2017’de herkes “FinTech” arıyor

24 Mart 2017
198 Görüntüleme

FinTech şirketleri yükselişte, ama tek yükselen şirketler değil. Şu sıralar herkes internette FinTech kavramını araştırıyor.

Bundan yıllar önce ABD’de son derece ciddi bir grip salgını vakası yaşanmıştı. Ülkedeki ilgili kurumlar, hastanelerden gelen raporlar doğrultusunda salgının ne yönde ilerleyeceğini tespit etmeye çalışıyordu. Ancak bu raporlar iki hafta öncesinin sonuçlarını içeriyordu, oysa salgın çok daha hızlıydı.

O tarihlerde Google farklı bir şey denedi: Gribi teşhis etmeyi sağlayan kelimeleri analiz etmek. Yüksek ateş, halsizlik vb. anahtar kelimeler belirlenerek hastalığın ülkenin hangi şehirlerinde göründüğü araştırıldı. Sonuç oldukça başarılıydı. Grip olduğunu düşünen insanlar hissettikleri belirtilerin ne olduğunu öğrenmek için Google’a yazıyordu ve Google da bu sayede lokasyona göre bir alan daraltma çalışmasıyla salgının nereye varmak üzere olduğunu tespit edebilmişti. Benzer araştırmalar ilerleyen yıllarda bazı üniversitelerin Twitter’ı aynı amaç için kullanmasıyla devam etmişti.

Büyük Veri analizinin en çarpıcı örneklerinden biri olan bu uygulamanın benzerleri artık pek çok alanda kullanılıyor. Google Trends adıyla sunulan servis üzerinden son derece detaylı analizlere erişmek mümkün. Bununla ilgili bir çalışma yapan The Financial Brand, Google Trends’i 2017’nin banka ve sigortacılık sektörünü analiz etmek için kullanmış. Araştırılan konular arasında elbette FinTech de bulunuyor.

Aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz üzere FinTech aramaları 2017’de adeta zirve yapmış durumda. Kısa bir dönem hariç ilgi son derece yüksek. Bununla birlikte ilgideki asıl artışın, bu alandaki şirketlerin ve yatırımların adından söz ettirmeye başladığı 2015 sonrasında yaşandığı görülüyor. Genel ivme son derece kuvvetli ve 2017 sonrasında da artışın sürmesi sürpriz olmayacak.

Ancak alttaki bir başka grafik ise FinTech sektöründe olması istenen oyuncuları gösteriyor gibi. Bir anlamda kısaca GAFA olarak adlandırılan Google, Apple, Facebook ve Amazon’un birer banka olması isteniyor. Sundukları mobil ödeme platformları ile zaten sektöre giriş yapmış olan bu şirketler arasında Google Bank ve Facebook Bank hemen hemen eşit düzeyde seyrediyor. Google 2012 – 2014 yılları arasında en fazla ilgiyi üzerinde toplasa da bugüne baktığımızda yakın oranlar söz konusu. Amazon Bank’a olan ilgi ise Apple Bank’a olandan fazla.

Bu tabloyu farklı şekillerde yorumlamak mümkün. Financial Brand, yaptığı yorumda böyle bir durumun yasal olması durumunda tüketicilerin Google veya Apple’a mevduat yatırmak isteyip istemeyeceğini ya da bu şirketlerden kredi alıp almak istemeyeceğinden bahsediyor.

Şirketlerin gelecek planlarını resmen açıklanmadan bilmek zor. Ancak konuyu ABD’deki regülatör kurumların bu tip kurumlara yasal banka olma izni vermek için karar almış olmasıyla düşündüğümüzde “neden olmasın?” sorusu da akıllarda kendine yer buluyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

First Data, BluePay alımını doğruladı
FinTech
134 görüntüleme
FinTech
134 görüntüleme

First Data, BluePay alımını doğruladı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2017

First Data, kartlı ve kartsız ödeme çözümleri sağlayıcısı BluePay Holdings'i 760 milyon dolar karşılığında satın aldığını açıkladı. Ödeme teknolojileri sağlayıcısı…

Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi
Bankacılık
132 görüntüleme
Bankacılık
132 görüntüleme

Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2017

Pazardaki dalgalanmalar ve Brexit sonrası belirsizlik İngiltere'yi etkilemişe benzemiyor: Londra dünyanın FinTech merkezi unvanını koruyor. Brexit oylaması sonucu Birleşik Krallık…

Ulusların Düşüşü kitabının yazarlarından James A. Robinson Türkiye’ye geliyor
Haber
141 görüntüleme
Haber
141 görüntüleme

Ulusların Düşüşü kitabının yazarlarından James A. Robinson Türkiye’ye geliyor

Yazar 03 - 21 Ekim 2017

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından 14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde Chicago Üniversitesi öğretim üyesi Prof. James A. Robinson’u…