Blok zincirinin rotasını belirleyecek teknolojiler

23 Aralık 2016
247 Görüntüleme

FinTech üzerine konuşurken en popüler kavram ve teknolojilerden birisi kesinlikle Blockchain. Ancak bu teknoloji henüz daha emekleme aşamasında ve gerçek uygulamaları 2017 yılında sahaya çıkacak.

Blockchain denilince ilk akla gelen şeylerden birisi kesinlikle Bitcoin zira blockchain teknolojisi Bitcoin’in 2008 yılının sonunda ortaya çıkması ile birlikte tanındı ve keşfedildi. Temmuz ayın dan bu yana FinTech Istanbul Blog altında yayınladığımız yazı ve haberlerimizden 130’u aşkını bu teknoloji başlığı altında topladığımızı düşünürsek önemi ve FinTech ekosistemi içindeki yeri daha iyi anlaşılabilir.

Ancak tüm bu gelişmelere ve haberlere rağmen henüz Blockchain teknolojisi gerçek anlamda başarılı ürünlerini ortaya çıkartabilmiş değil. Bu noktada geçtiğimiz günlerde gerçekleşen FinTech Istanbul Blockchain 360 eğitimine katılan T2 Yazılım Kurucu Ortaklarından Mustafa Sakalsız da video röportajımızda bu konuya dikkat çekmişti.

Gelecek yılın ise Blockchain teknolojisi açısından çok daha elle tutulur teknolojileri sahada göreceğimiz bir yıl olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada altı önemli başlık için kullanılacak blockchain sadece FinTech değil diğer iletişim ve bilgi tabanlı teknolojilere de yön verecek.

Merkezi olmayan borsalar

Bunların başında merkezi yönetimi olmayan borsa çözümleri geliyor. Geleneksel tüm borsa yapıları düzenleyici bir merkezi kuruma ihtiyaç duyarken blockchain teknolojisi bu gereği ortadan kaldırıyor. Tüm alım ve satım işlemleri kurulan blockchain ağı üzerinde gerçekleşiyor ve tarafların işlem üzerinde mutabık kalması yeterli oluyor. Üstelik escrow adı verilen işlem doğrulama ve güvenlik temini sağlayan işleyiş tümüyle otomatikleşiyor ve ağın genel yapısı ile kontrol edilen bir yapıya kavuşuyor.

Akıllı Kontratlar – Uygulamalar

Ağ yapısı üzerinde işlemlerin ağın kendisi tarafından kontrol edilmesi aynı amanda akıllı kontratlar sayesinde çok daha farklı bir boyut kazanıyor. Akıllı Kontratlar aslında Blockchain ağı üzerinde çalışan uygulamalar olarak düşünülebilir. Sisteme yazılmak istenen bir bilginin hangi işlemlerden geçeceğini, okunurken nasıl tepki vereceğini girdi ve çıktılara göre belirleyebilen kuralların uygulamaya dönüştürülmüş şekli gibi düşünülebilir. Akıllı Kontratlar sayesinde 2017’de kullanıma sunulacak yeni blockchain çözümleri hayatımızı pek çok açıdan etkileyecek.

Dağıtılmış bulut depolama

Bu güne kadar genelde yasa dışı veya korsan içerik paylaşımı için kullanılan torrent tarzı veri paylaşım ağlarının akıllı kontratlar ile kurallar manzumesine bağlandığı ve veri merkezlerinden bağımsız hale geldiği yapılar düşünün. Verilerinizin ne kadar mahrem veya gizli olduğu hiç önemli olmayacak,  bu gün bulut adını verdiğimiz ortamlar belki de uzay adı verilecek devasa büyüklükte ve parçalanmış blockchain tabanlı devasa sanal depolama sistemlerine dağılacak. Verinin silinmesi, yok edilmesi ve izinsiz kişiler tarafından okunması tümüyle imkansız olacak. Elbette verinin gerçek sahibi dilerse bu veriyi değiştirip silebilecek. Bu tarz bir depolama sistemi teknoloji dünyasındaki pek çok işleyişi kökünden değiştirebilir hatta bunun ilk uygulamasını CDN (content delivery network) ağı olarak şimdiden görmeye başlıyoruz.

Dijital Kimlikler

Blockchain üzerine kurulu depolama ağları, bunların üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışan uygulamalar bireyler ve kurumlar için yeni bir kimlik dünyasının da kapılarını açacak. Sadece bu ağları ve hizmetleri değil tüm dijital varlığınızı kodlayarak dijital dünyaya yüklemek ve sadece gerektiği kadarını gereken yerlerde kullanmak ve üstelik bunları kişisel biyometrik verileriniz ile eşleştirerek sizden başkasının da erişmesini engellemek mümkün hale gelecek. Bu noktada David Birch’ün Kimlik: Yeni Para kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Tedarik Zinciri ve Ürün Yaşam Döngüsü

Belki de doğrudan FinTech ekosistemi ile alakası olmadığı halde ancak dolaylı olarak finans sektörünün de etkileneceği en önemli blockchain çözüm alanlarından birisi tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüsü çözümleri olacak. Henüz tohum aşamasından itibaren bir sebzenin masanıza konserve olarak gelene kadar geçirdiği tüm aşamaları cep telefonunuz ile görüntülemeniz sadece lojistik değil aynı zamanda sağlık sektörü açısından devrimsel yeniliklerin kapısını açabilecek.

Dijital Oylama

Blockchain teknolojilerindeki depolama, saklama, erişim, kimlik, süreç, uygulama gibi tüm altyapılar kamu kurumlarının sunduğu servisleri de etkileyecek. Belki 2017’de değil ancak ötesinde mobil telefon, biyometrik gibi veriler ile evinizin konforunda genel seçimlerde oy vermek mümkün hale gelebilecek.

2017 kesinlikle blockchain teknolojilerinin her köşe başında karşımıza çıktığı bir yol olacak. Mutlaka FinTech Istanbul’u takip etmeye devam edin ve gelişmelerin odağında bu devrimin sizler de bir parçası olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
86 görüntüleme
FinTech
86 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı
Bankacılık
135 görüntüleme
Bankacılık
135 görüntüleme

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2017

JPMorgan Chase ve Barclays, IBM tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar IBM Q’nun erken erişim projesine katılan ilk iki banka oldu. Açık…