FinTech ve banka işbirliğine yeni örnek: Paraşüt ve Akbank

7 Mart 2017
414 Görüntüleme

Türkiye’nin köklü bankalarından Akbank ve bir FinTech girişimi olan Paraşüt gerçekleştirdikleri işbirliğiyle müşterilerine entegre bir çözüm sunuyorlar.

Geleneksel bankalar ve FinTech girişimleri arasındaki işbirliğinin önemine pek çok kez değindik. Bu kapsamda ülkemizden yeni bir örneğin çıktığını görmek sevindirici bir gelişme. Bu çerçevede Akbank ve çevrimiçi ön muhasebe programı çözümü sağlayan FinTech girişimi Paraşüt, KOBİ’leri dijitalleştirmek ve iş verimlerini artırmak üzere iş birliğine gittiler.

Gerçekleşen işbirliği kapsamında işletmeler, fatura kesmekten ödeme takibine, online tahsilattan raporlamaya kadar tüm finansal operasyonlarını yönetebilecekler. Paraşüt ile yapılan Akbank Direkt entegrasyonu sayesinde KOBİ’ler, Akbank üzerinden yaptıkları işlemleri takip edip muhasebeleştirebilecek, finansal operasyonlarını yönettikleri platformdan ödemelerini gerçekleştirebilecekler. Ayrıca, Akbanklı KOBİ’ler tedarikçilere ya da diğer kişilere yapacakları ödemeleri de gerçekleştirebilecek. Firmalar karlılık, nakit akışı ve tahsilat yönetiminde de, Paraşüt’e girdikleri verileri işleyerek kolaylık sağlayacaklar.

Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz yaptığı açıklamada: “Bankamızın dijital dönüşüme öncülük etmesini hedefleyen vizyonu çerçevesinde, küçük işletmelere yönelik ön muhasebe programı olan Paraşüt ile kurduğumuz bu stratejik işbirliğinin ülkemizde FinTech Ekosistemi kurulmasında önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Paraşüt CEO’su Sean Yu ise bu işbirliği ile ilgili şu sözleri aktardı: “Paraşüt olarak KOBİ’lerin iş süreçlerinde ihtiyaç duyduğu ve kullandığı yazılımların birbiriyle konuştuğu ve uyum içerisinde çalıştığı bir dünya hayal ediyoruz. Paraşüt’ü Akbank’ın dijital bankacılık uygulaması ile entegre ederek, KOBİ’lerin ödemelerini, alacaklarını ve nakit akışlarını daha rahat yönetebilmelerini sağlıyor ve böylelikle işlerini büyütmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz.”

Şu anda Avrupa Birliğinde bankaların verilerini, belirlenen kurallar çerçevesinde üçüncü parti hizmet sağlayanlar ile paylaşmasına yönelik olarak PSD2 standartları üzerinde çalışmalar devam ediyor. Özellikle FinTech ekosisteminde API Bankacılığı olarak bilinen ve FinTech girişimlerine büyük kolaylıklar sağlayarak tüketicilerin hayatını kolaylaştıracak ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayacak bu standartlar için Türkiye şu anda sadece gözlemle ve takip etme konumunda bulunuyor.

Akbank ve Paraşüt arasında gerçekleşen işbirliği PSD2 kapsamında olmayan ancak her iki işletmenin de kendi aralarında veri paylaşımı sağladığı ve FinTech API çözümlerine güzel bir örnek teşkil ediyor. Bu tarz örneklerin teşvik edilmesi için hem gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını hem de benzer işbirliklerini daha çok görmeyi ümid ediyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Turkey; An exceptional Market for Payment Innovations
Bankacılık
97 görüntüleme
Bankacılık
97 görüntüleme

Turkey; An exceptional Market for Payment Innovations

Ahmet Usta - 21 Kasım 2017

Payments in Turkey, an ever-growing market… Turkey at the crossroads of Europe and Asia has a banking sector that defies…

Chase Pay mobil ödeme trenini kaçırdı mı?
Bankacılık
97 görüntüleme
Bankacılık
97 görüntüleme

Chase Pay mobil ödeme trenini kaçırdı mı?

Erhan Kahraman - 21 Kasım 2017

Chase Pay'in ulaştığı kullanıcı kitlesi, arkasında bulunan dev bankanın gücünü tam olarak yansıtmıyor. JP Morgan Chase'in kendi mobil ödeme çözümü…

Chris Skinner: Bill Gates bankacılık konusunda yanıldı
Bankacılık
171 görüntüleme
Bankacılık
171 görüntüleme

Chris Skinner: Bill Gates bankacılık konusunda yanıldı

Erhan Kahraman - 21 Kasım 2017

Finansal teknolojiler konusunda uzman isimlerin başında gelen Chris Skinner, Bill Gates’in 90’lı yıllarda yaptığı açıklamaya gönderme yapan bir yazı kaleme…