Oliver Bussmann: FinTech için 2017’den neler beklemeliyiz?

26 Aralık 2016
172 Görüntüleme

Küresel FinTech liderlerinden birisi sayılan ve ülkemizi de sık sık ziyaret eden Oliver Bussmann 2017 yılında FinTech için beklentilerini kaleme aldığı bir yazı paylaştı.

Artık tamamlamak üzere olduğumuz 2016 yılının oldukça kaotik ve tüm insanlık için üzücü geçtiğini biliyoruz. Ancak tüm bu buhranlı dönemlere rağmen FinTech kavramının inanılmaz bir hızla büyümeye, tanınmaya ve artık finans ekosisteminin normali olarak kabul edilmeye başladığına da şahit oluyoruz.

Önemli küresel FinTech liderlerinden birisi kabul edilen Oliver Bussmann gelecek yıl için FinTech ekosistemine yönelik şu tahminlerini ve beklentilerini bizler ile paylaşıyor.

Pilot uygulamalar yılı: 2017 yılı blockchain uygulamalarının konsept ispatlama aşamasından çıkarak üretim safhasına geçtiği ve pek çok pilot çalışmayı göreceğimiz bir yıl olacak. Bu uygulamalar özellikle ticari bankacılık işlemlerinde sınır ötesi ödemelerde büyük bir rol oynayacak.

Standartlar yılı: Bu yıl blockchain standartlarının belirlenmesi için büyük adımların atıldığı bir sene oldu. Gelecek yıl küçük grupların birleşerek büyük bir konsorsiyuma dönüşmesine ve standartlarda konsolidasyona şahit olacağız.

Platform senesi: Bankacılık uygulamalarının servislere dönüştüğü, robo-danışmanlık ve kredi servislerinin büyüdüğü bir yıl olacak. Bu hizmetler ve ürünler yeni platformlar olarak karşımıza çıkacak.

Tehditler artacak: Dijitalleşme çok ciddi şekilde artan siber saldırıları beraberinde getirdi ve getirmeye devam edecek.  Bankalar için 2017’de DDOS saldırıları artarken bu sene giderlerden ortalama yüzde 5 pay alan IT bütçelerinin gelecek sene yüzde 7 ila 8 seviyelerine yükselecek.

Bussmann yazısında aynı zamanda 2017 yılında FinTech merkezi olmak için çabalayan şehirleri daha kıran kırana bir mücadele beklediğini düşünüyor. Akıllı makineler ve yapay zekanın yakından takip edilmesi ve insan kaynakları yetiştirilmesi ve temini için de özel çaba gösterilmesi gerekeceğini belirtiyor.

Oliver Bussmann’ın yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citibank ve FIS gerçek zamanlı ödeme ortaklığı kurdu
Bankacılık
96 görüntüleme
Bankacılık
96 görüntüleme

Citibank ve FIS gerçek zamanlı ödeme ortaklığı kurdu

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

FIS ve Citi Treasury and Trade Solutions, kurumsal müşterileri için gerçek zamanlı ödeme ve nakit yönetimi çözümü sunmak üzere güçlerini…

Visa’dan “Nakitsiz Şehirler” raporu
FinTech
91 görüntüleme
FinTech
91 görüntüleme

Visa’dan “Nakitsiz Şehirler” raporu

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Ödeme devi Visa, dünya çapında yaptığı araştırma sonucunda dijital ödemelerin avantajlarını masaya yatırdı. Nakitsiz toplum anlayışının olumlu yönlerinin irdelendiği raporda,…

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?
BlockChain
107 görüntüleme
BlockChain
107 görüntüleme

Blockchain teknolojisi Youtube ve Netflix’e meydan okuyabilir mi?

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2017

Blockchain, içerik üreticilerle seyirci arasındaki aracıları ve idareyi de ortadan kaldırabilir mi? Online video içeriği hali hazırda oldukça geniş bir…