Yapı Kredi FinTech’e yatırım yapıyor

1 Aralık 2016
247 Görüntüleme

Bankacılık sektörünün önemli oyuncularından Yapı Kredi geliştirdiği dijital teknolojiler ve bu alandaki girişimcilere verdiği destekler ile dikkat çekiyor.

Küresel arenada Türk bankaları ve finansal kurumlar geliştirdikleri teknolojiler ile saygın bir konuma sahipler. Özellikle ödeme teknolojileri, kredi kartı çözümleri, sadakat sistemleri ve yenilikçi teknolojilerin tüm bankacılık uygulamalarına entegrasyonu ile küresel arenada lider rol üstleniyorlar.

Bu noktada Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan dijitalleşen dünyaya uyum sağlamak açısından geçmişten bu yana pek çok alanda öncü roller üstlendiklerini belirtiyor; “Yapı Kredi, Türkiye’de ilk kez bilgisayarla işlem yapan, bankacılıkta ilk online uygulamayı hayata geçiren, ilk telefon bankacılığı işlemini gerçekleştiren, ‘Ses Tanıma Sistemi’ni Türkiye’ye kazandıran banka.”

Doğan’ın verdiği diğer bilgilere göre Yapı Kredi son dönemde geliştirdiği farklı teknolojiler ile de öne çıkıyor; “Yenilenen mobil şubemizi kullanarak müşterilerimiz çekecekleri tutarı belirleyerek ATM’lerden hiçbir tuşa dokunmadan, sadece QR kod ile para çekebilecek. Ayrıca mobil şube üzerinden çağrı merkezi arandığında müşterinin kendisini tanıtmasına gerek kalmadan daha hızlı hizmet alabilecek.”

Bu çalışmalara paralel olarak Yapı Kredi Mobil’e Google Search altyapısına entegre edilmiş. Böylece Yapı Kredi müşterileri arama sonuçlarından işlemlere, ödeme yapacakları faturaların kurumlarına, Akıllı Rehber kayıtlarına hızlı erişim sağlayarak direkt işlem yapabiliyor. Ayrıca EFT ya da havale seçimi yapmaya gerek kalmadan hızlıca para gönderilebiliyor, üçüncü kişilerle IBAN, dekont, hesap özeti, varlık ekstresi ve hesap hareketleri artık çok daha hızlı paylaşılabiliyorlar.

Türkiye’nin dijital bankası olma vizyonu ile geleceğin bankacılığını tasarlama yolunda gençleri ve girişimcileri de desteklediklerini söyleyen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan ise, “Bu doğrultuda ‘Code.YapıKredi’ ile yazılım geliştirmeyi öğrenmek ve öğrendikleri ile üretime katkıda bulunmak isteyen herkese açık ve ücretsiz bir platform oluşturduk” diyor ve ekliyor; “Ayrıca yazılımcılara finansal teknoloji uygulama programlama arayüzleri (OpenBankingAPI) de sağlayacağız ve FinTech ekosisteminin gelişimine katkıda bulunacağız. Böylece, fikirlerini bir adım daha öteye taşımak isteyen girişimcilere de yol gösterip yenilikçi girişimlerinde onlara eşlik edeceğiz.”

Yapı Kredi ayrıca iki yıldır, FikriMobil adında, mobil uygulama  geliştirme yarışması düzenliyor. Yarışmada bu yıl birinci olan ekip Silikon Vadisi’ne gitme hakkı kazandı. Erdoğan; “Yarışma sürecinde tanıştığımız pırıl pırıl ve birbirinden akıllı gençler arasından önümüzdeki yıllarda beraber çalışabileceğimiz çalışma arkadaşlarımızın da çıkacağına inanıyoruz” diyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
140 görüntüleme
FinTech
140 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
149 görüntüleme
FinTech
149 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı
Bankacılık
153 görüntüleme
Bankacılık
153 görüntüleme

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2017

JPMorgan Chase ve Barclays, IBM tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar IBM Q’nun erken erişim projesine katılan ilk iki banka oldu. Açık…