Amazon’un sanal yardımcısına bankaların ilgisi sürüyor

23 Şubat 2017
179 Görüntüleme

Amazon’un yapay zekaya sahip Alexa isimli cihazı, bankacılık sektörünün dijital dönüşümünde bir kilometre taşı haline gelebilir.

Yapay zeka, ses tanıma teknolojileri ve sanal asistanlar. Bu üçlü bir araya gelerek bankacılıkta kritik bir dönüşüme imza atmaya başladı. Apple’ın Siri uygulamasını mobil uygulamalarına bir erişim noktası olarak belirleyen bankalar, şu sıralar Amazon’un sohbet edebildiğiniz şık bir aksesuar olarak da tanımlayabileceğimiz Alexa isimli cihazını devreye almak için çalışıyor.

Alexa aslında doğrudan finans sektörünü hedef alan bir ürün değil. Hatta Amazon onu daha çok akıllı ev sistemleriyle entegre olabilen ve sesli komutlarla ‘evinizi yönetmenize yardımcı olan’ bir cihaz olarak şekillendirmişti. Zaman içinde Ford marka araçlarla da iletişim kurabilir hale gelen Alexa için yakın gelecekte banka işlemlerine giden sanal kapı benzetmesi de yapılabilir.

Finextra’nın haberine göre dijital bankacılık çözümleri sunan D3 tarafından bankalara sunulmaya başlanan Alexa desteği, tüketicilerin banka şubesine gitme, çağrı merkezi menüleri arasında kaybolma gibi çekincelerini ortadan kaldırabilme potansiyeli taşıyor. Özellikle yaşlı kesimin cihazla konuşarak banka işlemlerini gerçekleştirebilmesi onlar için büyük kolaylık olarak tanımlanıyor.

Ses tanıma teknolojisinin giderek geliştiğini kaydeden D3 Banking CEO’su Mark Vipond’a göre yapay zeka bankacılık işlemlerinde kullanıcıların ayrılmaz bir parçası haline gelecek. Bununla birlikte ses tanıma sistemlerindeki doğruluk payının yüzde 90’lara ulaşması bu tip sanal yardımcıların sektöre hızlı bir giriş yapmasını sağlayabilir.

BKM geçen yıl çalışmalara başlamıştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), bu yeniliğin erken farkına varan kurumlardan birisi konumunda. Geçen yılın ortalarında çalışmalara başladıkları bilgisini paylaşan BKM İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, Alexa’nın müzik dinlemek, Uber’den taksi çağırmak, Amazon.com’dan alışveriş yapmak gibi yetenekleri olduğunu belirtiyor. Yıldız, finans sektörünün ilgisine de dikkat çekerken Visa ve Western Union gibi sektörün tanınmış firmalarının Alexa için pilot uygulamalar geliştirdiğini sözlerine eklerken, son dönemde Amazon tarafından satın alınacağı söylentileri yayılan Capital One’ın müşterilerinin cihaz ile konuşarak faturalarını ödeyebildiğini, harcamalarını kontrol edip hesaplarını takip edebildiğini ve kredi ödemesi yapabildiklerine dikkat çekiyor. Yıldız’ın açıklamalarının tamamına Ödeme Teknolojileri sitesinden ulaşabilirsiniz.

Amazon Alexa’nın yaygınlaşması için kuşkusuz İngilizce dışında diğer dilleri de desteklemesi önemli olacak. Özellikle finans sektöründeki lokal oyuncuların sisteme dahil olabilmesi için bu ön şart gibi görünüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Londra’nın ötesindeki FinTech
FinTech
128 görüntüleme
FinTech
128 görüntüleme

Rapor: Londra’nın ötesindeki FinTech

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2017

Birleşik Krallık'taki FinTech aktiviteleri Londra'dan ibaret değil. Banking Tech tarafından hazırlanan yeni rapor, ülkenin dört bir yanındaki finansal teknoloji merkezlerini…

Bankart ve Nets Slovenya bankacılık sektörüne yeni bir ödeme altyapısı getiriyor
Bankacılık
123 görüntüleme
Bankacılık
123 görüntüleme

Bankart ve Nets Slovenya bankacılık sektörüne yeni bir ödeme altyapısı getiriyor

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2017

Slovenya'da FinTech atılımı için Bankart ve Nets güçlerini birleştirdi. Kurulacak ödeme altyapısı PSD2'ye tam destek sağlıyor. Bankart ve İskandinav ödeme…

David Birch: “Çin geleceğe açılan bir pencere”
Bankacılık
132 görüntüleme
Bankacılık
132 görüntüleme

David Birch: “Çin geleceğe açılan bir pencere”

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2017

Nakitsiz bir topluma geçişte kripto para ve akıllı çiplerin önemini anlatan FinTech uzmanı yazar David G.W. Birch, son makalesinde kağıt…