FinTech gündemine hızlı bakış – 29.09.2016

29 Eylül 2016
446 Görüntüleme

Eylül ayının son günlerini yaşarken FinTech ekosistemindeki haberlerin sayısında ciddi bir artış gözlemliyoruz. Gündeme hızlı bakış adına günün öne çıkan haberlerinden ufak bir derleme yaptık.

Küresel FinTech Tablosu

Girişim ve yatırım dünyasının saygın başvuru ve haber kaynaklarından VentureBeat ve farklı endüstriler ile alakalı veriler üreten Spoke Intelligence Network işbirliği ile kurulan VB Profiles, FinTech Landscape adı altında küresel FinTech ekosisteminin haritasını yayınladı. İçlerinde Türkiye’den iyzico’nun da yer aldığı 1.000’den fazla FinTech şirketini kategorilerine göre listeleyen çalışma toplamda 867 milyar dolardan fazla bir pazar değerini ifade ediyor. Bu şirketlerin bu güne kadar aldığı toplam yatırım ise 105 milyar doların üstünde.

fintech-final

Veriler arasında kaybolmak istemeyenler tabloya tıklayarak yüksek çözünürlükteki PDF sürümüne ulaşabilirler.

Bu FinTech şirketleri çok büyüyecek

Innovation Enterprise geleceği parlak yedi FinTech şirketinin listesini yayınlayarak bu şirketlerin geleceğin küresel finans devleri haline dönüşebileceğine dikkat çekiyor.

Fon yönetiminin UBER’i olarak tanımlanan ICONOMI, dağıtık finans teknolojisi altyapısı para transferi sağlayan Ripple, şirketlerin dijital dağıtık kayıt sistemi üzerinde kurulmasını mümkün kılan Otonomos, blok zinciri ağları tasarlayarak hayata geçirilmesi için altyapı sağlayan Chain, kimlik doğrulama için blok zinciri kullanan ShoCard, güvenli bir şekilde veritabalarının blok zinciri benzeri şekilde dağıtılmasını sağlayan BigchainDB ve blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler geliştirilmesini sağlayan SmartLedger mutlaka takip edilmesi gereken şirketler olarak karşımıza çıkıyor.

FinTech Sandbox uygulamaları işe yarayacak mı?

Teknolojinin finansal servisler üzerindeki etkileri konusunda bir uzman olan Markus Gnirck Forbes’da yayınlanan makalesinde son günlerde oldukça popüler hale gelen Finansal Sandbox uygulamalarının ne kadar gerekli ve amacına hizmet ettiğini ele alıyor.

Yaklaşık 20 dakikada okunabilecek bu makalenin (İngilizce) aynı zamanda Asya ülkelerinde FinTech adına olup bitenler hakkında fikir sahibi olmanız açısından da faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

sandbox_with_toys_detail1-1200x803

IBM Blok zinciri ve bankaların geleceğinden ümitli

Reuters’da yayınlanan bir habere göre IBM, 2017 yılında küresel büyük bankaların yüzde 15’nin blok zinciri teknolojilerine adaptasyon sürecinde büyük ölçekli ürünler sunacağını açıkladı.

Ayrıca bankaların yüzde 65’nin gelecek üç yıl içinde mutlaka bir blok zinciri projesi gerçekleştirmesini bekleyen IBM’e göre bu gelişim beklentilerinin çarpıcı şekilde ilerisinde gerçekleşiyor.

Fortune editörleri ise bu açıklamayı değerlendiren kısa bir video analiz yayınlamışlar.

Darısı Türkiye’nin başına.

FinTech ile alakalı bir rapor daha

Bu gün ilk kez yaptığımı günlük derlememizin şimdilik son haberi ise PricewaterhouseCoopers’dan geliyor.

PwC yayınladığı bir rapor ile FinTech’in varlık ve mülk yönetimini nasıl şekillendireceğini ele alıyor.

Açık sözlü olmak gerekirse olmasını beklediğimiz şeylerin yapılan anket ve araştırmalar ile rakamlara dayalı şekilde bize sunulduğu bir rapor. Toplu taşımayla eve giderken, takside toplantıya yetişirken veya bir çay arasında göz gezdirmek için ideal.

http://www.pwc.com/gx/en/financial-services/pdf/fin-tech-asset-and-wealth-management.pdf

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor
Bankacılık
36 görüntüleme
Bankacılık
36 görüntüleme

Bank of England, FinTech için 2030 vizyonunu hazırlıyor

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

Birleşik Krallık'ın merkez bankası Bank of England, "2030 Vizyonu: Finansın Geleceği" başlıklı yeni çalışmasında yarının finansal sisteminin nasıl olabileceğini masaya…

İrlanda FinTech Fusion programı için 5 milyon Euro ayırdı
FinTech
51 görüntüleme
FinTech
51 görüntüleme

İrlanda FinTech Fusion programı için 5 milyon Euro ayırdı

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

İrlanda'nın Ar-Ge merkezi Adapt Centre, ülkede bir FinTech ekosistemi kurmak için 5 milyon Euro'luk bir araştırma programı başlattığını duyurdu. FinTech…

Bireysel finans botu Cleo’ya 10 milyon dolar yatırım
FinTech
57 görüntüleme
FinTech
57 görüntüleme

Bireysel finans botu Cleo’ya 10 milyon dolar yatırım

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2018

Yapay zeka destekli bireysel finans robotu Cleo, Balderton Capital öncülüğünde gerçekleşen 10 milyon dolarlık A Serisi fonlama oturumu sonrası kendi…