G20 ülkeleri FinTech düzenlemelerini konuştu

1 Şubat 2017
380 Görüntüleme

FinTech girişimlerindeki artış ve sektörün bu çözümlere olan ilgisi, Almanya’nın FinTech’i G20 Zirvesi’nin gündemine taşımasına neden oldu.

Dünya ekonomisinin en güçlü 20 ülkesini temsil eden G20’nin gündeminde şu sıralar FinTech bulunuyor. Son dönemde yaşanan hızlı gelişmeler, Almanya’nın ülkesinde düzenlediği G20 Zirvesi’nde FinTech’i de tartışmaya açmasına neden oldu. 25 – 26 Ocak’ta Wiesbaden yakınlarındaki Biebrich Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte politikacılar, ülkelerin merkez bankalarının temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda uzman FinTech’in bankacılık sektörünü nasıl değiştireceğini masaya yatırdı.

DW.com’un haberine göre, açılışta konuşan, Birleşmiş Milletler’de finansal çözümlerin etkileri üzerine çalışmalar yürüten Hollanda Kraliçesi Maxima, günümüzde iki milyar insanın finansal sistemlere erişemediğine dikkat çekti. Bununla birlikte KOBİ’lerin yüzde 40’ının büyümek için finansal çözümlerden faydalanmadığını sözlerine ekleyen Maxima, FinTech girişimleri ile bu sürecin hızlanıp yaygınlaşacağını ifade etti.

FinTech temelli teknolojilerin geleneksel bankalara oranla çok daha hızlı bir dönüşüm gerçekleştirebileceğine dikkat eden Kraliçe Maxima, örnek olarak Afrika’da yaygın olarak kullanılan mobil ödeme hizmetlerine değindi. Maxima’nın açıklamasına göre 2011 – 2014 yılları arasında yalnızca Afrika’da 700 milyon kişi finansal işlemlerini bu mobil ödeme çözümleriyle gerçekleştirdi.,

G20 ülkeleri gerekli düzenlemeleri hayata geçirmeli

G20 ülkelerinin, finansal okuryazarlık ve FinTech sonrası bankacılık sistemiyle ilgili düzenlemeleri hızlı bir şekilde devreye alması gerektiğini ifade eden Kraliçe Maxima’nın ardından söz alan Almanya Merkez Bankası Bundesbank’ın Başkanı Jens Weidmann ise FinTech girişimleri tarafından sunulan çözümler için bir dizi ortak kriter geliştirmeleri gerektiğini kaydetti. Weidmann, bu şirketlerin mevzuattaki boşlukları kullanarak değil, sistemin içinde büyümesi için gerekli ortamın oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Etkinlikteki bir diğer önemli konuşmayı ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) eski yöneticilerinden Jose Manuel Gonzalez-Paramo yaptı. Bankaların ve sigorta şirketlerinin iş modellerinin, yeni girişimler nedeniyle risk altında olduğunu ifade eden Gonzalez-Paramo, bankaların uymak zorunda olmadığı regülasyon ve düzenlemelerin yeni FinTech girişimleri için geçerli olmadığına vurgu yaptı.

2017 Yasal Düzenleme Yılı Olabilir

Bu hızlı gelişim nedeniyle 2017 yılı içinde belirli düzenlemelerin devreye alınması çok şaşırtıcı olmayacak. Özellikle geleneksel bankacılık alanında faaliyet gösterenlerin, FinTech girişimlerine dair algısı hızlı ve olumlu bir yönde seyrediyor.

FinTech İstanbul’da yorumladığımız, Paris’taki FinTech Forum 2017’de yapılan konuşmalar bu durumu doğruluyor. Pek çok önemli bankanın yöneticisinin bu girişimleri bir rakip değil de sunulan hizmetlere değer katan bir iş ortağı olarak görmesi, 2017’nin FinTech alanında önemli gelişmelere gebe olacağını gösteriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Güney Kore kripto paranın iyi yönlerine odaklanacak
Bitcoin
61 görüntüleme
Bitcoin
61 görüntüleme

Güney Kore kripto paranın iyi yönlerine odaklanacak

Erhan Kahraman - 20 Mayıs 2018

Güney Kore yetkilileri, kripto parayı finansal varlık olarak sınıflandırmayı ve kripto ekonomi üzerindeki sıkı denetimleri gözden geçirmeyi planlıyor. FinTech alanında…

Hindistan ticari finansmanda Blockchain’i deniyor
Bankacılık
50 görüntüleme
Bankacılık
50 görüntüleme

Hindistan ticari finansmanda Blockchain’i deniyor

Erhan Kahraman - 20 Mayıs 2018

Hindistan merkezli teknoloji şirketi Infosys Blockchain teknolojilerinin ticari finansmandaki uygulamalarını araştırmak üzere bir grup bankayla iş ortaklığı kurdu. Infosys Finacle…

Santander, İngiltere’de dijital banka kuruyor
Bankacılık
118 görüntüleme
Bankacılık
118 görüntüleme

Santander, İngiltere’de dijital banka kuruyor

Ahmet Usta - 19 Mayıs 2018

Bankacılık devi Santander, RBS ‘in ayak izlerini takip ederek İngiltere’ de bağımsız bir dijital banka kurmak için çalışmalarına başladı. İspanya…