Kanser hastalığına Blockchain çözümü

6 Şubat 2017
217 Görüntüleme

Ocak ayı sonlarında Blockchain ekosistemi için çalışmalara başladığını açıklayan IBM, daha üzerinden bir ay bile geçmeden bu teknolojinin sağlık sektöründeki kullanımı için ABD’nin sağlık alanındaki otorite kurumlarından FDA ile işbirliği yaptığını duyurdu.

Blockchain teknolojisi daha yoğun kullanıldığı finans sektörüne aitmiş gibi görünse de, sonuçta verinin olduğu hemen her alanda kullanılabilecek, gelişmiş bir ağ teknolojisi. Bu noktada, konunun uzmanlarından Serkan Doğantekin’in kullandığı tanıma bakmakta fayda var:

“Blockchain temel olarak değer içeren verilerin (para, kimlik, değerli kağıtlar gibi) güvenli ve emin bir şekilde depolanması ve yönetilmesi için tasarlanmış bir teknoloji olarak tanımlanabilir.”

Konuya bu şekilde bakıldığında sağlık sektöründeki kullanımı da yanıt bulabiliyor. Peki IBM’in FDA (Food and Drug Administration – ABD Gıda ve İlaç İdaresi) ile yaptığı işbirliği neleri kapsıyor? IBM, FDA için, yapay zeka temelli çözümü olan Watson’ı, daha doğru bir tanımla Watson’ın sağlık alanındaki uygulamalarını içeren Watson Health’i devreye alıyor. FDA için Blockchain ile sağlıklı, verimli ve ölçeklenebilir bir veri yönetimi hedefleyen IBM, elektronik tıbbi kayıtlar, klinik araştırmalar, genetik veriler ile taşınabilir cihazlar ve giyilebilir teknoloji ürünlerinden gelen nesnelerin interneti temelli verileri işleyecek. İşlenen bu veriler ile yaşanan değişimi ölçerek ileriye yönelik öngörülerde bulunulacak.

İşbirliğinin ilk etapta kanser hastalarının tedavisinde kullanılması amaçlanıyor. Onkoloji bölümlerini ilgilendiren konularla ilgili çözümlerin geliştirilmesi için yapay zekanın Blockchain temelli bir altyapı üzerinde çalışması sağlanacak. Blockchain’in en önemli avantajlarından olan veriyi adım adım izleyebilme yeteneği sayesinde, işlenen veriler ışığında hastalıkların ve tedavinin süreci net bir şekilde görülebilecek.

IBM ve FDA, bu yöntemle bugüne kadar kişisel verilerin ihlal edilebileceği gerekçesiyle değerlendirilemeyen sağlık verilerinin de işlerlik kazanmasını amaçlıyor. Sistem, verileri adım adım izleyebildiği gibi, şeffaf yapısıyla FDA’e yöneltilecek veri ihlali eleştirilerini de ortadan kaldırabilecek.

Uygulamanın orta vadede yeni biyomedikal keşiflere ulaşılmasına katkı sağlaması da bekleniyor. Taraflar, iki yıllık bir anlaşma yaptıklarını duyurdu. Ancak araştırmalara dair ilk bulguların bu yıl içinde paylaşılması hedefleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
121 görüntüleme
Bitcoin
121 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…