Alibaba’nın kurucusu Jack Ma FinTech sektöründe işbirliği istiyor

25 Kasım 2016
34 Görüntüleme

Jack Ma farklı FinTech şirketlerinin iş birliği yapmasının yeni şirketlerin doğması ve sektörü büyütmek için bir için fırsat olacağını düşünüyor.

South China Morning Post’un haberine göre Alibaba Group’un Başkanı Jack Ma, Çin’in dijital bankacılık sektöründeki büyük potansiyelini ortaya çıkartmak için diğer FinTech şirketlerine bir zeytin dalı uzattı.

Şangay’da düzenlenen finansal bir forumda “Ortak finans sistemini birlikte geliştirmek için veri toplama ve bilgi işleme yeteneklerini ortaklarımızla tamamen paylaşmak istiyoruz” diyen Ma Alibaba’nın iştiraki olan Çin’in en büyük FinTech şirketi Ant Financial için; “Ülkenin dijital bankacılık hizmetlerine hükmedebilecek tek bir dev firma olmayacak” dedi.

Bu sözler son zamanlarda Çin’in FinTech ekosisteminde Ant Financial için tekel olma iddialarına karşı yapılmış bir açıklama olarak da değerlendirilebilir.

Çevrimiçi ödemeler, varlık yönetimi, sigorta, kredi değerlendirme, borç verme ve tüketici finansmanı neredeyse tüm FinTech alanlarında aktif rol sahibi olan Ant Financial, bu yılın başında tahminen 60 milyar dolar değerlemeye ulaşan bir FinTech devi.

Şirket Çin’de güçlü devlet bankaları, aracı kurumlar ve sigortacılar tarafından hakim olduğu alanlar ve güçlü mali yapısı nedeniyle ciddi anlamda rakip bir finans devi olarak görülüyor.

Ant Financial’ın bu pozisyonuna açıklık getirmek ve bir tehdit olarak görülmesini istemeyen Ma şirketin diğer finans şirketlerinin büyümesi için yardımcı bir platform olarak tanımlıyor. Bu noktada Ma; “Sadece birkaç büyük ölçekli platformun var olacağına eminim, ancak bu platformlar sağlıklı büyümek için çok sayıda küçük şirkete yardımcı olacak” diyor.

Çin hükümeti ise küçük işletmeler ve bireylere kredi vermeye isteksiz, devlete ait işlere odaklanan ve artık bir tekele dönüştüğü düşünülen dev finansal yapılara karşı reform yapmak için uğraşıyor.

Milyonlarca müşteriye sahip Ant Financial, yeni FinTech’in şirketlerinin yükselişine yardımcı olabilir ve bu gelişme hükümetin yapmak istediği reformun hızlandırılmasında etkili olabilir.

Son olarak bu haberi yayınlayan South China Morning Post’un Alibaba Group bünyesinde bir yayın olduğunu da belirtmek lazım.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hong Kong kendi FinTech derneğini kurdu
BlockChain
24 görüntüleme
BlockChain
24 görüntüleme

Hong Kong kendi FinTech derneğini kurdu

Erhan Kahraman - 29 Haziran 2017

Açık, kapsayıcı ve zengin çeşitlilikte bir FinTech topluluğuna öncülük etmek amacıyla Hong Kong'da bir fintech derneği kuruldu. Fintech Association of…

Rapor: Realizing the Potential of Blockchain
BlockChain
61 görüntüleme
BlockChain
61 görüntüleme

Rapor: Realizing the Potential of Blockchain

Erhan Kahraman - 29 Haziran 2017

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Blockchain için yayınlanan doküman, hızla yükselen bu teknolojinin global ekonomide kendine nasıl yer bulacağını özetliyor.…

FinTech fikir lideri Paolo Sironi ile kısa bir sohbet
Bankacılık
90 görüntüleme
Bankacılık
90 görüntüleme

FinTech fikir lideri Paolo Sironi ile kısa bir sohbet

Ahmet Usta - 28 Haziran 2017

FinTech Innovation kitabının yazarı Paolo Sironi, Money20/20 Europe etkinliğinde Bankalararası Kart Merkesi'nin standını ziyaret etti. Sironi ile gerçekleştirdiğimiz kısa sohbetimizden…