Apple, ABD’nin ilk FinTech bankası olabilir

17 Mart 2017
316 Görüntüleme

FinTech dünyasının önde gelen isimlerinden Chris Skinner, yayınladığı bir makalesinde, ABD’deki yeni düzenlemeler sonrası Apple, Square hatta Çinli Ant Financial’ın birer FinTech bankası olabileceğine dikkat çekiyor.

FinTech alanındaki yeniliklerin geleneksel bankaların daha fazla teknoloji odaklı çözümler sunmasına neden oluyor. Bankaların, yakın gelecekte birer “bankacılık lisansına sahip teknoloji şirketi” olmalarına yönelik çalışmalardan birini kısa süre önce FinTech İstanbul’da sizlerle paylaşmıştık.

FinTech dünyasının önde gelen isimlerinden Chris Skinner’ın yeni yayınladığı, “Will Apple Bank be first new American FinTech Bank?” başlıklı makalesi ise bu durumu bir adım daha ileri taşıyor. Skinner; Geçen Çarşamba günü ABD’nin ilgili resmi kurumlarından “American Office of the Comptroller of the Currency (OCC) tarafından yapılan bir açıklamaya dikkat çekiyor.

Bu açıklama ile Special Purpose National Bank Licence (Özel Amaçlı Ulusal Bankacılık Lisansı) adı altında yeni bir lisans türü tanımlanıyor ve bu lisansın bankacılık için gereken ağır şartlar olmaksızın şirketlerin banka lisaası almasını mümkün kılıyor. Bu lisans Apple gibi markaların bankacılık lisansı alarak çeşitli FinTech faaliyetlerini bankalardan bağımsız sürdürmesini mümkün kılabilir.

Skinner bu noktada yalnızca Apple’ın değil, mobil ödeme odaklı diğer teknoloji şirketierinin de birer gerçek bankaya dönüşebileceğine dikkat çekiyor. Skinner sadece Çin merkezli Alibaba Group’un finans şirketi Ant Financial’ın Trump yönetimi tarafından veto edilebileceğini, buna karşın Square, Stripe ve Simple gibi platformların birer FinTech bankası haline gelebileceğini belirtiyor.

OCC’nin açıklamasını, daha önce belirtilen FinTech şirketlerinin gelişimini sağlamayı amaçlayan politikaya uygun olduğunu ifade eden Skinner, Haziran 2016’da başlayan sürecin hızlı ilerlediğine de yazısında yer vererek izlenecek yol hakkındaki görüşlerini paylaşıyor.

Skinner’ın yazısındaki en can alıcı nokta ise ABD’de FinTech bankacılığında rekabeti körükleyen gelişmelerin dünyanın diğer coğrafi bölgelerindeki girişimler ve şirketler için de bir cesaret kaynağı olabileceği. Bankaların dijitalleşmesinden bahsettiğimiz bir çağda teknoloji ve şu anda aracı çözümler üreten FinTech şirketlerinin bankalaşması söz konusu olursa nasıl bir ekosistem ve rekabet ortamı oluşacak? Belki de teknolojik çözümlerden çok üzerinde düşünülmesi gereken FinTech stratejisi bu olmalı.

Skinner’ın dikkat çekici makalesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz
Bitcoin
404 görüntüleme
Bitcoin
404 görüntüleme

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz

Ahmet Usta - 17 Aralık 2017

Bitcoin fiyatı rekor kırdı! Bitcoin balon! Bitcoin geleceğin teknolojisi! Önemli olan Bitcoin değil Blockchain! Tartışmaların sonu gelecek gibi görünmüyor. E-ticaret dünyasının…

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
182 görüntüleme
FinTech
182 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
179 görüntüleme
FinTech
179 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…