Dünyanın ilk Bitcoin sigortası tanıtıldı

26 Kasım 2016
135 Görüntüleme

Japonya merkezli sigortacılık firması Mitsui Sumitomo Insurance, dünyada ilk kez sunulan Bitcoin sigorta poliçesini tanıttı. 

Şirketin sunduğu Bitcoin sigorta poliçesi 88.500 dolardan 8,85 milyon dolara kadar aralıkta koruma sağlayabiliyor. Poliçe genel hırsızlık, çalışanların istismarı ve hatalar, siber saldırılar ve diğer yetkisiz erişimler de dahil olmak üzere iç ve dış tehditlerden kaynaklanan zararların hepsini kapsıyor.

Bitcoin sigortası sadece hırsızlık ve kayıplara karşı teminat değil vermiyor aynı zamanda teknolojik olarak da çeşitli koruma ve önleme hizmetleri ile birlikte geliyor. Plan siber saldırılar, hedefli e-posta sahtekarlıkları, bilgi sızıntı riski gibi olası tehditlere karşı eğitim ve koruma araçları sağlıyor.

Bu yeni sigorta ürünü, Japonya’nın en büyük kripto para borsası olan BitFlyer ile ortak olarak geliştirildi. Poliçe hem aracı kurumlar hem de müşteri düzeyinde kayıplara karşı koruma sağlayan ilk poliçe olma özelliğine sahip.

Yeni sigorta poliçesi Japonya dışında dünyanın geri kalanında da geçerli. Coinbase, Xapo, Circle ve Gemini gibi kripto para borsalarının hepsi sigortasız ve şirket bu borsalar için de teminat sağlıyor.

Küçük yatırımcılar için bu sigorta çok anlamlı olmayabilir ancak Bitcoin ile milyonlarca dolarlık yatırıma sahip kişi ve kurumlar bulunuyor. Daha önce yaşanan büyük ölçekli Bitcoin hırsızlıkları gibi durumlara karşı bu sigorta pek çok yatırımcının ilgisini çekecektir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech
153 görüntüleme

Video Röportaj: David Palmer – EDB BAHRAIN

Ahmet Usta - 22 Eylül 2017

Albaraka Türk Girişim Hızlandırma Programı Albaraka Garaj çatısı altında gerçekleşen uluslararası etkinlikte, Bahreyn Ekonomik Gelişim Kurulu, Finansal Servisler İş Geliştirme…

Finans Dünyası Kabuk Değiştiriyor!
Bankacılık
206 görüntüleme
Bankacılık
206 görüntüleme

Finans Dünyası Kabuk Değiştiriyor!

Ahmet Usta - 22 Eylül 2017

Girişim ve yatırım dünyasını yakından takip eden ve bu alanda Türkiye'deki tek analitik veri servisi startups.watch'un kurucusu Serkan Ünsal Milliyet…

Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz
BlockChain
154 görüntüleme
BlockChain
154 görüntüleme

Almanya Merkez Bankası’nın Blockchain’e tavrı belirsiz

Erhan Kahraman - 22 Eylül 2017

Almanya Merkez Bankası; ödemeler, güvenli anlaşmalar ve benzeri konularda dağıtılmış defter teknolojisinin (Distributed Ledger Technology - DLT) kullanılmasına dair hazırladığı…