Vietnam Merkez Bankası FinTech Komitesi kuruyor

22 Mart 2017
257 Görüntüleme

Ülkenin merkez bankası olan Vietnam Devlet Bankası’nın Genel Müdürü FinTech ya da finansal teknoloji üzerinde bir yönlendirme komitesi kurma kararını imzaladı.

Cuma günü Merkez Bankası (SBB) Genel Müdürü Nguyen Van Binh tarafından imzalanan FinTech Yönelik SBV Yönetim Kurulu, merkez bankası içindeki departmanların temsilcilerini ve Vietnam Ulusal Ödeme Şirketi’nin (NAPAS) temsilcilerini yer alacak. Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, komitenin amacı FinTech şirketlerinin hükümet tarafından yönlendirilerek geliştirilmesini teşvik etmek.

NAPAS, ülkedeki bankacılık ödemeleri sisteminin operatörü ve yönetim organı olup, ülkedeki dönüşüm ve elektronik temizleme ve uzlaştırma hizmetlerinden sorumlu. Interbank platformunun, Vietnam’da faaliyet gösteren 43 ticari ve yabancı bankalardan yaklaşık 17 bin ATM, 90 milyon yerli ödeme kartı bulunuyor. NAPAS, ayrıca, perakende işlemler için elektronik temizleme otomasyonunu sağlayan, nakitsiz ödemeleri Vietnam’da yürüten bir sistem oluşturmakla da görevli.

Yeni komite yıllık eylem planını hazırlamak ve önermekten sorumlu olacak. FinTech üzerinde SBV Yönetim Komitesine, Merkez Bankasının Müdür Yardımcısı Nguyen Kim Anh ve Ödeme Bölümünün Müdür Yardımcısı Nghiem Thanh Son tarafından yönlendirilecek. Komisyonun başkan yardımcısı ise Komite Başkan Vekili olarak gösteriliyor.

Genel müdürün imzalaması ile yürürlüğe giren Komite, SBV genel müdürü tarafından kurulan yeni bir çalışma grubu ile birlikte çalışmaya başlattı. SBV ve NAPAS’nın işlev gören bölümlerinden resmi personel ve uzmanlardan oluşan çalışma grubu, SBV Yönlendirme Komitesini destekleyecek. Çalışma grubunun başkanlığını Nghiem Thanh Son, komitenin başkan yardımcısı da görev yapacak.

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında Vietnam, düşük bir yoksulluk sınırına ve hızlı akıllı telefon alma oranına sahip. Fintech P2P ticaret platformu olan Vietnamlı FinTech kuruluşu Remitano, son zamanlarda sınırlarının ötesine geçme planlarını açıkladı. Hong Kong merkezli bu Blockchain yerleşim platformu OKLink (Çin dijital para birim değişim şirketi OkCoin’in kardeş şirketi) bu yıl, Vietnamlı kullanıcılar için yerel para birimi Vietnam Dongu ile uluslararası havale imkanı sağladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz
Bitcoin
404 görüntüleme
Bitcoin
404 görüntüleme

Sina Afra ve Şant Manukyan’dan Bitcoin üzerine iki güzel analiz

Ahmet Usta - 17 Aralık 2017

Bitcoin fiyatı rekor kırdı! Bitcoin balon! Bitcoin geleceğin teknolojisi! Önemli olan Bitcoin değil Blockchain! Tartışmaların sonu gelecek gibi görünmüyor. E-ticaret dünyasının…

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması
FinTech
182 görüntüleme
FinTech
182 görüntüleme

Gain Capital’dan yapay zeka ile güçlendirilmiş yatırım uygulaması

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

Online ticaret hizmetleri sunan küresel bir şirket olan Gain Capital, yeni nesil finansal yatırım uygulaması GetGo’yu kullanıma açtığını duyurdu. Mobil…

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu
FinTech
179 görüntüleme
FinTech
179 görüntüleme

Kroger, Chase Pay ile anlaştığını duyurdu

Erhan Kahraman - 15 Aralık 2017

ABD’deki perakende sektörünün dev isimlerinden Kroger, e-ticaret platformları ve mobil ödeme sistemlerinde dijital cüzdan uygulaması Chase Pay’i kabul etmek üzere…