Sberbank mobil uygulamasına yapay zeka ekledi

15 Şubat 2017
568 Görüntüleme

Yapay zekanın finans sektörüyle buluşması için pek çok kurum devrede. Bunlardan biri olan Rus Sberbank, geliştirdiği bir yapay zeka çözümünü mobil uygulamalarına entegre etti.

Denizbank’ı satın alarak ülkemizde adını duyuran Rusya merkezli Sberbank, yapay zeka ile mobil bankacılığı buluşturan bir çalışmaya imza attı. Hazırlanan yapay zekalı kişisel asistan, bankanın mobil uygulamalarına entegre olarak çalışıyor.

Banka müşterilerine, finansal durumları ve yaşam biçimlerini baz alarak hazırlanmış tavsiyelerde bulunan bu asistan, machine learning – makine öğrenmesi yöntemiyle kendini sürekli geliştirebilen bir yapıya sahip.

Aynı zamanda tatiller ve vergi ödemeleri gibi tarihleri de dikkate alan yapay zeka, bu verileri kullanarak tatil önerilerinde de bulunuyor. Oluşturulan algoritma, kullanıcıdan aldığı geribildirimler üzerinden yeni araştırmalar yaparak öneri ve tavsiyelerini geliştirme yeteneğine de sahip.

Bu yenilik Sberbank’ın yapay zeka kullandığı ilk çalışması değil. Banka 2016’nın sonlarına doğru, hukuk departmanındaki 3 bin çalışanın yerine yapay zekaya sahip robotik sistem ve uygulamaları koymak istediğini açıklamıştı. Eylül 2016’da bankanın CEO’su Herman Gref, önümüzdeki 5 yıl içinde yapay zeka sistemlerinin bankadaki kararların yüzde 80’ine etki etmesini öngördüklerini kaydetmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
42 görüntüleme
Blockchain
42 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…