FinTech gündemine hızlı bakış – 29.09.2016

29 Eylül 2016
52 Görüntüleme

Eylül ayının son günlerini yaşarken FinTech ekosistemindeki haberlerin sayısında ciddi bir artış gözlemliyoruz. Gündeme hızlı bakış adına günün öne çıkan haberlerinden ufak bir derleme yaptık.

Küresel FinTech Tablosu

Girişim ve yatırım dünyasının saygın başvuru ve haber kaynaklarından VentureBeat ve farklı endüstriler ile alakalı veriler üreten Spoke Intelligence Network işbirliği ile kurulan VB Profiles, FinTech Landscape adı altında küresel FinTech ekosisteminin haritasını yayınladı. İçlerinde Türkiye’den iyzico’nun da yer aldığı 1.000’den fazla FinTech şirketini kategorilerine göre listeleyen çalışma toplamda 867 milyar dolardan fazla bir pazar değerini ifade ediyor. Bu şirketlerin bu güne kadar aldığı toplam yatırım ise 105 milyar doların üstünde.

fintech-final

Veriler arasında kaybolmak istemeyenler tabloya tıklayarak yüksek çözünürlükteki PDF sürümüne ulaşabilirler.

Bu FinTech şirketleri çok büyüyecek

Innovation Enterprise geleceği parlak yedi FinTech şirketinin listesini yayınlayarak bu şirketlerin geleceğin küresel finans devleri haline dönüşebileceğine dikkat çekiyor.

Fon yönetiminin UBER’i olarak tanımlanan ICONOMI, dağıtık finans teknolojisi altyapısı para transferi sağlayan Ripple, şirketlerin dijital dağıtık kayıt sistemi üzerinde kurulmasını mümkün kılan Otonomos, blok zinciri ağları tasarlayarak hayata geçirilmesi için altyapı sağlayan Chain, kimlik doğrulama için blok zinciri kullanan ShoCard, güvenli bir şekilde veritabalarının blok zinciri benzeri şekilde dağıtılmasını sağlayan BigchainDB ve blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler geliştirilmesini sağlayan SmartLedger mutlaka takip edilmesi gereken şirketler olarak karşımıza çıkıyor.

FinTech Sandbox uygulamaları işe yarayacak mı?

Teknolojinin finansal servisler üzerindeki etkileri konusunda bir uzman olan Markus Gnirck Forbes’da yayınlanan makalesinde son günlerde oldukça popüler hale gelen Finansal Sandbox uygulamalarının ne kadar gerekli ve amacına hizmet ettiğini ele alıyor.

Yaklaşık 20 dakikada okunabilecek bu makalenin (İngilizce) aynı zamanda Asya ülkelerinde FinTech adına olup bitenler hakkında fikir sahibi olmanız açısından da faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

sandbox_with_toys_detail1-1200x803

IBM Blok zinciri ve bankaların geleceğinden ümitli

Reuters’da yayınlanan bir habere göre IBM, 2017 yılında küresel büyük bankaların yüzde 15’nin blok zinciri teknolojilerine adaptasyon sürecinde büyük ölçekli ürünler sunacağını açıkladı.

Ayrıca bankaların yüzde 65’nin gelecek üç yıl içinde mutlaka bir blok zinciri projesi gerçekleştirmesini bekleyen IBM’e göre bu gelişim beklentilerinin çarpıcı şekilde ilerisinde gerçekleşiyor.

Fortune editörleri ise bu açıklamayı değerlendiren kısa bir video analiz yayınlamışlar.

Darısı Türkiye’nin başına.

FinTech ile alakalı bir rapor daha

Bu gün ilk kez yaptığımı günlük derlememizin şimdilik son haberi ise PricewaterhouseCoopers’dan geliyor.

PwC yayınladığı bir rapor ile FinTech’in varlık ve mülk yönetimini nasıl şekillendireceğini ele alıyor.

Açık sözlü olmak gerekirse olmasını beklediğimiz şeylerin yapılan anket ve araştırmalar ile rakamlara dayalı şekilde bize sunulduğu bir rapor. Toplu taşımayla eve giderken, takside toplantıya yetişirken veya bir çay arasında göz gezdirmek için ideal.

http://www.pwc.com/gx/en/financial-services/pdf/fin-tech-asset-and-wealth-management.pdf

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard, Brighterion alımıyla yapay zekada vites yükseltiyor
FinTech
59 görüntüleme
FinTech
59 görüntüleme

Mastercard, Brighterion alımıyla yapay zekada vites yükseltiyor

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

Yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda uzmanlaşmış yazılım şirketi Brighterion, Mastercard tarafından satın alındı. Mastercard son olarak Mart ayında da…

Borsa Italiana Blockchain’e geçiyor
BlockChain
84 görüntüleme
BlockChain
84 görüntüleme

Borsa Italiana Blockchain’e geçiyor

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

London Stock Exchange Group (LSEG), IBM ortaklığında Borsa Italiana için bir Blockchain platformu kuruyor. Blockchain konusunda çalışmalarını hızlandıran London Stock…

Samsung Pay ödemelere PayPal seçeneği getirdi
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Samsung Pay ödemelere PayPal seçeneği getirdi

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

Apple'ın ardından PayPal ile işbirliği kuran bir diğer teknoloji devi de Samsung oldu. Samsung Pay'de artık ödeme seçenekleri arasında PayPal…