Avrupa merkezli 7 başarılı FinTech girişimi

19 Aralık 2016
181 Görüntüleme

Bir yılı daha geride bırakıp 2017 yılına girmeye hazırlandığımız bu haftalarda 2016’nın en başarılı şirketleri seçilmeye başlandı. Avrupa merkezli FinTech girişimleri de bu listelerden birisini oluşturuyor.

Türkiye girişimcilik ekosistemi haberleri ve gelişmeleri ile dikkat çekem egirisim.com sitesinde Can Kargı Avrupa’nın en başarılı 7 FinTech girişimini listeleyen ve haklarında kısa bilgilere yer veren bir yazı kaleme aldı. İşte o şirketler;

Monzo

Londra merkezli Monzo, hayatlarını akıllı telefonlarıyla yaşayan insanlar için bir banka inşa ediyor. İşi bir tıklamayla yapmak isteyen, bireysel ihtiyaçlarını ve çek defterlerini önlerinde tutmayan kişiler için Monzo, dünyadaki en iyi hesap uygulaması olmayı ve tüm finansal hayatınız için akıllı bir merkez haline gelmeyi amaçlıyor. 2016 yılının Ağustos ayında Mondo (başlangıçtaki adı), Monzo olarak yeniden markalaştırıldı.

Solaris Bank

Alman bankacılık lisansı olan bir teknoloji şirketidir. Berlin merkezli girişim, dijital ekonominin ihtiyaçları için API üzerinden erişilebilir bir bankacılık platformu inşa etti. 2015 yılında kurulan solarisBank platformu, dijital işletmelerin kendilerine has finansal ihtiyaçları için özel çözümler oluşturmalarını sağlıyor. SolarisBank; ortaklarıyla birlikte, ödeme hizmetleri, bankacılık hizmetleri ve eklenti hizmetleri sunarak dijital ekonominin büyümesini artırma vizyonu üzerine ilerliyor.

Scalable Capital

2014 Aralık’ta kurulan ve 2015 yılında çalışmaya başlaya ScalabeCapital, Münih ve Londra’da ofisleri bulunan dijital bir yatırım yönetim sistemidir. Projede, her yatırımcının portföyünün ölçülebilir bir ölçüsüne dayalı olarak tahsis edilen tescilli bir hizmet sunulmakta. ScalableCapital, müşterinin yatırım yaptığı fonların risk seviyelerini ölçmek için son piyasa gelişmelerine dayanarak ileriye dönük tahminler kullanır ve portföylerini risk limitlerine göre yeniden tahsis eder.

Curve

Kurucuları ödemelerinin kolay, güvenli,her arabirimden ve farklı cihazlardan erişilebilir olabileceğini biliyor. Londra merkezli Curve, 2015 yılında kuruldu. Tüm borç ve kredi kartlarınızı, MasterCard International lisansı uyarınca Wirecard Card Solutions Ltd tarafından verilen Birleşik Krallık’ta ve EEA’da bulunan tek bir Curve kartına dönüştürdü. Kartınız artık telefonunuzda yaşıyor ve nerede olursanız olun ve ne alırsanız yapın anında bildirim sağlıyor.

Baningo

Viyana merkezli FinTech kuruluşu yenilikçi ve benzersiz bir müşteri-banka ilişkisi yaratıyor. 2015 yılında kurulan Baningo, bankalara ve danışmanlarına basit ve tutarlı bir çevrimiçi erişim sunmaktadır. Banka danışmanları için baningo tamamen yeni bir satış kanalı sağlar. Baningo şu anda sadece Avusturya pazarına odaklanıyor ancak iş modeli yakında diğer pazarlara da genişletilebilecek.

Plutus

NFC özellikli satış noktası terminali ile temassız Bitcoin ödemeleri yapmanızı sağlar. Bitcoin’in kağıt paraya dönüştürülmesinin likiditesi PlutusDEX olarak adlandırılan bir peer-to-peer ticaret ağı tarafından sağlanır, Ethereum blok zincirinde otonom bir uygulama olarak çalışır. Plutus uygulaması aynı zamanda mağaza içi satın alımlar için blok zincirde bir geri iade sunuyor. Bunlar Plutons olarak adlandırılan ve arkadaşlarınıza gönderilebilen veya temassız halde bir sonraki satın alma işleminde kullanılabilecek dijital tokenlardır.

Cleo

Paranız için ücretsiz, akıllı bir yardımcıdır. Telefonunuzdaki bir app’de McKinsey danışmanları, Goldman Sachs yöneticileri ve paranız hakkında size tavsiyelerde bulunan yatırım fonu analistleri olsaydı bunun adı Cleo olurdu. Cleo daha fazla tasarruf etmenize yardımcı olmak için en basit kullanıcı arayüzü ile birlikte son teknoloji çözümleri size getiriyor.

egirisim.com sitesini buradan ziyaret edebilir ve girişimcilik ile alakalı güncel haberleri takip edebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

First Data, BluePay alımını doğruladı
FinTech
134 görüntüleme
FinTech
134 görüntüleme

First Data, BluePay alımını doğruladı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2017

First Data, kartlı ve kartsız ödeme çözümleri sağlayıcısı BluePay Holdings'i 760 milyon dolar karşılığında satın aldığını açıkladı. Ödeme teknolojileri sağlayıcısı…

Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi
Bankacılık
132 görüntüleme
Bankacılık
132 görüntüleme

Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2017

Pazardaki dalgalanmalar ve Brexit sonrası belirsizlik İngiltere'yi etkilemişe benzemiyor: Londra dünyanın FinTech merkezi unvanını koruyor. Brexit oylaması sonucu Birleşik Krallık…

Ulusların Düşüşü kitabının yazarlarından James A. Robinson Türkiye’ye geliyor
Haber
141 görüntüleme
Haber
141 görüntüleme

Ulusların Düşüşü kitabının yazarlarından James A. Robinson Türkiye’ye geliyor

Yazar 03 - 21 Ekim 2017

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından 14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde Chicago Üniversitesi öğretim üyesi Prof. James A. Robinson’u…