Çin Merkez Bankası nakit paradan kurtulmak istiyor

24 Kasım 2016
247 Görüntüleme

Çin Merkez Bankası, 9 Kasım’da yayınladığı bir iş ilanına göre kendi dijital para birimini geliştirmeye yardım etmek için Blockchain uzmanları arıyor.

Quartz’da yayınlnana bir habere göre Çin Merkez bankası nakit paranın yerini alacak kendi dijital para birimi oluşturmak için çalışıyor. Bankanın müdürü Zhou Xiaochuan bir süredir Blockchain teknolojisinin de inceledikleri sistemler arasında olduğunu belirtiyor. Çin Merkez Bankası, projenin Blockchain teknolojisini kullanacağını açıkça söylememiş olsa da, yayınladığı iş ilanı bu olasılığı güçlendiriyor.

İş ilanı, merkez bankasında dijital para birimi üzerine çalışacak altı açık pozisyon bulunduğunu belirtiyor. Blockchain teknolojisi üzerinde deneyime sahip olması beklenen adayların ayrıca, büyük veri, kriptografi ve bunlarla alakalı sistem tasarımı konusunda bilgili olması isteniyor. Seçilen adayların donanım ve yazılım geliştirme üzerinde çalışacakları belirtilmiş yani bu sürecin içinde çeşitli donanımların kullanılması da söz konusu olacak gibi görünüyor.

Öte yandan Çinli yetkililerin ve sözcülerin yaptığı çeşitli açıklamalara göre Çin Merkez Bankası bütünüyle dijital bir ulusal para birimine geçmeyi hedeflemiyor. Öncelikli amaç para transferlerini kolaylaştıracak bir dijital araç oluşturmak ve ülkenin para arzı noktasında kontrolünü güçlendirmek.

Xiaochuan Çinli bir medya organı olan Caixin’e yaptığı açıklamada “Kağıt para yerine, daha güvenli ve daha düşük maliyetli yeni ürünlere ve yeni teknolojilere karşı konulmaz bir eğilim var” diyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 18 Aralık 2017
Newsletter
67 görüntüleme
Newsletter
67 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 18 Aralık 2017

Ahmet Usta - 18 Aralık 2017

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar 2017 yılının son haftalarında, artık bu yılın son e-posta bültenlerini paylaşıyoruz. Geçen hafta olup bitenlere…

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz
Bitcoin
521 görüntüleme
Bitcoin
521 görüntüleme

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz

Ahmet Usta - 17 Aralık 2017

Bitcoin fiyatı rekor kırdı! Bitcoin balon! Bitcoin geleceğin teknolojisi! Önemli olan Bitcoin değil Blockchain! Tartışmaların sonu gelecek gibi görünmüyor. E-ticaret dünyasının…

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
207 görüntüleme
FinTech
207 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…