Oliver Bussmann: FinTech için 2017’den neler beklemeliyiz?

26 Aralık 2016
296 Görüntüleme

Küresel FinTech liderlerinden birisi sayılan ve ülkemizi de sık sık ziyaret eden Oliver Bussmann 2017 yılında FinTech için beklentilerini kaleme aldığı bir yazı paylaştı.

Artık tamamlamak üzere olduğumuz 2016 yılının oldukça kaotik ve tüm insanlık için üzücü geçtiğini biliyoruz. Ancak tüm bu buhranlı dönemlere rağmen FinTech kavramının inanılmaz bir hızla büyümeye, tanınmaya ve artık finans ekosisteminin normali olarak kabul edilmeye başladığına da şahit oluyoruz.

Önemli küresel FinTech liderlerinden birisi kabul edilen Oliver Bussmann gelecek yıl için FinTech ekosistemine yönelik şu tahminlerini ve beklentilerini bizler ile paylaşıyor.

Pilot uygulamalar yılı: 2017 yılı blockchain uygulamalarının konsept ispatlama aşamasından çıkarak üretim safhasına geçtiği ve pek çok pilot çalışmayı göreceğimiz bir yıl olacak. Bu uygulamalar özellikle ticari bankacılık işlemlerinde sınır ötesi ödemelerde büyük bir rol oynayacak.

Standartlar yılı: Bu yıl blockchain standartlarının belirlenmesi için büyük adımların atıldığı bir sene oldu. Gelecek yıl küçük grupların birleşerek büyük bir konsorsiyuma dönüşmesine ve standartlarda konsolidasyona şahit olacağız.

Platform senesi: Bankacılık uygulamalarının servislere dönüştüğü, robo-danışmanlık ve kredi servislerinin büyüdüğü bir yıl olacak. Bu hizmetler ve ürünler yeni platformlar olarak karşımıza çıkacak.

Tehditler artacak: Dijitalleşme çok ciddi şekilde artan siber saldırıları beraberinde getirdi ve getirmeye devam edecek.  Bankalar için 2017’de DDOS saldırıları artarken bu sene giderlerden ortalama yüzde 5 pay alan IT bütçelerinin gelecek sene yüzde 7 ila 8 seviyelerine yükselecek.

Bussmann yazısında aynı zamanda 2017 yılında FinTech merkezi olmak için çabalayan şehirleri daha kıran kırana bir mücadele beklediğini düşünüyor. Akıllı makineler ve yapay zekanın yakından takip edilmesi ve insan kaynakları yetiştirilmesi ve temini için de özel çaba gösterilmesi gerekeceğini belirtiyor.

Oliver Bussmann’ın yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hindistan’a Kanada’dan Blockchain desteği
BlockChain
56 görüntüleme
BlockChain
56 görüntüleme

Hindistan’a Kanada’dan Blockchain desteği

Melih Çelik - 23 Şubat 2018

Hindistan’ın önde gelen teknoloji sektörü organizasyonlarından NASSCOM, Kanada yönetimi tarafından desteklenen Blockchain Araştırma Enstitüsü ile ortaklık kuruyor. Hindistan Ulusal Yazılım…

Blockchain varlık yöneticilerine 2.7 milyar dolar tasarruf sağlayabilir
BlockChain
68 görüntüleme
BlockChain
68 görüntüleme

Blockchain varlık yöneticilerine 2.7 milyar dolar tasarruf sağlayabilir

Melih Çelik - 23 Şubat 2018

Yapılan araştırmalar Blockchain’in potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu ortaya koyuyor. Son yapılan çalışmalardan birine göre Blockchain, varlık yöneticilerine yaklaşık 2.7…

Thyngs, nakitsiz yaşam devrimini hedefliyor
FinTech
116 görüntüleme
FinTech
116 görüntüleme

Thyngs, nakitsiz yaşam devrimini hedefliyor

Ahmet Usta - 22 Şubat 2018

Herhangi bir nesneyi ödeme aracına dönüştürebilen yenilikçi bir teknoloji geliştiren Thyngs kitlesel fonlama platformu Crowdcube üzerinde kısa sürede 300 bin sterlin…