Blok zincirinde yaz boz değiştir ne kadar mantıklı?

20 Eylül 2016
433 Görüntüleme

Accenture tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji blok zinciri üzerinde geriye dönük değişiklikleri mümkün kılacak. Blockchain camiası bu gelişmeye tepkili.

Blockchain (blok zinciri) teknolojisi basitçe bir veri dizisinin pek çok farklı noktada birer kopyasının oluşturulması ve diziye yeni bir bilgi ekleneceğinde uç noktalarda bunun doğruluğunun kontrolü ve onayından sonra zincire eklenmesi üzerine kurulu bir teknoloji. Sistemde geriye dönük değişikliğin neredeyse imkansız olması blok zincirini mükemmel bir güvenilir kayıt sistemine dönüştürüyor.

Financial Times’ın haberine göre dünyanın en büyük danışmanlık ve teknoloji çözümleri firmalarından olan Accenture yaptığı bir açıklama ile blok zinciri üzerinde geriye dönük değişiklik yapmayı mümkün kılacak bir sistem geliştirdiğini açıkladı. Bu sistemde merkezi yöneticiler diledikleri zaman blok zinciri üzerinde depolanmış bir veriyi silebiliyor veya değiştirebiliyor. Accenture bu geliştirme ile birlikte finansal servislerin bu teknolojiye olan ilgisinin artacağını düşünüyor.

Öte yandan blok zinciri Bitcoin gibi kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde üretilmesi, saklanması ve transferi için güvenilir bir altyapı sunuyor. Bu altyapıda Accenture tarafından ifade edilen değişikliğin yapılması blok zinciri yapısını asli görevinin dışına iten bir durum da teşkil ediyor şeklinde yorumlanabilir.

Bu açıklama sonrasında blok zinciri konusunda hassas reflekslere sahip pek çok farklı bitcoin platformunun temsilcileri ve kullanıcıları bu adımın blok zincirinin tanımına aykırı olduğunu ifade ederek tepkilerini ortaya koydu.

Ancak Accenture Finansal Servisler Lideri Richard Lumb Financial Times’a verdiği röportajında bu gelişimin blok zinciri teknolojisinin kurumlar açısından önemli bir gereksinimi olduğunu ve eğer bu teknoloji daha önce geliştirilmiş olsaydı bu sene Ethereum ağında yaşanan 50 milyon dolarlık hırsızlık ve sonrasında gelişen mecburi çatallaşma sürecine dair kaosun yaşanmayacağına dikkat çekiyor.

Blok zinciri teknolojisi daha genç bir teknoloji ve elbette gelişim süreci içinde Accenture gibi firmaların gerçekleştireceği bu tarz katkılar ve camianın tartışmaları sistemin daha mükemmel bir yapıya doğru gelişmesini mümkün kılan yegane temel taşları olacaktır. Bu açıdan bu gelişmenin FinTech adına olumlu bir gelişme süreci olduğunu altını çizmemiz gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

PayPal’dan sahtekârlığa karşı 120 milyon dolarlık tedbir
FinTech
27 görüntüleme
FinTech
27 görüntüleme

PayPal’dan sahtekârlığa karşı 120 milyon dolarlık tedbir

Erhan Kahraman - 24 Haziran 2018

Ödeme devi PayPal, uçtan uca hizmet anlayışını güçlendirmek için 2018 yılında hız verdiği satın almalarına bir yenisini ekledi. Şirket son…

Ödüllü Blockchain yarışmasına son bir hafta!
Blockchain
134 görüntüleme
Blockchain
134 görüntüleme

Ödüllü Blockchain yarışmasına son bir hafta!

Erhan Kahraman - 23 Haziran 2018

Türkiye'nin ilk Blockchain Hackathon etkinliği, Yapı Kredi ana sponsorluğunda 29 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Kolektif House'da düzenleniyor.…

BKM 2018 yılı Ramazan Bayramı verilerini açıkladı
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

BKM 2018 yılı Ramazan Bayramı verilerini açıkladı

yazar05 - 23 Haziran 2018

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, bu yıl Ramazan Bayramı'nda Babalar Günü'nün de aynı döneme denk gelmesiyle birlikte en fazla…