İngiltere merkezli dijital banka Tandem lisansını kaybetti

21 Mart 2017
298 Görüntüleme

Dijital bankalar geleneksel bankalara oranla fon bulma ve sermaye üretme konusunda yeterince iyi değil. Bu durum, zorlukla aldıkları lisansların ellerinden yitip gitmesine neden olabiliyor.

Sayıları her geçen gün artan dijital bankalar, bankacılık için gerekli ön şart olan sermaye bulma noktasında her zaman başarılı olamıyor. Son olarak İngiltere merkezli bir dijital banka olan Tandem, gelmesini beklediği Çin kaynaklı fon eline geçmeyince elindeki bankacılık lisansından da oldu.

Financial Times’ta çıkan habere göre Tandem’in lisansını kaybetmesindeki ana faktör beklediği fonun gelmemiş olması. Mobil uygulama temelli bankacılık hizmetleri sunmak isteyen Tandem’in beklediği fon Çin merkezli Sanpower Group’un 2014’te satın aldığı İngiliz mağaza zinciri House of Fraser’dan gelecekti. Habere göre bu tutar 29 milyon pound seviyesindeydi.

Belirtilen rakamın Tandem hesaplarına geçmemesinin sebebi olarak ise Çin’deki regülatör kurumun izin vermemesi. Tandem’den yapılan açıklamaya göre House of Fraser, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın işlemi onaylama konusunda net bir tavır ortaya koymaması nedeniyle bu miktarı aktarmaktan vazgeçti.

En çok yatırım alan dijital bankalar

Tandem, 2016’yı İngiltere’deki dijital bankalar arasında en çok yatırım alan ikinci bankaydı. Atom Bank geçen yıl 135 milyon pound değerinde fon toplarken Tandem için bu miktar 59 milyon pound idi. Üçüncü sıradaki Starling Bank ise 48 milyon pound’luk fon toplamayı başarmıştı. Business Insider’ın verilerine göre Tandem’in House of Fraser’dan alacağı yatırım ise 2016’nın son günlerinde medyaya yansımış ve Ocak 2017’de resmileşmişti. Yatırım tutarı ise 35 milyon pound olarak açıklanmıştı. Bu da, şirketin daha 2017’nin ilk ayında 2016’da topladığı fon miktarının yarısından fazlasını toplamasını sağlamıştı.

Tandem’in başına gelenler tüm dijital bankalar için geçerli bir riski ortaya koyuyor. Bankacılık gibi sermaye odaklı bir işin altına giren bu girişimlerin mobil uygulama üzerinden sundukları çözümler ve bankacılık hizmetleri geleneksel bankalara oranla çok daha düşük olsa da, regülatör kurumların standartlarına ulaşabilmeleri için deyim yerindeyse kırk fırın ekmek yemeleri gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz
Bitcoin
404 görüntüleme
Bitcoin
404 görüntüleme

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz

Ahmet Usta - 17 Aralık 2017

Bitcoin fiyatı rekor kırdı! Bitcoin balon! Bitcoin geleceğin teknolojisi! Önemli olan Bitcoin değil Blockchain! Tartışmaların sonu gelecek gibi görünmüyor. E-ticaret dünyasının…

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
182 görüntüleme
FinTech
182 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
179 görüntüleme
FinTech
179 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…