Google, yapay zeka ile Blockchain’i birleştiriyor

18 Mart 2017
316 Görüntüleme

Yapay zeka, sağlık, kişisel veriler ve Blockchain. Google’ın yapay zeka şirketi DeepMind’ın yeni oyun alanı tam olarak bu.

Google, 2010 yılında İngiltere’de kurulan yapay zeka şirketi DeepMind’ı satın almak için 2014’te 500 milyon dolarlık bir çek yazdığında yapay zeka konusu bir anda dünyanın gündemine oturmuştu. Kurulduktan sadece dört yıl sonra, sadece 20 çalışanı olan bir şirketin bu kadar yüksek bir değere satılması bakışların hem DeepMind’a hem de yapay zekaya yönlenmesine neden olmuştu.

DeepMind o tarihten bu yana Google ve sonradan aldığı isimle çatı şirket Alphabet’in pek çok ürününün yapay zeka ile donatılmasını sağlamıştı. İşte o Google’ın verdiği destekle çalışan sayısı 20’nin çok üzerine geçen şirekt şu sıralar Blockchain ile yapay zekayı birleştirebilmek için yoğun bir mesai içinde.

Wired’da yayınlanan “Google DeepMind’s Untrendy Play to Make the Blockchain Actually Useful” başlıklı bir makale, bu süreçte neler yapıldığına dair şirketin kurucularından biri olan ve halen Google’da görev yapmaya devam eden Mustafa Süleyman’ın görüşlerini yansıtıyor. Süleyman, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’ne sunulmak üzere hasta kayıtlarını tutan ve buradan aldığı verilerle geçirebilecekleri hastalıkları tespit eden bir mekanizma üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Buradaki kritik noktanın kişisel verilerin gizliliği olduğunu ifade eden Süleyman, verilerin gizlilik ve güvenliğini sağlamak için Blockchain’den faydalanmak istediklerini belirtiyor.

Süleyman, Blockchain’i iki amaçlı kullanmak istediklerini söylüyor. Bunlardan ilki hastanelerden alınan sağlık verilerinin takibi, ikincisi ise elbette güvenlik. Arka planda çalışan yapay zeka uygulaması, bu verileri Blockchain bazlı bir sistem üzerinde işleyecek ve belki de o ana kadar hiçbir belirtisi olmayan bir hastalığı tespit edebilecek. Sağlık sektöründeki tedavi süreçlerinde en kritik noktanın erken teşhis olduğunu düşünürsek DeepMind’ın algoritmasının hayat kurtaran bir yapay zeka haline gelmesi son derece mümkün görünüyor.

Mustafa Süleyman’ın dile getirdiği ilginç bir konu da bu sistemin açık kaynaklı bir yazılım olarak herkesin erişimine açık olması. Blockchain teknolojisi tam da bu noktada devreye girerek verilerin denetlenmesi ve güvenilirliğini üstlenecek.

Bu amacı güden tek kurum ya da oluşum Google DeepMind değil elbette. Benzer bir mantıkla ilerleyen Hashed Health gibi kuruluşlar ya da MIT bünyesinde ortaya çıkan MedRec gibi yarı akademik projeler de Blockchain’i sağlık sektörüne adapte etmek için çalışıyor. Ama asıl kriter bu hizmetten faydalanacak olan vatandaşların, verdikleri “kişisel verilerini kullandırma izninden” istediği zaman vazgeçebilme özgürlüğü olacak. Wired’daki makalede görüşleri yer alan ve Blockchain çözümleri geliştiren Tierion’un CEO’su Wayne Vaughan, bu onay mekanizması kurulmadan yürütülecek çalışmaların bir hayalden öteye geçemeyeceğine dikkat çekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
141 görüntüleme
FinTech
141 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
150 görüntüleme
FinTech
150 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı
Bankacılık
153 görüntüleme
Bankacılık
153 görüntüleme

JPMorgan Chase, Barclays ve IBM’den kuantum bilgisayar atağı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2017

JPMorgan Chase ve Barclays, IBM tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar IBM Q’nun erken erişim projesine katılan ilk iki banka oldu. Açık…