Çin Merkez Bankası nakit paradan kurtulmak istiyor

24 Kasım 2016
162 Görüntüleme

Çin Merkez Bankası, 9 Kasım’da yayınladığı bir iş ilanına göre kendi dijital para birimini geliştirmeye yardım etmek için Blockchain uzmanları arıyor.

Quartz’da yayınlnana bir habere göre Çin Merkez bankası nakit paranın yerini alacak kendi dijital para birimi oluşturmak için çalışıyor. Bankanın müdürü Zhou Xiaochuan bir süredir Blockchain teknolojisinin de inceledikleri sistemler arasında olduğunu belirtiyor. Çin Merkez Bankası, projenin Blockchain teknolojisini kullanacağını açıkça söylememiş olsa da, yayınladığı iş ilanı bu olasılığı güçlendiriyor.

İş ilanı, merkez bankasında dijital para birimi üzerine çalışacak altı açık pozisyon bulunduğunu belirtiyor. Blockchain teknolojisi üzerinde deneyime sahip olması beklenen adayların ayrıca, büyük veri, kriptografi ve bunlarla alakalı sistem tasarımı konusunda bilgili olması isteniyor. Seçilen adayların donanım ve yazılım geliştirme üzerinde çalışacakları belirtilmiş yani bu sürecin içinde çeşitli donanımların kullanılması da söz konusu olacak gibi görünüyor.

Öte yandan Çinli yetkililerin ve sözcülerin yaptığı çeşitli açıklamalara göre Çin Merkez Bankası bütünüyle dijital bir ulusal para birimine geçmeyi hedeflemiyor. Öncelikli amaç para transferlerini kolaylaştıracak bir dijital araç oluşturmak ve ülkenin para arzı noktasında kontrolünü güçlendirmek.

Xiaochuan Çinli bir medya organı olan Caixin’e yaptığı açıklamada “Kağıt para yerine, daha güvenli ve daha düşük maliyetli yeni ürünlere ve yeni teknolojilere karşı konulmaz bir eğilim var” diyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Albaraka Garaj’a katılacak girişimler seçildi
Bankacılık
127 görüntüleme
Bankacılık
127 görüntüleme

Albaraka Garaj’a katılacak girişimler seçildi

Yazar 03 - 25 Eylül 2017

Albaraka Türk bünyesinde kurulan ve dünyanın ilk katılım bankası Startup Hızlandırma Merkezi olan Albaraka Garaj’a seçilen on girişim belli oldu. …

Alipay’in yeni adresi İsveç ve Finlandiya’da hizmete giriyor
FinTech
70 görüntüleme
FinTech
70 görüntüleme

Alipay’in yeni adresi İsveç ve Finlandiya’da hizmete giriyor

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2017

Çinli turistlere alışık oldukları ödeme servisini dünyanın çeşitli ülkelerinde sunmayı amaçlayan Alipay, sırayı İsveç ve Finlandiya'ya getirdi. E-ticaret devi Alibaba'nın…

Clarity Money’e Siri dopingi
FinTech
80 görüntüleme
FinTech
80 görüntüleme

Clarity Money’e Siri dopingi

Erhan Kahraman - 25 Eylül 2017

Clarity Money uygulamasına yeni güncellemeyle birlikte iOS 11 için Siri entegrasyonu geldi. Kişisel finans yönetim uygulaması Clarity Money, ilk yılını…