Apple, ABD’deki mobil ödeme rekabetinde öne geçti

8 Şubat 2017
290 Görüntüleme

Mobil ödeme kullanım oranları hızla artan ABD’de, önde gelen perakendeciler arasında yapılan bir araştırma Apple’ın öne geçtiğini gösterdi.

Kısa bir süre önce açıklanan Forrester raporu, ülkede mobil ödeme ile gerçekleşen ticaret hacminin çok değil, birkaç yıl sonra 300 milyar dolara yaklaşacağını öngörüyordu. Yeni açıklanan bir başka rapor ise, ülkede en çok hangi mobil ödeme servislerinin daha çok kullanıldığını ortaya çıkardı.

Boston Retail Partners tarafından, ülkenin önde gelen 500’den fazla perakendecisi ile yapılan bu araştırmaya göre Apple Pay, mobil ödeme alanında PayPal’i geride bırakmayı başardı. Perakendecilerin ‘mağazalarında’ hangi mobil ödeme servislerini desteklediğini baz alan araştırmaya göre rekabet oldukça çetin ve önümüzdeki yıllarda da böyle olmaya devam edecek.

Araştırmaya göre halihazırda perakandecilerin yüzde 36’sı, Apple Pay’i bir ödeme seçeneği olarak müşterilerine sunuyor. PayPal ise küçük bir farkla, yüzde 34 ile ikinci sırada. MasterCard PayPass, Android Pay ve Visa Checkout ise her 100 perakendecinin 20’sinde kendine yer bulmuş durumda. Samsung Pay, yüzde 18 ile bu klasmana her an dahil olacakmış hissi verirken yüzde 10’un üzerine çıkan bir diğer servis ise Chase Pay.

Önümüzdeki yıllarda sıralamada değişiklik olabilir

Mobil ödemenin her geçen gün daha fazla perakendeci tarafından desteklendiği bir gerçek. Bununla birlikte üç yıl içindeki beklentilere göre sıralamada değişiklik olabilir. Bunu, perakende şirketleri yöneticilerinin, araştırma sonuçlarına yansıyan; “şu servisleri de desteklemeyi planlıyoruz” açıklamalarında görmek mümkün.

Buna göre 2020’li yılların başında her 100 perakendecinin 69’u Apple Pay’i destekleyeceğini açıklamış durumda. Bu, Apple Pay’in liderliği ele geçirdikten sonra ilk sırada kalmaya devam edeceğini gösteriyor. PayPal yüzde 64 ile ikinci sırada yer alırken, bronz madalya ise MasterCard PayPass’i geride bırakan Android Pay olacak. Android Pay için her 100 perakendecinde 55’i destekleyeceğini ifade ediyor. MasterCard PayPass ve Visa Checkout desteklenme oranlarını yükseltirken sırasıyla yüzde 43 ve yüzde 36.

Markalı mobil ödeme alternatiflerinde sıçrama bekleniyor

Bununla birlikte perakendecilerin kendi mobil ödeme çözümlerini kullanma eğiliminde olması, araştırmanın dikkat çeken sonuçlarından biri olarak karşımıza çıkmakta. Bugün sadece yüzde 4 seviyesinde olan kullanımın, üç yılın sonunda yüzde 27’ye çıkması öngörülüyor.

Boston Retail Partners, araştırma sırasında perakendecilere Bitcoin desteği verip vermeyeceklerini de sormuş. Buna göre şu an yüzde 5’lik bir kesim tarafından ödeme alternatifi olarak sunulan Bitcoin pek fazla ilerleme kaydedemeyecek. Beklenti, üç yılın sonunda sadece yüzde 9.

Daha uzun vadedeki planlar sorulmamış olmakla birlikte ivmenin devam edeceğini söylemek mümkün. Örneğin Apple Pay için yüzde 31, PayPal içinse yüzde 36’lık kesim bekle ve gör politikası izlediklerini ifade ediyor. Zaman içinde tüm perakendecilerin en az bir mobil ödeme servisini desteklemesi sürpriz olmayacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bank of Montreal chatbot teknolojisine merhaba dedi
Bankacılık
56 görüntüleme
Bankacılık
56 görüntüleme

Bank of Montreal chatbot teknolojisine merhaba dedi

Erhan Kahraman - 19 Mart 2018

Kanada merkezli bankacılık teknolojileri geliştiricisi Finn.ai, Bank of Montreal'in (BMO) bireysel bankacılık süreçlerinde kullanacağı sohbet robotunu (chatbot) hazırladı. BMO Bolt…

Robinhood 5 milyar doları hedefliyor
Bitcoin
79 görüntüleme
Bitcoin
79 görüntüleme

Robinhood 5 milyar doları hedefliyor

Erhan Kahraman - 19 Mart 2018

Silikon Vadisi çıkışlı bir FinTech girişimi olan Robinhood, aldığı son yatırımın 350 milyon dolara ulaşması durumunda pazar değerini 5,6 milyar…

FINMA ICO’lar ile ilgili yuvarlak masa toplantılarına başladı
Blockchain
55 görüntüleme
Blockchain
55 görüntüleme

FINMA ICO’lar ile ilgili yuvarlak masa toplantılarına başladı

Ahmet Usta - 19 Mart 2018

İsviçre’de Initial Coin Offering (ICO) konusunda kanuni altyapı çalışmaları devam ediyor. İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu – FINMA, 16 Şubat…