Milenyum kuşağı mobil bankacılığı sevdi

24 Mart 2017
402 Görüntüleme

Mobil bankacılık teknolojiyle nefes alan milenyum kuşağının gözdesi olabilir. Ancak geleneksel bankacılığın da bu kuşağı yakaladığı alanlar var.

Teknolojiye yatkınlığın, fiziksel dünyadan sanal dünyaya geçişi birebir yaşayan X kuşağının bir kısmında etkili olduğu pek çok araştırmanın ortak sonucu. Ancak adeta neredeyse teknolojinin içinde doğan milenyum kuşağına baktığımızda ise geleneksel kavramının pek de popüler olmadığı görülüyor.

Fiserv tarafından hazırlanan ve The Financial Brand tarafından yayınlanan bir araştırma, bu tabloyu net bir şekilde gösteriyor. Tek cümlelik sonuç: Milenyum kuşağı diğer nesillere oranla mobil bankacılığı neredeyse üç kat fazla kullanıyor.

Araştırma, aynı zamanda kuşaklar arası finansal risk algısını ortaya koyması açısından da değer taşıyor. Örneğin milenyum kuşağındakilerin kredi geri ödeme algıları ile önceki kuşaklarınki farklı. Hatta bu kuşağın ilk yıllarında doğanlarla sonraki yıllarında doğanlar arasında bile farklı bir algı mevcut.

Fiserv tarafından hazırlanan verilere göre yaş ayrımı yapılmadığında banka müşterilerinin internet bankacılığı hizmetlerine son bir ayda ortalama 6 kez giriş yaptığı görülüyor. Bununla birlikte milenyum kuşağı bankacılık hizmetlerini almada mobil uygulama ya da akıllı telefonunun tarayıcısını tercih ediyor. Giriş telefon üzerinden ve kolayca yapıldığı için ortalama aylık giriş sayısı 8.5’a çıkıyor.

Yeni hesap açma başvurularında da mobil bankacılığın ulaştığı değerler dikkat çekiyor. Özellikle sadece mobil uygulama üzerinden bankacılık hizmeti veren kurumların sayısının artmasının etkisinden bahsetmek mümkün. Değerlere baktığımızda ise yeni hesap açılımlarının yüzde 28’i, yeni yatırım hesap başvurularının yüzde 39’u bu kanallar üzerinden gerçekleşiyor.

 

Ancak bu geleneksel bankacılığın ‘öldüğünü’ kanıtlamak için yeterli değil. Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin yüzde 58’i son üç ay içinde bir çek kullandığını belirtiyor. Hatta milenyum kuşağının ATM kullanımı diğer tüm yaş grubundan daha fazla. Elbette nakit kullanımı da tamamen ortadan kalkmış değil.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak
Bitcoin
119 görüntüleme
Bitcoin
119 görüntüleme

Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

Ahmet Usta - 21 Ocak 2018

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor. CNBC'nin yayınladığı bir…

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek
Bankacılık
128 görüntüleme
Bankacılık
128 görüntüleme

Mini Rapor: Bankacılığın çekirdeğini yenilemek

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Geleneksel bankacılık sisitemi FinTech'ler ile işbirliğini öğrendi ancak TechFin'lere karşı güçlü bir stratejiye ihtiyacı var. Finansal Teknoloji (FinTech) firmaları ve girişimleri…

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor
FinTech
112 görüntüleme
FinTech
112 görüntüleme

WeChat Pay Japonya’da hakimiyetini güçlendirmek istiyor

Ahmet Usta - 20 Ocak 2018

Çin'in en büyük mobil ödeme ve yaşam çözümlerinden WeChat Japonya pazarına giriyor. Çinli e-ticaret devi Tencent, Çin'de büyük paya sahip…