FinTech şirketlerinin yapay zeka ile imtihanı

9 Şubat 2017
341 Görüntüleme

FinTech şirketleri, geleneksel bankacılık tekniklerinden farklılaşmak için yapay zeka uygulamaların da çözümlerinde yer verme gayretinde. Peki bu çaba, ürün ve çözüm geliştirmede ne kadar etkili?

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) geçen yılki Davos Zirvesi’nde ana tema Endüstri 4.0 olarak belirlenmişti. O tarihte kapsamlı bir rapor yayınlayan WEF, yakın geleceğin trendleri arasında yapay zekayı da göstermişti. Yapay zeka, kullanım açısından şimdilik emekleyen bir bebeği andırsa da yapabileceklerinin pek sınırı yok gibi görünüyor. Elbette bu durum, geleneksel bankacılık anlayışından farklılaşan çözümlerin peşinde koşan FinTech şirketleri için de geçerli.

Bugün chatbot’lar ile kısmen de olsa kullanıma geçen yapay zekanın asıl etkisi karar alma süreçlerinde kendini gösterecek. Tüm dünya piyasalarını takip eden, anlık olarak verileri işleyip çok fazla bileşenden oluşan bir sepet içinden doğru yatırım tavsiyelerini vermek yapay zekanın finans sektörüyle gerçek anlamda buluşmasını sağlayacak.

PwC’nin Çin ve Hong Kong bölgelerinden sorumlu FinTech ve RegTech lideri Henri Arslanian, bu konuda görüşlerini açıklayan isimlerden biri. Medyadaki ilginin aksine yapay zekayla ilgili çözümlerin hem FinTech hem de geleneksel bankalar için iki noktaya odaklanması gerektiğini ifade eden Arslanian, bunları maliyetleri düşürme ve regülasyonlarla uyumluluk olarak sıralıyor. Bununla birlikte yapay zekanın, bankaların para aklamayı önleme ve çalışanların suistimallerinin önüne geçmede oldukça faydalı olabileceğine değiniyor.

Letstalkpayment.com’da bu görüşlerine rastladığımız Arslanian’ın bulunduğu makalede, bankaların halihazırda pilot olarak da olsa uygulamaya aldığı ya da almaya hazırlandığı bazı çözümlere de yer verilmiş. Aşağıda bulabileceğiniz bu tabloda gerçek zamanlı veri analitiği, predictive yani tahmine dayalı analiz yapabilme, makine öğrenmesi (machine learning), derin öğrenme olarak da telaffuz edilen deep learning, grafik analizi, doğal dil işleme yöntemleri gibi, yapay zeka ve veri analitiği temelli uygulamalar bulunuyor.

FinTech şirketlerinin her biri için kadrolarında yapay zeka uzmanları çalıştırıyor demek şu an için mümkün değil. Ancak gerçek anlamda farklı ve yenilikçi bir çözüm için çalışanların yapay zekayla ilgili konuları kesinlikle es geçmemesi gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Binlerce FinTech girişim ve şirketinin listesi
FinTech
70 görüntüleme
FinTech
70 görüntüleme

Binlerce FinTech girişim ve şirketinin listesi

Ahmet Usta - 23 Şubat 2018

4.500'den fazla FinTech girişimi ve şirketinin bilgilerine ulaşmak ister misiniz? Detayları aşağıda bulabilirsiniz. FinTech ekosisteminde faaliyet gösteren, küresel çapta, girişim ve…

Blockchain milyarlarca dolar tasarruf sağlayabilir
BlockChain
60 görüntüleme
BlockChain
60 görüntüleme

Blockchain milyarlarca dolar tasarruf sağlayabilir

Ahmet Usta - 23 Şubat 2018

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre yatırım fonlarında kullanılacak Blockchain teknolojileri sayesinde sektör her sene 2,5 milyar dolar tasarruf sağlayabilir. 22…

E-irsaliye hakkında merak edilen 10 soru
Haber
90 görüntüleme
Haber
90 görüntüleme

E-irsaliye hakkında merak edilen 10 soru

Ahmet Usta - 23 Şubat 2018

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan e-irsaliye tebliğine ilişkin en çok merak edilen 10 sorunun cevabını Protel veriyor. Vergi mükelleflerinin 1…