BKM Express kullanıcı ve kullanım rakamları ile rekor kırıyor

1 Aralık 2016
296 Görüntüleme

Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express dört yılda 15 binden fazla noktada, 1,2 milyon kullanıcıya ve toplamda 2,6 milyon işlem sayısına ulaştı.

Tüketicilerin hayatını değiştiren teknolojik yeniliklerin içinde finans teknolojilerinin önemli bir rolü var. FinTech başlığı altında ele alınan bu değişiklikler içinde dijital cüzdanlar ve mobil ödemeler gibi kavramlar hayatımıza dört beş yıl öncesi kadar yakın tarihlerde girdi.

Bu noktada Türkiye’nin küresel arenada farklı bir konumu var. Sadece dünyanın lider finans teknolojileri üreten kurumlarına değil aynı zamanda dünyanın ilk ulusal dijital cüzdanına sahibiz.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından dört yıl önce kullanıma sunulan BKM Express bu gün açıklanan rakamlara göre aradan geçen süre zarfında 15 binden fazla noktada, 1,2 milyon kullanıcıya ve toplamda 2,6 milyon işlem sayısına ulaştı. Yapılan ödeme işlemlerinin 400 binden fazlası tek tıklama ile ödeme kolaylığı sağlayan nitelikte gerçekleşti.

Şu anda 17 bankanın desteklediği ve 2016 yılında işlem adetlerini yüzde 100 büyüten BKM Express e-ticaret işyerleri içinde yüzde 52’lik bir Pazar payına sahip.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, BKM Express’in dört yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’nin en yaygın ve en fazla kullanıcıya sahip dijital cüzdanı haline geldiğini belirterek, “Nakit ödemeyi terk ederek, hız ve kolaylık sağlayan ödeme sistemlerine geçmenin faydalarını bireyden aileye, aileden topluma, toplumdan ülkenin tamamına ölçeklendirmek mümkündür. BKM Express, alışveriş deneyimine getirdiği hızlı, kolay ve güvenli ödeme anlayışıyla bu vizyona çok önemli katkılar sağlıyor. BKM Express’in kurulduğundan dört yıl sonra toplumumuza somut faydalar, yeni teknolojiler sağlayan ve ekosistemi besleyen bir marka haline gelmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz’’ dedi.

screenshot-2016-12-01-15-04-16

BKM Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu’nun açıkladığı verilere göre BKM Express ile gerçekleşen ödeme işlemlerinde mobil ödemelerin oranı ilk kez bu yıl içinde web tabanlı ödemelerin oranını geçti. Yazıcıoğlu BKM Express’in yeni hedefinin “mobil ödemeyi hayatın her alanına taşımak” olduğunu belirterek, dünyada online perakende işlemleri içindeki mobil ödemelerin payının yüzde 35’e, Türkiye’de yüzde 38’e, BKM Express’te ise yüzde 51’e yükseldiğinin altını çizdi. Son bir yılda internetten yapılan kartlı ödemeler hacminin ise toplamda 65 milyar TL olduğunu açıkladı. Serkan Yazıcıoğlu; Türkiye’de 58 milyon kredi kartının kullanımda olduğunu, internette kullanılan kredi kartı adedinin 24 milyon olduğunu, bu alanda 34 milyonluk büyük bir potansiyel bulunduğunu, dünyada ise 2019 yılında 2 milyar kişinin mobil ticaret yapmasının beklendiğini belirtti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
140 görüntüleme
FinTech
140 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
149 görüntüleme
FinTech
149 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı
Bankacılık
153 görüntüleme
Bankacılık
153 görüntüleme

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2017

JPMorgan Chase ve Barclays, IBM tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar IBM Q’nun erken erişim projesine katılan ilk iki banka oldu. Açık…