Mobil ödeme küçük işletmelerin can simidi olabilir

4 Mart 2017
391 Görüntüleme

İngiltere’de mobil ödeme alışkanlığı yaygınlaşıyor. Bu, çalışan kaynaklı zarara uğrayan küçük çaplı işletmelerin zararlarını telafi etme yöntemi olabilir.

Yeni açıklanan rakamlar İngiltere’de alışveriş alışkanlıklarının mobil ödeme lehine geliştiğini gösteriyor. Örneğin Barclaycard’ın “Contactless Spending Index” başlıklı araştırmasına göre sadece süpermarketlerdeki temassız ödeme işlemleri son bir yılda yüzde 136 yükselmiş durumda.

Business Advice tarafından hazırlanan bir habere göre artış sadece adetsel bazda değil. Bu yöntemle yapılan alışverişlerin yüzde 55’i 30 pound ve üzerindeki işlemlerden oluşuyor. UK Cards Association’un verilerine göre ise 2016’da temassız ödeme hacmi ise 35 milyar pound’a ulaşmış durumda. Kurum, bu değerin önceki yıla oranla 17,25 milyar pound arttığına dikkat çekiyor.

Konaklama endüstrisi en önemli artışlardan birine sahne olmuş durumda. Açıklanan verilere göre son bir yıldaki artış oranı tam yüzde 100. Bununla birlikte mobil ödemenin ağırlıklı genç kesim tarafından kullanıldığı iddiası İngiltere için tam anlamıyla gerçeği ifade etmiyor. 60 yaş üstü kesimin mobil ödeme tercihlerindeki artış oranının yüzde 64 olması bunu net bir şekilde gösteriyor.

Ülkede şu anki beklenti küçük işletmelerin bu sistemde daha çok yeralması üzerine. Sage Pay tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre nakit kullanımı bu tip işletmelere ciddi zararlar da verebiliyor. Bu tip işletmelerin sahiplerinin dörtte biri çalışanlarının gelen nakit tahsilatları kendi ceplerine indirdiğini ifade ediyor. Araştırmaya göre çalışanların bu tip davranışları sonucu oluşan zarar ise 9.4 milyar pound seviyesinde. Sage Pay CEO’su Seamus Smith, mobil ödemeyi tercih eden küçük işletmelerin bu zarardan sıyrılmasının yolunun mobil ödeme olduğuna vurgu yapıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday
Blockchain
42 görüntüleme
Blockchain
42 görüntüleme

33 bin nüfusla dünya Blockchain liderliğine aday

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Dünyanın hem yüzölçümü hem de nüfus olarak en küçük ülkelerinden San Marino, ülkeyi Blockchain merkezi haline getirecek bir proje başlattı.…

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

Danimarka’da öğrenciler ‘damardan’ ödeme yapmaya başladı

Melih Çelik - 24 Nisan 2018

Biyometrik güvenlik sistemlerinin ödeme sistemlerindeki yeri her geçen gün artıyor. Son örnek Danimarka’dan… Parmak izi okuyuculu sistemler cep telefonunuzu şifrelemekten…

İran kripto para kullanımını yasakladı
Bitcoin
135 görüntüleme
Bitcoin
135 görüntüleme

İran kripto para kullanımını yasakladı

Melih Çelik - 23 Nisan 2018

İran Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımını yasakladığını duyurdu. Kripto paralara yasak getiren ülkeler arasında…