Büyük bankalar şubelerini kapatıyor

5 Ekim 2016
23 Görüntüleme

Amerika Birleşik Devletlerinden gelen verilere göre varlıklarının değeri 10 milyar doların üstündeki büyük bankalar hızla şubelerini kapatıyor. Küçükler için durum farklı.

SNL Financial tarafından yayınlanan bir rapora göre Amerika Birleşik Devletlerinde varlıklarının büyüklüğü 1 milyar doların üstündeki bankalar hızla şubelerini kapatıyor.

2006’dan itibaren açılan şube sayısı 2008 yılına kadar azalırken 2009 yılından itibaren (küresel ekonomik krizin de etkisiyle) kapanan banka şubeleri sayısı hızla artmış.

Telif hakkı The Financial Brand

Telif hakkı The Financial Brand

SNL verilerine göre son 10 yılda varlık değeri 1 ila 10 milyar dolar arasında olan bankalar  791 şube kapatırken bu rakam 10 ila 50 milyar dolar arasında varlık değerine sahip bankalar için 1.418 olmuş. 100 milyar doların üstündeki bankalar ise 2.084 şube kapatmışlar.

Telif Hakkı The Financial Brand

Telif hakkı The Financial Brand

Elbette rakamlarda 2008 yılından sonra başlayan küresel ekonomik krizin vurduğu bankaların kapanan şubeleri de dahil ancak uzmanların görüşü bu eğilimin arkasındaki temel nedenin yeni mobil kanalların devreye girmesi olduğu yönünde.

2013 yılında Accenture tarafından gerçekleştirilen bir ankette Amerikan halkının yüzde 48’i daha iyi bir deneyim sunduğu takdirde şubeye gitmek yerine mobil uygulamaları kullanmayı tercih edeceğini belirtmişti.

Küresel arenaya baktığımızda ise yine büyük bankaların şubelerini kapatarak dijital bir dönüşüm içine girdiklerine şahit oluyoruz. Örneğin ING dijitalleşme ile şube ve personel sayısını azaltacağını bu günlerde açıkladı.

Rakamların ilginç yanı ise varlık değeri 1 milyar doların altında olan bankaların her geçen yıl yeni şubeler açarak büyümeye devam etmesi. Bu durum yeni yatırımları ve bölgesel büyümeleri ifade ediyor olabilir. Kesin olan bir gerçek varsa artık yeni nesil kullanıcıların bankada kuyruk beklemeye tahammülü pek yok.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Startups.watch iki yaşında
Haber
48 görüntüleme
Haber
48 görüntüleme

Startups.watch iki yaşında

Ahmet Usta - 23 Haziran 2017

Yatırımcılar, iş geliştirme uzmanları, girişimler ve girişimcilik ekosisteminin birçok paydaşını bilgi ve veri odaklı bir platformda buluşturarak Türkiye’de bir ilke…

Avustralya ve Japonya’dan FinTech işbirliği
FinTech
42 görüntüleme
FinTech
42 görüntüleme

Avustralya ve Japonya’dan FinTech işbirliği

Özgür Çetin - 23 Haziran 2017

Avustralya ve Japonya'nın finansal düzenleyicileri, FinTech girişimlerinin karşılıklı pazarlara girişini kolaylaştıran bir işbirliği anlaşmasına imza attılar. ZDNET'in haberine göre Avustralya…

FinTech ve InsurTech için devasa girişim kampüsü
FinTech
57 görüntüleme
FinTech
57 görüntüleme

FinTech ve InsurTech için devasa girişim kampüsü

Özgür Çetin - 23 Haziran 2017

BNP Paribas liderliğinde hayata geçirilen, Fintech ve InsurTech ​​girişimlerine özel, Paris'teki Station F'de girişim kampüsü yapısı ve imkanları ile dikkat…