ING çalışanlarını makineler ile değiştirecek

5 Ekim 2016
409 Görüntüleme

Hollanda merkezli finans devi ING gelecek beş yıllık dönem içinde iki milyar dolardan fazla para harcayarak dijitalleşecek ve pek çok çalışanının işini makinelere devredecek.

Avrupa bankaları ciddi şekilde harcamalarından tasarruf edebilecekleri yöntemler arıyorlar. Hollanda merkezli küresel bankacılık devi ING bu noktada gelecek beş yıl boyunca IT altyapısına 800 milyon Euro harcayarak “dijital bankacılık” konseptine dönüşme sürecini başlatacak.

Quartz’ın haberine göre şirket bu dönüşüm esnasında risk yönetimi, finans, insan kaynakları ve IT fonksiyonlarını otomatik yapılara çevirerek insanlardan bağımsız hale getirecek ve bu süreçte çoğunluğu Hollanda ve Belçika’da olan 5.800 çalışanının işine son verecek. Ayrıca şirket 1.200 olan şube sayısını da 650’ye düşürecek. Bu iş sonlandırmaları için de 1,1 milyar Euro harcanması bekleniyor.

ING atacağı bu adımlar ile yılda 1 milyar dolarlık tasarruf yapmayı hedefliyor. Banka sözcülerinden olan Raymond Vermeulen müşterilerinin kendilerinden Netflix, Facebook veya Spotify gibi hizmet beklediğini ve bunu sağlamak için bu adımı atmak zorunda olduklarını açıkladı.

OECD’nin bir araştırmasına göre zengin ülkelerdeki istihdamın yüzde 10’u otomasyona geçiş nedeniyle tehdit altında.

Geçtiğimiz günlerde Almanya merkezli Commerzbank da bir açıklama yaparak 2020 yılına kadar dijitalleşme sürecinde 9.600 çalışanının işine son vereceğini ve bunun 1,1 milyar Euro maliyeti olacağını açıklamıştı. Bu çalışanların yerine yapay zeka temelli otomasyon sistemleri görevleri devralacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meetup: R3 Blockchain Konsorsiyumu
Blockchain
81 görüntüleme
Blockchain
81 görüntüleme

Meetup: R3 Blockchain Konsorsiyumu

Ahmet Usta - 25 Nisan 2018

FinTech İstanbul tarafından gerçekleştirilen düzenli meetup etkinliklerinde bu sefer, R3 Blockchain Konsorsiyumunu misafir edeceğiz. Blockchain tüm dünyada fırtınalar estiren bir…

İş Bankası yurt dışı ödeme alternatiflerini genişletiyor
Haber
118 görüntüleme
Haber
118 görüntüleme

İş Bankası yurt dışı ödeme alternatiflerini genişletiyor

yazar05 - 25 Nisan 2018

Türkiye İş Bankası, sanal POS uygulaması aracılığıyla sunduğu yurt dışı ödeme alternatiflerine dünyaca ünlü WeChat Pay, SEPA Direct Debit, Boleto,…

RegTech girişimi ClauseMatch 5 milyon Euro yatırım aldı
FinTech
59 görüntüleme
FinTech
59 görüntüleme

RegTech girişimi ClauseMatch 5 milyon Euro yatırım aldı

Erhan Kahraman - 25 Nisan 2018

Kapsamlı bir denetleme tarihçesi ve ispat edilebilir yasal uyumluluk oluşturmak için binlerce evraktan oluşan iş akışını otomatik hale getiren ClauseMatch…