İsviçre’den FinTech için yeni düzenlemeler geliyor

13 Mart 2017
26 Görüntüleme

İsviçre Federal Konseyi, FinTech firmalarının ülkeye girişini kolaylaştırmak için çalışma yapmaya başladı.

İsveçre Federal Konseyi 1 Şubat 2017 tarihli toplantıda, FinTech alanındaki Bankacılık Kanunu ve Bankacılık Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması konusunda istişareye başladı. Yapılacak olası düzenlemeler, FinTech firmalarının pazara girişindeki engellerin azaltılmasını ve İsviçre finans merkezinin rekabet gücünün artırılmasını sağlamayı hedefliyor. Konuyla ilgili görüşmeler 8 Mayıs 2017 tarihine kadar devam edecek.

Bankacılık Kanunu (BankA) ve Bankacılık Düzenleme (BankO) ile ilgili önerilen değişiklikler, bankacılık dışı faaliyetlerde bulunan FinTech ve diğer firmaları risk potansiyellerine göre düzenlemeyi amaçlıyor. Düzenlemelerde üç ek unsur içeren bir düzenleme şekli öneriliyor:

  • İlk olarak, yerleşim amaçlı fonların kabulü için Bankacılık Düzenlemesinde istisna (kanunun 5. maddesinin 3. paragrafı c bendi) 60 gün içinde yerleşim yerleri için açıkça başvurulmalıdır (bugüne kadar 7 gün içinde başvuru şartı vardı). Kıymetli ev satışçıları için önemli olmaya devam etmesi gereken şey, planlanan ana işlemin organize edilmesi ve doğrudan öngörülebilir olmasıdır. Bu değişiklik BankO’da bir değişiklik gerektiriyor.
  • Ayrıca, bir inovasyon alanı oluşturulmalıdır: 1 milyon İsviçre Frangı’na kadar kamu fonlarının kabulü, ticari olarak faaliyet göstermek üzere sınıflandırılmamalı ve yetkiden muaf tutulmalıdır. Bu değişiklik, firmaların, 1 milyon CHF’nin üzerindeki kamu fonlarında nihai olarak izin almalarına izin verilmeden önce bir işletme modelini denemelerine izin vermelidir. Bu değişiklik aynı zamanda bankacılık kanununda bir değişikliğini gerektirir.
  • Son olarak, kamu fonlarını maksimum 100 milyon İsviçre Frangı’na kadar kabul eden ancak borç verme işinde faaliyet göstermeyen şirketler için muhasebe, denetim ve mevduat koruması alanlarında mevcut bankacılık lisansı ile ilgili basitleştirilmiş yetkilendirme ve işletme gereklilikleri olmalıdır. Bu, BankA’da bir değişiklik gerektirmektedir. Özellikle asgari sermaye, öz kaynak ve likidite alanlarında daha az zorlanan şartlar, daha sonra çıkarılacak yönetmeliklerin uygulanması çerçevesinde düzenlenmelidir.

Dinamik FinTech sistemi, İsviçre finans sistemine önemli ölçüde katkıda bulunabilir ve rekabet edebilirliğini artırabilir. Bu bağlamda Federal Konsey, 2 Kasım 2016’da yenilikçi finansal teknolojilerin sağlayıcıları için düzenleyici çerçevenin hafifletilmesi çağrısında da bulundu. Bu hafifletme, FinTech alanındaki sağlayıcılar için pazara girişin önündeki engelleri azaltacak ve sektörün yasal kesinliğini artırmayı hedefliyor.

Mali sektördeki, özellikle de Blockchain alanındaki hızla gelişen dijitalleşmeye bağlı olarak, günümüzde henüz akla gelmeyen iş modellerinin gelişeceği varsayılabilir. İsveçre Federal Konseyi, gelecekte bu gelişmeleri yakından takip etmeyi planlıyor ve gerekirse gerekli düzenlemeleri de yapmayı vaad ediyor.

Türkiye için de hızlı bir şekilde daha kapsamlı bir düzenlemenin hayata geçirilmesi gerekiyor. Öncelikli olarak Batı Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Batı Asya akabinde tüm küresel bölgelerden FinTech alanındaki girişimler için İstanbul’u bir cazibe merkezi haline getirmek istiyorsak bu adımlar için gecikmemek gerekiyor. Öte yandan atılacka bu adımlar sadece FinTech girişimlerini ve şirketlerini değil bu alanlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıları ve yatırım fonları için de bir cazibe merkezi oluşturuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Muhasebeciler de Blockchain dönüşümüne katıldı
BlockChain
95 görüntüleme
BlockChain
95 görüntüleme

Muhasebeciler de Blockchain dönüşümüne katıldı

Erhan Kahraman - 24 Haziran 2017

Muhasebeciler tarafından kurulan Accounting Blockchain Coalition, muhasebe dünyasında yaşanacak Blockchain dönüşümü için hazırlanıyor. Bulut dönüşümünden bir nebze faydalanmış olsa da,…

Mobil cüzdan kullanıcılarının dijital kupon tutkusu
FinTech
88 görüntüleme
FinTech
88 görüntüleme

Mobil cüzdan kullanıcılarının dijital kupon tutkusu

Erhan Kahraman - 24 Haziran 2017

Apple Wallet kullanıcıları başta olmak üzere mobil cüzdan sahiplerinin yeni eğlencesi, dijital kuponlar ve sadakat kartları haline geldi. iPhone sahiplerinin,…

GarantiPartners, küresel FinTech yarışmasına ev sahipliği yapıyor
FinTech
122 görüntüleme
FinTech
122 görüntüleme

GarantiPartners, küresel FinTech yarışmasına ev sahipliği yapıyor

Erhan Kahraman - 23 Haziran 2017

Uluslararası FinTech yarışması Open Talent'in İstanbul ayağı, GarantiPartners ev sahipliğinde Ağustos ayında düzenleniyor. FinTech girişimcilerinin uluslararası arenada kozlarını paylaştığı en…