Birleşmiş Milletler’in Blockchain’e ihtiyacı var

9 Mart 2017
360 Görüntüleme

2015 yılı sonunda 2030 yılına kadar gerçekleştirmek istediği “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”ni açıklayan Birleşmiş Milletler, bu yolda Blockchain teknolojisinden beklemediği kadar yüksek bir fayda elde edebilir.

Takvimler 2015 yılının Eylül ayını gösterdiğinde, New York’ta geleceği şekillendirecek özel bir etkinlik düzenleniyordu. Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi”, dünyanın kalkınma konusunda sıkıntı yaşanan konularını masaya yatırmanın yanında, 2030 yılına kadar gerçekleştirmek istediği “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”nin de açıklandığı yer olmuştu.

Yoksulluk ve açlıkla mücadele, nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, insana yakışır iş ve ekonomik büyüme, sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları gibi başlıkları içeren 17 hedef ve bu hedeflere dair detaylar tüm dünya ile paylaşılmıştı.

Takvimler Ocak 2017’yi gösterdiğinde ise Dünya Ekonomik Forumu’nun geleneksel olarak düzenlediği Davos Zirvesi gerçekleşti. Birleşmiş Milletler’in 2030 hedeflerinin de tartışıldığı, pek çok üst düzey politikacı ile iş dünyasındaki küresel şirketlerin CEO seviyesindeki yöneticilerini bir araya getiren Davos, her yıl olduğu gibi yılın tamamında da konuşulmaya devam edecek.

Davos’a katılan Consensus Systems CSO’su Sam Cassat, Brave NewCoin sitesinde yayınlanan bir makalesinde Birleşmiş Milletler’in 2030 hedeflerini gerçekleştirmede en büyük yardımcılarından birinin Blokchain olabileceğine dikkat çekiyor.

Davos’ta izlediği toplantılarda Blockchain’in pek çok kişi tarafından gündeme getirilmesinin kendisi için şaşırtıcı ama sevindirici olduğunu ifade eden Cassat, Blockchain’in Birleşmiş Milletler tarafından nasıl kullanılabileceğine dair bilgiler de paylaşıyor.

Dünyada 2,5 milyar kişinin temel finansal hizmetlere uzak olduğunu belirten Cassat, Blockchain temelli sistemler ile bu kesimin küresel finans sistemine girişinin kolaylaşabileceğine dikkat çekiyor. Kenya’daki, kısa süre önce 10. yılını kutlayan M-Pesa’nın burada iyi bir örnek olduğunu kaydeden Cassat, ekonomik büyüme noktasında ise Blockchain temelli akıllı sözleşmelerin yeni girişimcilere bir güvence sağlayacağını belirtiyor.

Sam Cassat, BM’nin bir başka hedefi olan cinsiyet eşitliğinde de Blockchain’in etkili olacağı görüşünde. Sistemin merkezi bir yapısının olmamasının, belirli kültürlerde karşılaşılan ve kadın girişimcileri devre dışı bırakan yapıyı ortadan kaldırdığını ifade eden Cassat, ayrıca iklim değişikliğiyle mücadele, yenilenebilir enerji kullanımı gibi alanlar için de çeşitli örnekler vererek uygulanabileceği alanları listeliyor.

Sam Cassat’ın dikkat çekici makalesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık, kişisel finans uygulamalarına yaradı
Bankacılık
49 görüntüleme
Bankacılık
49 görüntüleme

Açık Bankacılık, kişisel finans uygulamalarına yaradı

Erhan Kahraman - 21 Mayıs 2018

Birleşik Krallık'taki bankacılık müşterileri için geliştirilen kişisel finans uygulaması Elifinty, yapay zeka teknolojilerinden faydalanarak kişiye özel, ön onayı tamamlanmış finansal…

Steve Wozniak: Ethereum yeni Apple olacak
Bitcoin
143 görüntüleme
Bitcoin
143 görüntüleme

Steve Wozniak: Ethereum yeni Apple olacak

Erhan Kahraman - 21 Mayıs 2018

Apple'ın kurucu ortağı Steve Wozniak, Blockchain platformu Ethereum için "bir sonraki Apple bu olacak" öngörüsünde bulundu. Dünya genelinde geliştiricilerin katıldığı,…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 21 Mayıs 2018
Newsletter
85 görüntüleme
Newsletter
85 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 21 Mayıs 2018

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2018

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. R3 yöneticilerinden Clive Cooke misafirimizdi Kendisine R3…