Çin Merkez Bankası nakit paradan kurtulmak istiyor

24 Kasım 2016
342 Görüntüleme

Çin Merkez Bankası, 9 Kasım’da yayınladığı bir iş ilanına göre kendi dijital para birimini geliştirmeye yardım etmek için Blockchain uzmanları arıyor.

Quartz’da yayınlnana bir habere göre Çin Merkez bankası nakit paranın yerini alacak kendi dijital para birimi oluşturmak için çalışıyor. Bankanın müdürü Zhou Xiaochuan bir süredir Blockchain teknolojisinin de inceledikleri sistemler arasında olduğunu belirtiyor. Çin Merkez Bankası, projenin Blockchain teknolojisini kullanacağını açıkça söylememiş olsa da, yayınladığı iş ilanı bu olasılığı güçlendiriyor.

İş ilanı, merkez bankasında dijital para birimi üzerine çalışacak altı açık pozisyon bulunduğunu belirtiyor. Blockchain teknolojisi üzerinde deneyime sahip olması beklenen adayların ayrıca, büyük veri, kriptografi ve bunlarla alakalı sistem tasarımı konusunda bilgili olması isteniyor. Seçilen adayların donanım ve yazılım geliştirme üzerinde çalışacakları belirtilmiş yani bu sürecin içinde çeşitli donanımların kullanılması da söz konusu olacak gibi görünüyor.

Öte yandan Çinli yetkililerin ve sözcülerin yaptığı çeşitli açıklamalara göre Çin Merkez Bankası bütünüyle dijital bir ulusal para birimine geçmeyi hedeflemiyor. Öncelikli amaç para transferlerini kolaylaştıracak bir dijital araç oluşturmak ve ülkenin para arzı noktasında kontrolünü güçlendirmek.

Xiaochuan Çinli bir medya organı olan Caixin’e yaptığı açıklamada “Kağıt para yerine, daha güvenli ve daha düşük maliyetli yeni ürünlere ve yeni teknolojilere karşı konulmaz bir eğilim var” diyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İsviçre Blockchain ekosistem haritası
Genel
38 görüntüleme
Genel
38 görüntüleme

İsviçre Blockchain ekosistem haritası

Ahmet Usta - 22 Mart 2018

İsviçre, ülkedeki Blockchain ekosistemi için etkileşimli bir harita yayınlandı. Kendisini Blockchain teknolojisinin merkezi olarak konumlandırmak isteyen ve bu amaçla Crypto Valley…

Albaraka Türk ‘Albaraka IR’ uygulamasını yayınladı
Bankacılık
23 görüntüleme
Bankacılık
23 görüntüleme

Albaraka Türk ‘Albaraka IR’ uygulamasını yayınladı

Ege Can Canko - 21 Mart 2018

Albaraka Türk, ‘Albaraka IR’ isimli Yatırımcı İlişkileri mobil uygulamasını müşterilerinin kullanımına sundu. Albaraka Türk, Android ve iOS işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlarda…

Güney Kore yenilikçi FinTech şirketlerini yasal olarak rahat bırakacak
FinTech
116 görüntüleme
FinTech
116 görüntüleme

Güney Kore yenilikçi FinTech şirketlerini yasal olarak rahat bırakacak

Melih Çelik - 21 Mart 2018

Güney Kore’nin regülatör kurumu FSC, yenilikçi çözüm geliştiren FinTech şirketlerini belirli bir süre yasal zorunluluklardan muaf tutmaya hazırlanıyor. Singapur ve…