Ripple SWIFT’e karşı kirli mi oynuyor?

29 Eylül 2016
273 Görüntüleme

Küresel varlık transfer çözümü SWIFT’in yıllık SIBOS konferansında, bir FinTech şirketi olan ve küresel para transfer çözümleri sunan Ripple attığı tweet ve yorumları ile dikkatleri üstüne çekti.

Uzun yıllar önce Londra’da gerçekleşen bir Nokia basın etkinliğinde, konferans salonunun önündeki caddede korsan broşür dağıtan ve Nokia’nın davetlisi gazetecileri minibüsler ile kendi etkinliklerine davet eden HTC çalışanlarını gördüğümde oldukça şaşırmıştım. Ertesi yıl ise Nokia aynı korsan taktiği HTC basın etkinliğinde gerçekleştirmiş ve katılımcılara üzerinde “HTC toplantısından sağlıklı çıkmanız” etiketi iliştirilmiş içinde çeşitli oyuncaklar bulunan bir ilk yardım çantası dağıtmıştı. Anlaşılıyor ki büyük markalar arasındaki bu tarz çekişmeleri sürekli görmeye devam edeceğiz.

Bu sefer saldıran taraf FinTech tabanlı küresel para transfer hizmeti sağlayan Ripple ve saldırıya uğrayan küresel nakit transferi çözümleri sağlayan SWIFT oldu. Aslında savaş birkaç hafta önce SWIFT’in 2017 yılının ilk yarısında devreye alacağını açıkladığı ve 15 banka ile pilot çalışmasını gerçekleştirdiği GPI adındaki yeni küresel ödeme altyapısını açıklamasıyla kızışmaya başladı. Dünya üzerindeki 80 diğer bankanın ilgilendiği çözüme karşı Ripple dağıtık finansal teknoloji ile geliştirdiği küresel ödeme çözümü için büyük bankalar ile anlaşmaya vardığını açıkladı.

SWIFT’in bu hafta gerçekleşen yıllık SIBOS konferansında ise Ripple attığı çeşitli tweetler ile SWIFT’e sataşmaya devam etti.

Ripple SWIFT’in yeni sisteminde çok fazla aracı olduğunu ve bunun risk yarattığını ve aynı zamanda maliyetlerin yüzde 12’lere varan hata oranları nedeniyle yükseldiğini iddia ediyor. Ripple bu noktada kendi altyapı ve çözümlerinin çok daha üstün olduğunu belirtiyor ve SIBOS konferansına katılan bankaları SWIFT’in kendi etkinliğinde rakip firma olarak kendisine davet ediyor.

Elbette son kararı bu ürünleri kullanan taraflar verecek. Günün sonunda bu tarz büyük rekabetlerde kazanan tarafın her koşulda tüketici olacağına şüphe yok.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
86 görüntüleme
FinTech
86 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı
Bankacılık
136 görüntüleme
Bankacılık
136 görüntüleme

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2017

JPMorgan Chase ve Barclays, IBM tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar IBM Q’nun erken erişim projesine katılan ilk iki banka oldu. Açık…