Kanser hastalığına Blockchain çözümü

6 Şubat 2017
295 Görüntüleme

Ocak ayı sonlarında Blockchain ekosistemi için çalışmalara başladığını açıklayan IBM, daha üzerinden bir ay bile geçmeden bu teknolojinin sağlık sektöründeki kullanımı için ABD’nin sağlık alanındaki otorite kurumlarından FDA ile işbirliği yaptığını duyurdu.

Blockchain teknolojisi daha yoğun kullanıldığı finans sektörüne aitmiş gibi görünse de, sonuçta verinin olduğu hemen her alanda kullanılabilecek, gelişmiş bir ağ teknolojisi. Bu noktada, konunun uzmanlarından Serkan Doğantekin’in kullandığı tanıma bakmakta fayda var:

“Blockchain temel olarak değer içeren verilerin (para, kimlik, değerli kağıtlar gibi) güvenli ve emin bir şekilde depolanması ve yönetilmesi için tasarlanmış bir teknoloji olarak tanımlanabilir.”

Konuya bu şekilde bakıldığında sağlık sektöründeki kullanımı da yanıt bulabiliyor. Peki IBM’in FDA (Food and Drug Administration – ABD Gıda ve İlaç İdaresi) ile yaptığı işbirliği neleri kapsıyor? IBM, FDA için, yapay zeka temelli çözümü olan Watson’ı, daha doğru bir tanımla Watson’ın sağlık alanındaki uygulamalarını içeren Watson Health’i devreye alıyor. FDA için Blockchain ile sağlıklı, verimli ve ölçeklenebilir bir veri yönetimi hedefleyen IBM, elektronik tıbbi kayıtlar, klinik araştırmalar, genetik veriler ile taşınabilir cihazlar ve giyilebilir teknoloji ürünlerinden gelen nesnelerin interneti temelli verileri işleyecek. İşlenen bu veriler ile yaşanan değişimi ölçerek ileriye yönelik öngörülerde bulunulacak.

İşbirliğinin ilk etapta kanser hastalarının tedavisinde kullanılması amaçlanıyor. Onkoloji bölümlerini ilgilendiren konularla ilgili çözümlerin geliştirilmesi için yapay zekanın Blockchain temelli bir altyapı üzerinde çalışması sağlanacak. Blockchain’in en önemli avantajlarından olan veriyi adım adım izleyebilme yeteneği sayesinde, işlenen veriler ışığında hastalıkların ve tedavinin süreci net bir şekilde görülebilecek.

IBM ve FDA, bu yöntemle bugüne kadar kişisel verilerin ihlal edilebileceği gerekçesiyle değerlendirilemeyen sağlık verilerinin de işlerlik kazanmasını amaçlıyor. Sistem, verileri adım adım izleyebildiği gibi, şeffaf yapısıyla FDA’e yöneltilecek veri ihlali eleştirilerini de ortadan kaldırabilecek.

Uygulamanın orta vadede yeni biyomedikal keşiflere ulaşılmasına katkı sağlaması da bekleniyor. Taraflar, iki yıllık bir anlaşma yaptıklarını duyurdu. Ancak araştırmalara dair ilk bulguların bu yıl içinde paylaşılması hedefleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
41 görüntüleme
Blockchain
41 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…