Ripple SWIFT’e karşı kirli mi oynuyor?

29 Eylül 2016
64 Görüntüleme

Küresel varlık transfer çözümü SWIFT’in yıllık SIBOS konferansında, bir FinTech şirketi olan ve küresel para transfer çözümleri sunan Ripple attığı tweet ve yorumları ile dikkatleri üstüne çekti.

Uzun yıllar önce Londra’da gerçekleşen bir Nokia basın etkinliğinde, konferans salonunun önündeki caddede korsan broşür dağıtan ve Nokia’nın davetlisi gazetecileri minibüsler ile kendi etkinliklerine davet eden HTC çalışanlarını gördüğümde oldukça şaşırmıştım. Ertesi yıl ise Nokia aynı korsan taktiği HTC basın etkinliğinde gerçekleştirmiş ve katılımcılara üzerinde “HTC toplantısından sağlıklı çıkmanız” etiketi iliştirilmiş içinde çeşitli oyuncaklar bulunan bir ilk yardım çantası dağıtmıştı. Anlaşılıyor ki büyük markalar arasındaki bu tarz çekişmeleri sürekli görmeye devam edeceğiz.

Bu sefer saldıran taraf FinTech tabanlı küresel para transfer hizmeti sağlayan Ripple ve saldırıya uğrayan küresel nakit transferi çözümleri sağlayan SWIFT oldu. Aslında savaş birkaç hafta önce SWIFT’in 2017 yılının ilk yarısında devreye alacağını açıkladığı ve 15 banka ile pilot çalışmasını gerçekleştirdiği GPI adındaki yeni küresel ödeme altyapısını açıklamasıyla kızışmaya başladı. Dünya üzerindeki 80 diğer bankanın ilgilendiği çözüme karşı Ripple dağıtık finansal teknoloji ile geliştirdiği küresel ödeme çözümü için büyük bankalar ile anlaşmaya vardığını açıkladı.

SWIFT’in bu hafta gerçekleşen yıllık SIBOS konferansında ise Ripple attığı çeşitli tweetler ile SWIFT’e sataşmaya devam etti.

Ripple SWIFT’in yeni sisteminde çok fazla aracı olduğunu ve bunun risk yarattığını ve aynı zamanda maliyetlerin yüzde 12’lere varan hata oranları nedeniyle yükseldiğini iddia ediyor. Ripple bu noktada kendi altyapı ve çözümlerinin çok daha üstün olduğunu belirtiyor ve SIBOS konferansına katılan bankaları SWIFT’in kendi etkinliğinde rakip firma olarak kendisine davet ediyor.

Elbette son kararı bu ürünleri kullanan taraflar verecek. Günün sonunda bu tarz büyük rekabetlerde kazanan tarafın her koşulda tüketici olacağına şüphe yok.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard, Brighterion alımıyla yapay zekada vites yükseltiyor
FinTech
87 görüntüleme
FinTech
87 görüntüleme

Mastercard, Brighterion alımıyla yapay zekada vites yükseltiyor

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

Yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda uzmanlaşmış yazılım şirketi Brighterion, Mastercard tarafından satın alındı. Mastercard son olarak Mart ayında da…

Borsa Italiana Blockchain’e geçiyor
BlockChain
122 görüntüleme
BlockChain
122 görüntüleme

Borsa Italiana Blockchain’e geçiyor

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

London Stock Exchange Group (LSEG), IBM ortaklığında Borsa Italiana için bir Blockchain platformu kuruyor. Blockchain konusunda çalışmalarını hızlandıran London Stock…

Samsung Pay ödemelere PayPal seçeneği getirdi
FinTech
81 görüntüleme
FinTech
81 görüntüleme

Samsung Pay ödemelere PayPal seçeneği getirdi

Erhan Kahraman - 20 Temmuz 2017

Apple'ın ardından PayPal ile işbirliği kuran bir diğer teknoloji devi de Samsung oldu. Samsung Pay'de artık ödeme seçenekleri arasında PayPal…