Ripple SWIFT’e karşı kirli mi oynuyor?

29 Eylül 2016
421 Görüntüleme

Küresel varlık transfer çözümü SWIFT’in yıllık SIBOS konferansında, bir FinTech şirketi olan ve küresel para transfer çözümleri sunan Ripple attığı tweet ve yorumları ile dikkatleri üstüne çekti.

Uzun yıllar önce Londra’da gerçekleşen bir Nokia basın etkinliğinde, konferans salonunun önündeki caddede korsan broşür dağıtan ve Nokia’nın davetlisi gazetecileri minibüsler ile kendi etkinliklerine davet eden HTC çalışanlarını gördüğümde oldukça şaşırmıştım. Ertesi yıl ise Nokia aynı korsan taktiği HTC basın etkinliğinde gerçekleştirmiş ve katılımcılara üzerinde “HTC toplantısından sağlıklı çıkmanız” etiketi iliştirilmiş içinde çeşitli oyuncaklar bulunan bir ilk yardım çantası dağıtmıştı. Anlaşılıyor ki büyük markalar arasındaki bu tarz çekişmeleri sürekli görmeye devam edeceğiz.

Bu sefer saldıran taraf FinTech tabanlı küresel para transfer hizmeti sağlayan Ripple ve saldırıya uğrayan küresel nakit transferi çözümleri sağlayan SWIFT oldu. Aslında savaş birkaç hafta önce SWIFT’in 2017 yılının ilk yarısında devreye alacağını açıkladığı ve 15 banka ile pilot çalışmasını gerçekleştirdiği GPI adındaki yeni küresel ödeme altyapısını açıklamasıyla kızışmaya başladı. Dünya üzerindeki 80 diğer bankanın ilgilendiği çözüme karşı Ripple dağıtık finansal teknoloji ile geliştirdiği küresel ödeme çözümü için büyük bankalar ile anlaşmaya vardığını açıkladı.

SWIFT’in bu hafta gerçekleşen yıllık SIBOS konferansında ise Ripple attığı çeşitli tweetler ile SWIFT’e sataşmaya devam etti.

Ripple SWIFT’in yeni sisteminde çok fazla aracı olduğunu ve bunun risk yarattığını ve aynı zamanda maliyetlerin yüzde 12’lere varan hata oranları nedeniyle yükseldiğini iddia ediyor. Ripple bu noktada kendi altyapı ve çözümlerinin çok daha üstün olduğunu belirtiyor ve SIBOS konferansına katılan bankaları SWIFT’in kendi etkinliğinde rakip firma olarak kendisine davet ediyor.

Elbette son kararı bu ürünleri kullanan taraflar verecek. Günün sonunda bu tarz büyük rekabetlerde kazanan tarafın her koşulda tüketici olacağına şüphe yok.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İsviçre Blockchain ekosistem haritası
Genel
34 görüntüleme
Genel
34 görüntüleme

İsviçre Blockchain ekosistem haritası

Ahmet Usta - 22 Mart 2018

İsviçre, ülkedeki Blockchain ekosistemi için etkileşimli bir harita yayınlandı. Kendisini Blockchain teknolojisinin merkezi olarak konumlandırmak isteyen ve bu amaçla Crypto Valley…

Albaraka Türk ‘Albaraka IR’ uygulamasını yayınladı
Bankacılık
22 görüntüleme
Bankacılık
22 görüntüleme

Albaraka Türk ‘Albaraka IR’ uygulamasını yayınladı

Ege Can Canko - 21 Mart 2018

Albaraka Türk, ‘Albaraka IR’ isimli Yatırımcı İlişkileri mobil uygulamasını müşterilerinin kullanımına sundu. Albaraka Türk, Android ve iOS işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlarda…

Güney Kore yenilikçi FinTech şirketlerini yasal olarak rahat bırakacak
FinTech
116 görüntüleme
FinTech
116 görüntüleme

Güney Kore yenilikçi FinTech şirketlerini yasal olarak rahat bırakacak

Melih Çelik - 21 Mart 2018

Güney Kore’nin regülatör kurumu FSC, yenilikçi çözüm geliştiren FinTech şirketlerini belirli bir süre yasal zorunluluklardan muaf tutmaya hazırlanıyor. Singapur ve…