İngiltere merkezli dijital banka Tandem lisansını kaybetti

21 Mart 2017
529 Görüntüleme

Dijital bankalar geleneksel bankalara oranla fon bulma ve sermaye üretme konusunda yeterince iyi değil. Bu durum, zorlukla aldıkları lisansların ellerinden yitip gitmesine neden olabiliyor.

Sayıları her geçen gün artan dijital bankalar, bankacılık için gerekli ön şart olan sermaye bulma noktasında her zaman başarılı olamıyor. Son olarak İngiltere merkezli bir dijital banka olan Tandem, gelmesini beklediği Çin kaynaklı fon eline geçmeyince elindeki bankacılık lisansından da oldu.

Financial Times’ta çıkan habere göre Tandem’in lisansını kaybetmesindeki ana faktör beklediği fonun gelmemiş olması. Mobil uygulama temelli bankacılık hizmetleri sunmak isteyen Tandem’in beklediği fon Çin merkezli Sanpower Group’un 2014’te satın aldığı İngiliz mağaza zinciri House of Fraser’dan gelecekti. Habere göre bu tutar 29 milyon pound seviyesindeydi.

Belirtilen rakamın Tandem hesaplarına geçmemesinin sebebi olarak ise Çin’deki regülatör kurumun izin vermemesi. Tandem’den yapılan açıklamaya göre House of Fraser, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın işlemi onaylama konusunda net bir tavır ortaya koymaması nedeniyle bu miktarı aktarmaktan vazgeçti.

En çok yatırım alan dijital bankalar

Tandem, 2016’yı İngiltere’deki dijital bankalar arasında en çok yatırım alan ikinci bankaydı. Atom Bank geçen yıl 135 milyon pound değerinde fon toplarken Tandem için bu miktar 59 milyon pound idi. Üçüncü sıradaki Starling Bank ise 48 milyon pound’luk fon toplamayı başarmıştı. Business Insider’ın verilerine göre Tandem’in House of Fraser’dan alacağı yatırım ise 2016’nın son günlerinde medyaya yansımış ve Ocak 2017’de resmileşmişti. Yatırım tutarı ise 35 milyon pound olarak açıklanmıştı. Bu da, şirketin daha 2017’nin ilk ayında 2016’da topladığı fon miktarının yarısından fazlasını toplamasını sağlamıştı.

Tandem’in başına gelenler tüm dijital bankalar için geçerli bir riski ortaya koyuyor. Bankacılık gibi sermaye odaklı bir işin altına giren bu girişimlerin mobil uygulama üzerinden sundukları çözümler ve bankacılık hizmetleri geleneksel bankalara oranla çok daha düşük olsa da, regülatör kurumların standartlarına ulaşabilmeleri için deyim yerindeyse kırk fırın ekmek yemeleri gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık Bankacılık, kişisel finans uygulamalarına yaradı
Bankacılık
49 görüntüleme
Bankacılık
49 görüntüleme

Açık Bankacılık, kişisel finans uygulamalarına yaradı

Erhan Kahraman - 21 Mayıs 2018

Birleşik Krallık'taki bankacılık müşterileri için geliştirilen kişisel finans uygulaması Elifinty, yapay zeka teknolojilerinden faydalanarak kişiye özel, ön onayı tamamlanmış finansal…

Steve Wozniak: Ethereum yeni Apple olacak
Bitcoin
141 görüntüleme
Bitcoin
141 görüntüleme

Steve Wozniak: Ethereum yeni Apple olacak

Erhan Kahraman - 21 Mayıs 2018

Apple'ın kurucu ortağı Steve Wozniak, Blockchain platformu Ethereum için "bir sonraki Apple bu olacak" öngörüsünde bulundu. Dünya genelinde geliştiricilerin katıldığı,…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 21 Mayıs 2018
Newsletter
85 görüntüleme
Newsletter
85 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 21 Mayıs 2018

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2018

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. R3 yöneticilerinden Clive Cooke misafirimizdi Kendisine R3…