Google, yapay zeka ile Blockchain’i birleştiriyor

18 Mart 2017
576 Görüntüleme

Yapay zeka, sağlık, kişisel veriler ve Blockchain. Google’ın yapay zeka şirketi DeepMind’ın yeni oyun alanı tam olarak bu.

Google, 2010 yılında İngiltere’de kurulan yapay zeka şirketi DeepMind’ı satın almak için 2014’te 500 milyon dolarlık bir çek yazdığında yapay zeka konusu bir anda dünyanın gündemine oturmuştu. Kurulduktan sadece dört yıl sonra, sadece 20 çalışanı olan bir şirketin bu kadar yüksek bir değere satılması bakışların hem DeepMind’a hem de yapay zekaya yönlenmesine neden olmuştu.

DeepMind o tarihten bu yana Google ve sonradan aldığı isimle çatı şirket Alphabet’in pek çok ürününün yapay zeka ile donatılmasını sağlamıştı. İşte o Google’ın verdiği destekle çalışan sayısı 20’nin çok üzerine geçen şirekt şu sıralar Blockchain ile yapay zekayı birleştirebilmek için yoğun bir mesai içinde.

Wired’da yayınlanan “Google DeepMind’s Untrendy Play to Make the Blockchain Actually Useful” başlıklı bir makale, bu süreçte neler yapıldığına dair şirketin kurucularından biri olan ve halen Google’da görev yapmaya devam eden Mustafa Süleyman’ın görüşlerini yansıtıyor. Süleyman, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’ne sunulmak üzere hasta kayıtlarını tutan ve buradan aldığı verilerle geçirebilecekleri hastalıkları tespit eden bir mekanizma üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Buradaki kritik noktanın kişisel verilerin gizliliği olduğunu ifade eden Süleyman, verilerin gizlilik ve güvenliğini sağlamak için Blockchain’den faydalanmak istediklerini belirtiyor.

Süleyman, Blockchain’i iki amaçlı kullanmak istediklerini söylüyor. Bunlardan ilki hastanelerden alınan sağlık verilerinin takibi, ikincisi ise elbette güvenlik. Arka planda çalışan yapay zeka uygulaması, bu verileri Blockchain bazlı bir sistem üzerinde işleyecek ve belki de o ana kadar hiçbir belirtisi olmayan bir hastalığı tespit edebilecek. Sağlık sektöründeki tedavi süreçlerinde en kritik noktanın erken teşhis olduğunu düşünürsek DeepMind’ın algoritmasının hayat kurtaran bir yapay zeka haline gelmesi son derece mümkün görünüyor.

Mustafa Süleyman’ın dile getirdiği ilginç bir konu da bu sistemin açık kaynaklı bir yazılım olarak herkesin erişimine açık olması. Blockchain teknolojisi tam da bu noktada devreye girerek verilerin denetlenmesi ve güvenilirliğini üstlenecek.

Bu amacı güden tek kurum ya da oluşum Google DeepMind değil elbette. Benzer bir mantıkla ilerleyen Hashed Health gibi kuruluşlar ya da MIT bünyesinde ortaya çıkan MedRec gibi yarı akademik projeler de Blockchain’i sağlık sektörüne adapte etmek için çalışıyor. Ama asıl kriter bu hizmetten faydalanacak olan vatandaşların, verdikleri “kişisel verilerini kullandırma izninden” istediği zaman vazgeçebilme özgürlüğü olacak. Wired’daki makalede görüşleri yer alan ve Blockchain çözümleri geliştiren Tierion’un CEO’su Wayne Vaughan, bu onay mekanizması kurulmadan yürütülecek çalışmaların bir hayalden öteye geçemeyeceğine dikkat çekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık, kişisel finans uygulamalarına yaradı
Bankacılık
51 görüntüleme
Bankacılık
51 görüntüleme

Açık Bankacılık, kişisel finans uygulamalarına yaradı

Erhan Kahraman - 21 Mayıs 2018

Birleşik Krallık'taki bankacılık müşterileri için geliştirilen kişisel finans uygulaması Elifinty, yapay zeka teknolojilerinden faydalanarak kişiye özel, ön onayı tamamlanmış finansal…

Steve Wozniak: Ethereum yeni Apple olacak
Bitcoin
143 görüntüleme
Bitcoin
143 görüntüleme

Steve Wozniak: Ethereum yeni Apple olacak

Erhan Kahraman - 21 Mayıs 2018

Apple'ın kurucu ortağı Steve Wozniak, Blockchain platformu Ethereum için "bir sonraki Apple bu olacak" öngörüsünde bulundu. Dünya genelinde geliştiricilerin katıldığı,…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 21 Mayıs 2018
Newsletter
86 görüntüleme
Newsletter
86 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 21 Mayıs 2018

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2018

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. R3 yöneticilerinden Clive Cooke misafirimizdi Kendisine R3…