Apple, ABD’nin ilk FinTech bankası olabilir

17 Mart 2017
140 Görüntüleme

FinTech dünyasının önde gelen isimlerinden Chris Skinner, yayınladığı bir makalesinde, ABD’deki yeni düzenlemeler sonrası Apple, Square hatta Çinli Ant Financial’ın birer FinTech bankası olabileceğine dikkat çekiyor.

FinTech alanındaki yeniliklerin geleneksel bankaların daha fazla teknoloji odaklı çözümler sunmasına neden oluyor. Bankaların, yakın gelecekte birer “bankacılık lisansına sahip teknoloji şirketi” olmalarına yönelik çalışmalardan birini kısa süre önce FinTech İstanbul’da sizlerle paylaşmıştık.

FinTech dünyasının önde gelen isimlerinden Chris Skinner’ın yeni yayınladığı, “Will Apple Bank be first new American FinTech Bank?” başlıklı makalesi ise bu durumu bir adım daha ileri taşıyor. Skinner; Geçen Çarşamba günü ABD’nin ilgili resmi kurumlarından “American Office of the Comptroller of the Currency (OCC) tarafından yapılan bir açıklamaya dikkat çekiyor.

Bu açıklama ile Special Purpose National Bank Licence (Özel Amaçlı Ulusal Bankacılık Lisansı) adı altında yeni bir lisans türü tanımlanıyor ve bu lisansın bankacılık için gereken ağır şartlar olmaksızın şirketlerin banka lisaası almasını mümkün kılıyor. Bu lisans Apple gibi markaların bankacılık lisansı alarak çeşitli FinTech faaliyetlerini bankalardan bağımsız sürdürmesini mümkün kılabilir.

Skinner bu noktada yalnızca Apple’ın değil, mobil ödeme odaklı diğer teknoloji şirketierinin de birer gerçek bankaya dönüşebileceğine dikkat çekiyor. Skinner sadece Çin merkezli Alibaba Group’un finans şirketi Ant Financial’ın Trump yönetimi tarafından veto edilebileceğini, buna karşın Square, Stripe ve Simple gibi platformların birer FinTech bankası haline gelebileceğini belirtiyor.

OCC’nin açıklamasını, daha önce belirtilen FinTech şirketlerinin gelişimini sağlamayı amaçlayan politikaya uygun olduğunu ifade eden Skinner, Haziran 2016’da başlayan sürecin hızlı ilerlediğine de yazısında yer vererek izlenecek yol hakkındaki görüşlerini paylaşıyor.

Skinner’ın yazısındaki en can alıcı nokta ise ABD’de FinTech bankacılığında rekabeti körükleyen gelişmelerin dünyanın diğer coğrafi bölgelerindeki girişimler ve şirketler için de bir cesaret kaynağı olabileceği. Bankaların dijitalleşmesinden bahsettiğimiz bir çağda teknoloji ve şu anda aracı çözümler üreten FinTech şirketlerinin bankalaşması söz konusu olursa nasıl bir ekosistem ve rekabet ortamı oluşacak? Belki de teknolojik çözümlerden çok üzerinde düşünülmesi gereken FinTech stratejisi bu olmalı.

Skinner’ın dikkat çekici makalesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avustralya, kripto para borsasını denetleyecek
Bitcoin
46 görüntüleme
Bitcoin
46 görüntüleme

Avustralya, kripto para borsasını denetleyecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2017

Avustralya hükümeti, sanal para birimlerinin ülke içindeki alım-satımını denetleyecek yeni yasal düzenlemelerini açıkladı. Ülke genelinde kara para aklama ve terör…

BSH Venture Forum, ev içi inovasyonun haritasını çıkaracak
Haber
139 görüntüleme
Haber
139 görüntüleme

BSH Venture Forum, ev içi inovasyonun haritasını çıkaracak

Erhan Kahraman - 19 Ağustos 2017

Ev ve mutfak teknolojilerinde, bağlantılı ürünler alanında değer üreten girişimler, BSH Venture Forum için kayıt yaptırabiliyor. BSH Home Appliances Group…

Paytm ve Amazon, Hindistan için ödeme projesi geliştiriyor
FinTech
128 görüntüleme
FinTech
128 görüntüleme

Paytm ve Amazon, Hindistan için ödeme projesi geliştiriyor

Erhan Kahraman - 18 Ağustos 2017

Ödeme sistemleri firması Paytm ve e-ticaret devi Amazon, kalabalık nüfusuyla dünya ticaretini şekillendiren Hindistan’a özel ödeme sistemleri projeleri geliştiriyor. Gerek…