Oliver Bussmann: FinTech için 2017’den neler beklemeliyiz?

26 Aralık 2016
368 Görüntüleme

Küresel FinTech liderlerinden birisi sayılan ve ülkemizi de sık sık ziyaret eden Oliver Bussmann 2017 yılında FinTech için beklentilerini kaleme aldığı bir yazı paylaştı.

Artık tamamlamak üzere olduğumuz 2016 yılının oldukça kaotik ve tüm insanlık için üzücü geçtiğini biliyoruz. Ancak tüm bu buhranlı dönemlere rağmen FinTech kavramının inanılmaz bir hızla büyümeye, tanınmaya ve artık finans ekosisteminin normali olarak kabul edilmeye başladığına da şahit oluyoruz.

Önemli küresel FinTech liderlerinden birisi kabul edilen Oliver Bussmann gelecek yıl için FinTech ekosistemine yönelik şu tahminlerini ve beklentilerini bizler ile paylaşıyor.

Pilot uygulamalar yılı: 2017 yılı blockchain uygulamalarının konsept ispatlama aşamasından çıkarak üretim safhasına geçtiği ve pek çok pilot çalışmayı göreceğimiz bir yıl olacak. Bu uygulamalar özellikle ticari bankacılık işlemlerinde sınır ötesi ödemelerde büyük bir rol oynayacak.

Standartlar yılı: Bu yıl blockchain standartlarının belirlenmesi için büyük adımların atıldığı bir sene oldu. Gelecek yıl küçük grupların birleşerek büyük bir konsorsiyuma dönüşmesine ve standartlarda konsolidasyona şahit olacağız.

Platform senesi: Bankacılık uygulamalarının servislere dönüştüğü, robo-danışmanlık ve kredi servislerinin büyüdüğü bir yıl olacak. Bu hizmetler ve ürünler yeni platformlar olarak karşımıza çıkacak.

Tehditler artacak: Dijitalleşme çok ciddi şekilde artan siber saldırıları beraberinde getirdi ve getirmeye devam edecek.  Bankalar için 2017’de DDOS saldırıları artarken bu sene giderlerden ortalama yüzde 5 pay alan IT bütçelerinin gelecek sene yüzde 7 ila 8 seviyelerine yükselecek.

Bussmann yazısında aynı zamanda 2017 yılında FinTech merkezi olmak için çabalayan şehirleri daha kıran kırana bir mücadele beklediğini düşünüyor. Akıllı makineler ve yapay zekanın yakından takip edilmesi ve insan kaynakları yetiştirilmesi ve temini için de özel çaba gösterilmesi gerekeceğini belirtiyor.

Oliver Bussmann’ın yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meetup: R3 Blockchain Konsorsiyumu
Blockchain
85 görüntüleme
Blockchain
85 görüntüleme

Meetup: R3 Blockchain Konsorsiyumu

Ahmet Usta - 25 Nisan 2018

FinTech İstanbul tarafından gerçekleştirilen düzenli meetup etkinliklerinde bu sefer, R3 Blockchain Konsorsiyumunu misafir edeceğiz. Blockchain tüm dünyada fırtınalar estiren bir…

İş Bankası yurt dışı ödeme alternatiflerini genişletiyor
Haber
118 görüntüleme
Haber
118 görüntüleme

İş Bankası yurt dışı ödeme alternatiflerini genişletiyor

yazar05 - 25 Nisan 2018

Türkiye İş Bankası, sanal POS uygulaması aracılığıyla sunduğu yurt dışı ödeme alternatiflerine dünyaca ünlü WeChat Pay, SEPA Direct Debit, Boleto,…

RegTech girişimi ClauseMatch 5 milyon Euro yatırım aldı
FinTech
59 görüntüleme
FinTech
59 görüntüleme

RegTech girişimi ClauseMatch 5 milyon Euro yatırım aldı

Erhan Kahraman - 25 Nisan 2018

Kapsamlı bir denetleme tarihçesi ve ispat edilebilir yasal uyumluluk oluşturmak için binlerce evraktan oluşan iş akışını otomatik hale getiren ClauseMatch…