Ripple SWIFT’e karşı kirli mi oynuyor?

29 Eylül 2016
165 Görüntüleme

Küresel varlık transfer çözümü SWIFT’in yıllık SIBOS konferansında, bir FinTech şirketi olan ve küresel para transfer çözümleri sunan Ripple attığı tweet ve yorumları ile dikkatleri üstüne çekti.

Uzun yıllar önce Londra’da gerçekleşen bir Nokia basın etkinliğinde, konferans salonunun önündeki caddede korsan broşür dağıtan ve Nokia’nın davetlisi gazetecileri minibüsler ile kendi etkinliklerine davet eden HTC çalışanlarını gördüğümde oldukça şaşırmıştım. Ertesi yıl ise Nokia aynı korsan taktiği HTC basın etkinliğinde gerçekleştirmiş ve katılımcılara üzerinde “HTC toplantısından sağlıklı çıkmanız” etiketi iliştirilmiş içinde çeşitli oyuncaklar bulunan bir ilk yardım çantası dağıtmıştı. Anlaşılıyor ki büyük markalar arasındaki bu tarz çekişmeleri sürekli görmeye devam edeceğiz.

Bu sefer saldıran taraf FinTech tabanlı küresel para transfer hizmeti sağlayan Ripple ve saldırıya uğrayan küresel nakit transferi çözümleri sağlayan SWIFT oldu. Aslında savaş birkaç hafta önce SWIFT’in 2017 yılının ilk yarısında devreye alacağını açıkladığı ve 15 banka ile pilot çalışmasını gerçekleştirdiği GPI adındaki yeni küresel ödeme altyapısını açıklamasıyla kızışmaya başladı. Dünya üzerindeki 80 diğer bankanın ilgilendiği çözüme karşı Ripple dağıtık finansal teknoloji ile geliştirdiği küresel ödeme çözümü için büyük bankalar ile anlaşmaya vardığını açıkladı.

SWIFT’in bu hafta gerçekleşen yıllık SIBOS konferansında ise Ripple attığı çeşitli tweetler ile SWIFT’e sataşmaya devam etti.

Ripple SWIFT’in yeni sisteminde çok fazla aracı olduğunu ve bunun risk yarattığını ve aynı zamanda maliyetlerin yüzde 12’lere varan hata oranları nedeniyle yükseldiğini iddia ediyor. Ripple bu noktada kendi altyapı ve çözümlerinin çok daha üstün olduğunu belirtiyor ve SIBOS konferansına katılan bankaları SWIFT’in kendi etkinliğinde rakip firma olarak kendisine davet ediyor.

Elbette son kararı bu ürünleri kullanan taraflar verecek. Günün sonunda bu tarz büyük rekabetlerde kazanan tarafın her koşulda tüketici olacağına şüphe yok.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Londra’nın ötesindeki FinTech
FinTech
128 görüntüleme
FinTech
128 görüntüleme

Rapor: Londra’nın ötesindeki FinTech

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2017

Birleşik Krallık'taki FinTech aktiviteleri Londra'dan ibaret değil. Banking Tech tarafından hazırlanan yeni rapor, ülkenin dört bir yanındaki finansal teknoloji merkezlerini…

Bankart ve Nets Slovenya bankacılık sektörüne yeni bir ödeme altyapısı getiriyor
Bankacılık
123 görüntüleme
Bankacılık
123 görüntüleme

Bankart ve Nets Slovenya bankacılık sektörüne yeni bir ödeme altyapısı getiriyor

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2017

Slovenya'da FinTech atılımı için Bankart ve Nets güçlerini birleştirdi. Kurulacak ödeme altyapısı PSD2'ye tam destek sağlıyor. Bankart ve İskandinav ödeme…

David Birch: “Çin geleceğe açılan bir pencere”
Bankacılık
132 görüntüleme
Bankacılık
132 görüntüleme

David Birch: “Çin geleceğe açılan bir pencere”

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2017

Nakitsiz bir topluma geçişte kripto para ve akıllı çiplerin önemini anlatan FinTech uzmanı yazar David G.W. Birch, son makalesinde kağıt…