmiş olsaydı bu sene Ethereum ağında yaşanan 50 milyon dolarlık hırsızlık ve sonrasında gelişen mecburi çatallaşma sürecine dair kaosun yaşanmayacağına dikkat çekiyor.

Blok zinciri teknolojisi daha genç bir teknoloji ve elbette gelişim süreci içinde Accenture gibi firmaların gerçekleştireceği bu tarz katkılar ve camianın tartışmaları sistemin daha mükemmel bir yapıya doğru gelişmesini mümkün kılan yegane temel taşları olacaktır. Bu açıdan bu gelişmenin FinTech adına olumlu bir gelişme süreci olduğunu altını çizmemiz gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 18 Aralık 2017
Newsletter
69 görüntüleme
Newsletter
69 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 18 Aralık 2017

Ahmet Usta - 18 Aralık 2017

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar 2017 yılının son haftalarında, artık bu yılın son e-posta bültenlerini paylaşıyoruz. Geçen hafta olup bitenlere…

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz
Bitcoin
524 görüntüleme
Bitcoin
524 görüntüleme

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz

Ahmet Usta - 17 Aralık 2017

Bitcoin fiyatı rekor kırdı! Bitcoin balon! Bitcoin geleceğin teknolojisi! Önemli olan Bitcoin değil Blockchain! Tartışmaların sonu gelecek gibi görünmüyor. E-ticaret dünyasının…

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
208 görüntüleme
FinTech
208 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…