G20 ülkeleri FinTech düzenlemelerini konuştu

1 Şubat 2017
219 Görüntüleme

FinTech girişimlerindeki artış ve sektörün bu çözümlere olan ilgisi, Almanya’nın FinTech’i G20 Zirvesi’nin gündemine taşımasına neden oldu.

Dünya ekonomisinin en güçlü 20 ülkesini temsil eden G20’nin gündeminde şu sıralar FinTech bulunuyor. Son dönemde yaşanan hızlı gelişmeler, Almanya’nın ülkesinde düzenlediği G20 Zirvesi’nde FinTech’i de tartışmaya açmasına neden oldu. 25 – 26 Ocak’ta Wiesbaden yakınlarındaki Biebrich Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte politikacılar, ülkelerin merkez bankalarının temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda uzman FinTech’in bankacılık sektörünü nasıl değiştireceğini masaya yatırdı.

DW.com’un haberine göre, açılışta konuşan, Birleşmiş Milletler’de finansal çözümlerin etkileri üzerine çalışmalar yürüten Hollanda Kraliçesi Maxima, günümüzde iki milyar insanın finansal sistemlere erişemediğine dikkat çekti. Bununla birlikte KOBİ’lerin yüzde 40’ının büyümek için finansal çözümlerden faydalanmadığını sözlerine ekleyen Maxima, FinTech girişimleri ile bu sürecin hızlanıp yaygınlaşacağını ifade etti.

FinTech temelli teknolojilerin geleneksel bankalara oranla çok daha hızlı bir dönüşüm gerçekleştirebileceğine dikkat eden Kraliçe Maxima, örnek olarak Afrika’da yaygın olarak kullanılan mobil ödeme hizmetlerine değindi. Maxima’nın açıklamasına göre 2011 – 2014 yılları arasında yalnızca Afrika’da 700 milyon kişi finansal işlemlerini bu mobil ödeme çözümleriyle gerçekleştirdi.,

G20 ülkeleri gerekli düzenlemeleri hayata geçirmeli

G20 ülkelerinin, finansal okuryazarlık ve FinTech sonrası bankacılık sistemiyle ilgili düzenlemeleri hızlı bir şekilde devreye alması gerektiğini ifade eden Kraliçe Maxima’nın ardından söz alan Almanya Merkez Bankası Bundesbank’ın Başkanı Jens Weidmann ise FinTech girişimleri tarafından sunulan çözümler için bir dizi ortak kriter geliştirmeleri gerektiğini kaydetti. Weidmann, bu şirketlerin mevzuattaki boşlukları kullanarak değil, sistemin içinde büyümesi için gerekli ortamın oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Etkinlikteki bir diğer önemli konuşmayı ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) eski yöneticilerinden Jose Manuel Gonzalez-Paramo yaptı. Bankaların ve sigorta şirketlerinin iş modellerinin, yeni girişimler nedeniyle risk altında olduğunu ifade eden Gonzalez-Paramo, bankaların uymak zorunda olmadığı regülasyon ve düzenlemelerin yeni FinTech girişimleri için geçerli olmadığına vurgu yaptı.

2017 Yasal Düzenleme Yılı Olabilir

Bu hızlı gelişim nedeniyle 2017 yılı içinde belirli düzenlemelerin devreye alınması çok şaşırtıcı olmayacak. Özellikle geleneksel bankacılık alanında faaliyet gösterenlerin, FinTech girişimlerine dair algısı hızlı ve olumlu bir yönde seyrediyor.

FinTech İstanbul’da yorumladığımız, Paris’taki FinTech Forum 2017’de yapılan konuşmalar bu durumu doğruluyor. Pek çok önemli bankanın yöneticisinin bu girişimleri bir rakip değil de sunulan hizmetlere değer katan bir iş ortağı olarak görmesi, 2017’nin FinTech alanında önemli gelişmelere gebe olacağını gösteriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
141 görüntüleme
FinTech
141 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
150 görüntüleme
FinTech
150 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı
Bankacılık
153 görüntüleme
Bankacılık
153 görüntüleme

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2017

JPMorgan Chase ve Barclays, IBM tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar IBM Q’nun erken erişim projesine katılan ilk iki banka oldu. Açık…